Begonia

Started by Loredana06, May 09, 2007, 07:26:44 PM

Previous topic - Next topic

Erwin

Gabriela, daca vrei iti trimit butas la colet, ca stau rau cu locul unde sa plantez... am mai bine de 120 ghivece cu diverse...
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

ELA

erwin, daca iti prisosesc ceva begonii, poti sa trimiti si in celalalt capat al tarii- sudul Moldovei?(oare ar rezista pe drum?)

Erwin

Lasa adresa in PM si-ti trimit din care am...
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

ELA

erwin,ti-am lasat adresa in pm si multumiri anticipate

micaalsa

erwin, foarte frumoase begoniile tale. O intrebare: tu le stropesti cu ceva preventiv impotriva fainarii? Ca la un lastar de la tine deja a aparut ... trebuia oare sa le stropesc cu ceva inainte?

Erwin

Ale mele nu au fainare, deci nu ti l-am trimis bolnav; dar daca are fainare eu propun sa il arunci.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

penelopa

Din ce-am inteles eu pana acum de la voi,  begoniile deja isi inceteaza activitatea si trebuie trimise la culcare.
Cum se face ca ieri,  in BricoStore,  era plin de begonii inflorite (toate batute), in cele mai diverse culori si nuante (unele de-a dreptul incredibile),  de diverse marimi  ???
Ce fel de "ciclu" mai e asta daca abia acum au inflorit? Cand mai intra astea  in perioada de repaus astfel incat,  prin februarie sa le  poti scoate iar la... produs ?

cara

eeeeeeeeee....producatorii nu tin cont de regulile traditionale, ca ei au nevoie de bani si iarna, cad begoniile "normale" dorm!
asa ca le dopeaza cu hormoni, le creeaza conditii artificiale si ele habar n-au pe ce lume sunt!  ;D probabil bulbii begoniilor ce le-ai vazut tu in magazin acum au dormit cand ale tale infloreau de mama focului!  :D

larisa

Mai mult ca sigur alea sunt obtinute din seminte ,daca cauti ,cred ca nici nu au bulbii formati .Cind se trec florile ,s-a trecut si planta

penelopa

Saracii mei bulbi de begonii n-au apucat niciodata sa infloreasca de "mama focului " ca,  ori le ardea "mama soarelui"   ori le haleau "mama vrabiilor" sau,  in cel mai bun caz........... nu rasarea nimic din bulbi fiindca ii adapam prea mult (la o verificare cu destu` prin pamant, am avut placuta surpriza sa fiu improscata pe fata cu o...... zeama laptoasa  :D)
Acum bulbii care au scapat de vrabiute,  stau inca bine (i-am verificat) in frigider .

micaalsa

Quote from: Erwin on October 28, 2007, 10:07:16 PM
Ale mele nu au fainare, deci nu ti l-am trimis bolnav; dar daca are fainare eu propun sa il arunci.

N-ai idee atunci la mine de ce apare fainarea? Vreau sa zic ca si begoniile mele de anul trecut (ca anul asta n-am mai avut niciuna), au avut fainare, cand erau mai frumos inlorite. Ce nu le place la mine? Vezi de ce am zis ca tu ai bafta la ele?

Erwin

Begoniile alea ce le vedeti frumos inflorite eu le numesc "de unica folosinta". Nu au bulbi, nu pot fi inmultite (desi unii sustin ca au inmultit, eu nu am reusit niciodata)... sunt indopate si la un moment dat le trec florile si... mor.

Micaalsa, nu stiu ce sa zic de fainare. Ale mele nu au, insa poate ar trebui sa le stropesti cu ceva. (Tilt 250 EC - Fungicid sistemic translaminar ce combate fainarea la legume si flori, arbusti si plantatii pomicole, sfecla si complex de boli foliare la grau, in doza de 0,150-0,500 l/ha. )
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

larisa

Fainarea mai apare din cauza umiditatii prea mari  in spatii neaerisite .Asa pateam eu in ceilalti anicind le corcoleam de mama focului si le imbolnaveam de fainare .In ultimii dopi ani le tin pe balconul neinchis ,mai spre perete sa nu le arda soarele  si am avut rezultate mai bune.am mai pierdut si anul asta citiva bulbi dar cred ca i-am cumparat bolnavi ca nu am avut noroc cu ei

micaalsa

Umiditate prea mare sa aiba din cauza ca am mentinut tot timpul pamantul umed ca sa se prinda? De aerisit nu se pune problema ...
O sa incerc sa le stropesc sa vad daca le mai salvez ... azi vad ca toate sunt afectate.
V-am spus, asa pateam vara cu begoniile ce le tineam pe balcoane.
Eu de cand ma stiu crescand flori, ma lupt cu fainarea si cu musculita alba ... la astea nu le pot veni de hac si pace.

Erwin

Parca ziceam la un moment dat sa nu le udati prea mult;si va mai ziceam de o metoda babeasca... sa cautati pamantul cu degetul sa vedeti cat e de uscat, ideea e ca eu butasii inradacinati ii tin in geam la bucatarie si ii ud cate putin cam la 2-3 zile. Dar ale mele nu au fainarea; de fapt n-am avut niciodata fainare; mi s-a parut la un moment dat ca ar fi fainare la pelargonii, dar le-am facut dush si nu a mai aparut nimic "alboi" pe frunzele lor.
Micaalsa, poate ai alte plate bolnave de fainare, sau... nu stiu. Cara, ai tai butasi nu au fainare? (larisa, a ajuns coletul la tine? e pus la posta de joi)
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

cara

io n-am fainare!  ;D

penelopa

Te-ai "cautat"  bine  ???
Sa nu te trezesti prea tarziu.

Prima mea begonie a fost una maaaare,  frumoaaasa si pliiina de "trandafirasi" portocalii. A murit innecata in fainare. Da` pe vremea aceea nici nu auzisem de asa ceva. Eu credeam ca,  pur si simplu, a mucegait  :D

Erwin

da mai, ale mele n-au nimic, n-ai vazut pozele de sambata?
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

gabriela jalba

Mica,de aerisir ai zis ca nu-i prtoblema...Nu e tot una cu aerisitul casei!!!!! Cauta plantele sa fier rare,sa nu stea inghesuite,sa fie spatiu de ventilare a lor,sa circule aerul printre el.Voebec din experienta.Lipsa spatiului ne omoara si atunci inghesuim plantele unele peste altele. Uite asa apar daunatorii!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Erwin

Micaalsa ce mai fac butasii? Cum stai cu fainarea. Butasii ce-i am inradacinati i-am stropit... cu topsin.. mi-a fost frica sa nu apara fainarea :)
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

micaalsa

Gabi, nu-s nici foarte inghesuite plantele mele pentru ca am spatiu berechet. Am eu multe plante in casa (cred ca pe putin sunt 100  ;D, chiar am sa le numar odata) dar nu-s inghesuite. Mi-a mai aparut fainarea in trecut la violete, le-am aruncat pe toate ... la begonii acum 2 ani ca de-atunci n-am mai tinut begonii ... si in rest la nimic. Acum vad ca iarasi a aparut la begoniile ce mi le-a trimis Erwin.
Erwin, le-am stropit cu Topsin si eu, dar eu cred ca odata afectate nu le mai scapi. Probabil trebuia preventiv sa le stropesc ... mi-a aparut fainarea dupa o saptamana dupa ce le-am plantat. Deocamdata-s toate ninse dar in picioare. Sunt tare curioasa cat rezista. Asta e, ce sa fac ... n-am noroc  de ele. La anul o sa ne mutam si sper ca la viitoarea casa sa nu mai am de-a face cu boala asta.

Erwin

Micaalsa, de ce nu incerci si cu Tilt sau cu  Dithane? Cica  Dithane  lasa pete, dar pana la urma important e sa salvezi planta...
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

gabriela jalba

Mica,eu ti-am scris ce am citit ca ar favoriza fainarea.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

micaalsa

Erwin, o sa incerc si cu ce mi-ai scris ... sa vad. Desi nu cred sa le mai salvez, sunt prea afectate.
Gabi, mersi de sfaturi, pana la urma tot elimin cate o cauza si tot nu dau de cea principala  ;D.

Erwin

Legat de fainare, am vorbit mai devreme la telefon cu o veriosoara care are begonii (in jur de 100 ghivece). Si am intrebat-o de fainare. Cica ea le stropeste din cand in cand cu Sumilex.
Am cautat pe google si am gasit scris " Fungicidul Sumilex® este unul dintre cele mai eficace produse in controlul putregaiurilor, la pomi fructiferi, legume, vie, capsuni si floarea soarelui. In plus, controleaza si putregaiurile de depozit."
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro