Lucrari de facut in gradina

Started by victoria222, February 12, 2011, 10:49:46 AM

Previous topic - Next topic

victoria222

M-am gandit ca ar fi foarte util un asemenea topic in care fiecare din noi sa putem spune si atentiona ceilalti forumisti despre lucrarile pe care le-am facut in gradina in ultima vreme. Asa poate isi amintesc si altii ce ar mai trebui sa faca in gradina. Voi incepe eu  :)

Azi e soare si +8 grade la mine in zona si o sa fac stropirea uleioasa la pomii fructiferi. Pe urma vreau sa curat doi corcodusi maturi si sa aleg din crengile taiate araci pentru fasole, mazare si alte plante care au nevoie de sprijin. Ieri am curatat niste visini crescuti aiurea la poarta ca un tufis, si am lasat un singur pomisor, si azi cred ca o sa continui sa curat gradina de niste nuci care au rasarit la nimereala si niste puieti de corcodusi.

einsteinitza

Eu ieri am taiat cornii si am curatat alunii de ramnificatiile crescute din pamant langa tulpinile principale, ca sa nu se indeseasca prea mult tufa.La mine e inca prea frig sa tai la pomii fructiferi, iar de miercuri se anunta iar zapada.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

La Buc bate vantul destul de tare, deci se schimba vremea. Nu prea este de lucrat afara...Recuperez eu din martie in colo. ;D

riana

cred ca in doua saptamani o sa putem sa iesim sa curatam gradinile, acum e prea frig

vikcelmic

Si la mine bate vantul tare, nu poti sta afara, de stropit uleios nici nu poate fi vorba. Dar ia ziceti, eu daca nu am pomi pe rod, adica sunt abia anul doi, trebuie sa-i stropesc cu ulei?

flordel

Eu nu stiu, nu ma pricep, dar pot spune ca noi avem pomi fructiferi la tara, ce-i drept nu-s multi, dar nu i-am stropit pana acum cu ulei. :-\

einsteinitza

Da, trebuie, doar i n anul plantarii nu.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

victoria222

Stropirea uleioasa distruge toti daunatorii care ierneaza pe pom sub forma de oua (in crapaturile scoartei) Eu dau pentru ca stiu sigur ca am nevoie, anul trecut pomii mei erau atacati de diversi daunatori care-si faceau cuib in spatele frunzelor. Daca pomii au fost sanatosi banuiesc ca nu  e obligatoriu sa-i stropesti. De asemenea exista si metode organice de a proteja pomii de insecte insa eu nu le cunosc inca. Trebuie sa ma documentez ca mi-ar placea sa renunt total la solutii fitosanitare.

einsteinitza

Cercetarile mai nou spun ca stropind distrugi si daunatori dar si pe pradatorii acestora, rupi echilibrul.E drept ca nu am vazut inca o padure atacata de cine stie ce daunatori, ci doar de un numar acceptabil.De asemenea, in cazul bolilor, creezi sensibilizarea plantei daca nu o lasi sa lupte putin, sa se protejeze singura.E cam ca la sistemul imunitar la copii, daca-i tii prea protejati toate bolile se leaga de ei, sau asa vad eu lucrurile, si se pare ca exista multi adepti ai acestor teorii. Ingrasare si udare la timp, sa poata lupta cu problemele, si asta e.
Eu adopt un compromis, fac stropirea asta uleioasa si pe urma nu mai fac.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vikcelmic

Multumesc pentru sfaturi.
Am si eu 7 copaci din care unul a facut floare anul trecut. Il cumparasem la ghiveci din Baumax ca fiind cires amar, dar dupa ce l-am transplantat in gradina si s-au scuturat majoritatea florilor, au iesit totusi si doua...visine. Tzeapa.
In afara de asta mai am 6  pomi: 2 peri, 2 ciresi, un cais si un gutui, cei din urma pusi in toamna,deci sunt in primul an si nu trebuie stropiti.
Rezulta ca, dat fiind faptul ca daunatorii vin oricum, indiferent daca exista fruct sau nu, am 5 copaci care trebuie imbaiati. Numai ca vantul mai tine cateva zile, iar media de temperatura pana la 1 martie nu depaseste 2-3 grade.

vikcelmic

Quote from: einsteinitza on February 12, 2011, 03:00:17 PM
Eu adopt un compromis, fac stropirea asta uleioasa si pe urma nu mai fac.
Deci daca faci stropirea uleioasa, nu mai ai asa multe probleme pana in toamna? Niciun antifungic nimic?
Si eu sunt pentru stropirea cat mai limitata a pomilor, de fapt a orice. De asta ma intereseaza stropirea asta de iarna.

einsteinitza

Nu mai fac absoult nimic. Dupa cum ai vazut pe la fructiferi, am avut fructe mari si multe, si acum mancam mere din beci si fructe uscate,a fost excelent asa. Altfel, mananc din supermarket ca e mai simplu si la fel de chimic.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


geodezia

cu ce ai stropit Es ? nu de alta da anul asta care trecu in toamna imi trasei 20 de pui de toate felurile o minilivada si sunt toti altoiti si la anu trebe sa ii stropesc . eu amu veni fatuca cea mare si fuse nevoie de miscare in aer liber dupa sesiune .asa ca o luai si umplui rasadnita de pamint. curat la porci , curat prin curte . batut vint dar facut fata cu brio . creat pofta de mincare . fript cartofi pai cu brinza si oua . asa ca pofta mare

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Tot cu Emerite Oil am stropit si eu, dar nu azi.  Nu concep sa nu fac stropirea asta la pomi.  ::)  Mai bine stric  eu echilibru la daunatori decat sa-mi strice ei mie echilibru  =))
Azi am facut si eu ceva in gradina: m-am dus la control la ghiocei, mi-a ramas un papuc in noroi, am infipt la loc pet-urile smulse de vant de pe trandafirii pusi la prins  ;)

victoria222

Azi a fost mai racoare decat ieri, dar fara vant si cu mult soare, asa ca am continuat curatenia de primavara. Am mai taiat niste balarii (corcodusi sau pruni, nu stiu exact) care au iesit intr-o zona mai neglijata a gradinii, si am facut mai departe araci pentru folosit la vara. Si in timp ce ma relaxam, taind crengi  ;) , mi-a venit o idee foarte buna - ce as putea face cu resturile de crengi si crengute, ca adunasem o movila?...Am o carare de la terasa la banca de lemn care e facuta doar prin batatorirea bamantului, si cand e ud pamantul nu ma pot duce la bancuta din cauza noroiului. Asa ca am asternut pe carare crengute taiate marunt (cam 10-20cm) si arata chiar fain, unde mai pui ca nu ma murdaresc de noroi si pot sta cu pisicile la soare pe bancuta  ;D Cred ca o sa fie o problema cand o sa inceapa sa rasara buruienile printre crengute, dar pana atunci mai este... Pacat ca nu am facut poze. Dar o sa fac cat de curand si o sa va arat.

paraschivvvv

In zona noastra (Dobrogea)taierile la vita de vie si pomi fructiferi in livezi au inceput pentru ca nu au timp sa incheie aceste lucrari pana la marirea butonului floral;pentru putini pomi si vii taierea se face de obicei la inceputul lui martie si in functie de vreme,dar pana la pronuntarea butonului floral; la vie se observa daca nu este facuta taierea la timp scurgerile de seva( lacrimi popular-via plange si de aici traditia ca sunt bune pentru ochi,ca tratament preventiv)

victoria222

Foarte interesant. Si eu am inceput sa curat o vie pe care o tin pe post de gard viu. E soiul 1001 si nu-mi fac griji entru ea, ca e foarte viguroasa. Motivul pentru care m-am grabit e acelasi. Acum am timp liber si prefer sa mai fac una-alta in gradina, ca sa mai destind programul lunii martie, cand o sa fie foarte multa treaba.

sicamin

Eu nu am putut intra in gradina ca a plouat si e tare ud. Zilele astea daca e cald ,voi stropi pomii chiar daca imi pun cizmele de guma  :D

geodezia

1 ce tot cobeste Es pe aici cu zapada ? aoleo muica .....da s-a cam adeverit ce a zis Es cu starile vremii asa ca ma las de meserie Pene ai suflat pe Es de stie starea vremii la fix?
2 nene Paraschivvv ia zii mai bine ce e cu lacrimile de la vie . ca a inceput sa ma intereseze chestia cu nevazutu . ca cred ca de la goblenul ala cu mult negru am inceput sa nu mai vad literele in ziar cu benoclu liber trebuie sa pun inaintasi . poate ma repar daca ma pun sub vie . acu vorbesc serios. da amanunte

myosotis

Geo, cand tai via, la un capat de ramura, care observi ca picura, legi o sticluta si aduni seva. Stiu ca se spala ochii cu aceasta apa. Mama facea chestia asta. Eu nu am facut, poate stie paraschivvv mai multe.
Daca tai via tarziu, pe la sfarsitul lui martie, sa zicem, din majoritatea ramurilor se va prelinge seva. Pentru ca in perioada martie-aprilie planta impinge in sus toate substantele adunate, ca sa scoata frunze, flori, etc. Fenomenul apare si la alte plante, cum ar fi mestecenii, a caror seva are proprietati curative exceptionale. La mesteceni, am citit ca pot muri daca tai prea mult (pierd multa seva) in perioada respectiva.

geodezia

deci nu ma apuc de taiat via acum bun . multam

flordel

E buna numai la dres ochii? Daca dam pe fata ne-om mai vindeca putin? ;D
Gasesc eu o vie pe undeva. ::)

myosotis

Quote from: flordel on February 14, 2011, 06:14:22 PM
E buna numai la dres ochii? Daca dam pe fata ne-om mai vindeca putin? ;D
Gasesc eu o vie pe undeva. ::)

De ce vrei sa te vindeci ? Aratai fain mai acu vreo luna  :-bd  ... da' daca te referi la fleurita sau ebtaidita, de la astea nu te scapa nici o zama  =))

Quote from: geodezia on February 14, 2011, 05:48:08 PM
deci nu ma apuc de taiat via acum bun . multam

deci geo, via s-o tai cand ii vine vremea; daca - ti trebui' apa de vita mai tai niscai crengi mai tarziu.