Begonia

Started by Loredana06, May 09, 2007, 07:26:44 PM

Previous topic - Next topic

Erwin

Quote from: Codruta on October 17, 2007, 03:07:10 PM
Am si eu o begonie curgatoare. Asa arata anul trecut:
http://codruta.sunphoto.ro/begonii
I-a mers destul de rau, in sensul ca a ars-o soarele. Am pus-o la soare conform instructiunilor de pe eticheta. Cine le-o fi scris nu stiu....

Ce a fost a fost... Pentru viitor cateva sfaturi simple:
- ii place lumina multa, dar nu soare direct, ca o arde; daca se poate, sa aiba un pic de soare de dimineata
- sa nu ii pui apa din belsug ca o sa i se putrezeasca bulbul, ideea e sa aiba un amestec de pamant drenat bine (ceva turba, compost, un pic de nisip...)
- sa o uzi in perioada de vegetatie cu un ingrasamant

La ingrasamant si pamant parerile sunt impartite. Nu iti pot recomanda un ingrasamant sau un amestec de pamant ca fiind extra megalo fantastice... Daca e ingrasamant lichid ai grija sa respecti s\dosajul ( de regula e un capacel la 2 l apa) :)
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

penelopa

M-am razgandit in privinta iernarii bulbilor begoniilor mele.
Nu ii mai las in pamantul din ghivece.
I-am scos deja,  le-am  rupt lastarasii (erau mici si prapaditi iar bulbii cam...  uscati fiindca nu-i mai udasem),  i-am impachetat in hartie de ziar si i-am trecut la iernat in........ cutia de legume de la frigider.
Asa am citit eu candva in revista Practic si fiindca metoda asta n-am incercat-o pana acum.............. experimentez.
Exista totusi o explicatie:  in  frigider e tot timpul aceeasi temperatura rece : 3 - 4*C.

larisa

Curios si ingenios in acelas timp.Sper sa obtii rezultatele scontate si sa ne dai si noua de veste

Erwin

mai, nu stiu ce sa zic, in frigider nu e prea multa umezeala? In frigiderul meu dupa o vreme morcovii mucezesc... deci... nu stiu ce sa zic... dar merita incercat macar cu un bulb. pene sa ne tii la curent cu evolutia bulbilor. (apropo, pene vrei niste butasi de begonii curgatoare? acu inainte sa le las la uscat...)
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

penelopa

Multumesc, Erwin,  esti foarte dragut  dar nu vreau sa ma mai complic ca,  zau,  nu stiu unde sa mai pun plante (am dus.... inclusiv in baie).
Si-apoi,  toti bulbii mei sunt de begonii curgatoare,  rosii si alb-crem.

Codruta

Multumesc Erwin. Am sa-ti urmez sfaturile si sper ca la anul ma voi bucura din nou de begonia mea.

Erwin

cara, micaalsa, ce va fac begoniile?
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

larisa

eu am doi tuberculide begonie ,scosi din ghiveci ca vse topise planta .I-am lasat sa se usuce ,sa-i pot depozita pt iarna si aam vazut ca le da muguri desi nu sunt in pamint ,nici nu i-am udat .Acum ce sa fac?sa-i pun iar in vegetatie?OR fi din aia non-stop?

cara

Quote from: Erwin on October 21, 2007, 09:03:47 AM
cara, micaalsa, ce va fac begoniile?

erwin draga, ale mele arata TOATE foarte bine.  ;D
pot zice deja ca s-au prins? sau mai pot avea surprize?

Erwin

Quote from: opiadc on October 21, 2007, 05:22:43 PM
       buna ziua, dl erwin.eu sunt nou inscrisa pe site si la fel ca si codruta, am avut mereu ghinion la begonii.de cativa ani de cand ma ocup serios de flori am cumparat nenumarati bulbi si plante cu flori, dar le-am pierdut pe rand;fie au facut fainare, fie niste pete negre pe frunze si s-au uscat toate.imi plac foarte mult, dar ,sincer, am obosit sa tot cumpar si sa moara....
In primul rand "bine ai venit!"; cat despre begonii incearca sa citesti ce am scris saptamanile trecute. Sigur vei gasi informatii utile. Legat de faptul ca unii bulbi "dispar" peste iarna, ca o masura de precautie, din fiecar exemplar puneti la inradacinat un butas si il tineti peste iarna. Poate ca nu e usor sa ai grija de ele peste iarna, dar vorba ceea "frumusetea cere sacrificii" :P
Daca ai intrebari/nelamuriri... hai cu intrebarile. Si te ajutam. Atat cat ne pricepem. :)
Si daca tot e vorba de begonii, vreau sa va spun ca ale mele sunt inflorite bine, ca nu ma lasa sufletul sa le las la uscat. Am una alba si una roz care au fost afectate de caldura si acum sunt pline de flori. Cum sa le pun in repaus?
Azi am mai pus niste butasi la inradacinat, numai ca... iarna asta o sa fie chin cu locul de cazare. :))
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

gabriela jalba

Azi am facut o inspectie la butasii de begonie pusi in "sera". Se vad vii...,dar nici ca ar mai fi crescut. Stau acolo de vreo luna!!1 Sint de la niste dalii cu floarea maaare!!(de bulbi - care cica nu merg din butasi...).
Codruta,culca begonia,ca mai mult o chinui...poate la anul va fi iar numai o ploaie de flori.
               OPIADC, acum e mai greu cu begoniile ca e aproape iarna si majoritatea le-au cam culcat. Din ce parte a tarii esti?? Begoniilor nu le place caldura!!!! Poate de aia ai esecuri...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Erwin

Nu le place caldura, e adevarat dar nu mor din cauza caldurii. La mine au murit 2 din cauza apei. Si apoi suporta caldura, dar nu doarele direct.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

sicamin

Eu am "culcat" toate begoniile. Anul acesta desi incepusem bine cu ele am clacat cu brio. Am insa vreo 10 bulbi ,asa ca poate la primavara  mai incerc.

Codruta

Tulpinile de la begonia mea se usuca de la o zi la alta asa ca, urmand sfaturile primite, am sa o tai si am sa o pun la iernat asa cum am facut si anul trecut, adica o las in pamant si o ud foarte rar. Degeaba vreau sa o scot din pamant ca nu am conditii de iernat. Poate la anul le voi avea si pe acestea.
Multumesc la toti pentru sfaturi.

Erwin

Quote from: gabriela jalba on October 21, 2007, 08:35:31 PM
Azi am facut o inspectie la butasii de begonie pusi in "sera". Se vad vii...,dar nici ca ar mai fi crescut. Stau acolo de vreo luna!!1 Sint de la niste dalii cu floarea maaare!!(de bulbi - care cica nu merg din butasi...).
Pana la urma butasii sunt de begonie sau de dalie?
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

gabriela jalba

Merci!!!!! bineinteles ca am gresit!!! butasii sint de begonii
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Erwin

Toate begoniile pe care le am sunt CU bulbi. Si de la toate am reusit sa inradacinez butasi. Deci e gresita teoria care spune ca begoniile cu bulbi nu se inmultesc din butasi.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

gabriela jalba

Faptul ca am gasit butasii putreziti,l-am trecut la "experiente nereusite" Am sa scriu acolo si ce cred ca s-a intimplt.Ieri am descoperit un butas bun,dar tinut in alte conditii. Saptamina viitoare cred ca o sa am timp mai mult si o sa scriu.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Erwin

Gabriela asteptam sa ne povestesti.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

gabriela jalba

uite,acum am facut si poze,ca aveam aparatul la indemina. Saptamina viitoare o sa ma tin de cuvint.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

Azi am capatat butasi de begonii si i-am pus asa cum cred ca e bine;conditii ca cel ce-l mai am dupa mai bine de o luna.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

E cam tarziu pentru mine de butasi dar totusi Gabi ne spui si noua cum crezi ca e cel mai bine de pus. Eu am inca 2 in pahar cu apa. Inca nu fac nimic; nici radacina nici nu mor.


cara

Quote from: Erwin on October 27, 2007, 05:34:03 PM
Inainte de "concediul de odihna", begoniile mele stralucesc. Priviti:
si cativa butasi inradacinati care infloresc:

erwin. m-ai dat gata!
sper sa pot pune si eu poze asemanatoare la anu'!  ;D

gabriela jalba

Sint foarte frumoase si zau ca nu fac deloc a somn.E pacat sa le tai cind ele nu au de gind sa se repauzeze.Sint foarte,foarte frumoase!!!! Cind le culci,te rog prinde-mi si mie un pui din aia rozaliu.Poate da norocul peste mine si incep sa mearga si la mine begonitele.....,tare mi-ar placea!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=