Begonia

Started by Loredana06, May 09, 2007, 07:26:44 PM

Previous topic - Next topic

Erwin

cara, micaalsa ce fac butasii?
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

cara

ai mei sunt vigurosi, frumosi si voiosi. :)

ELA

larisa,frunzele de la gloxi pe care mi le-ai trimis si pe care le-am pus in apa au facut o "umflatura' dar nu au radacini;oare tb. sa le tin pana fac radacini serioase sau numai niste firisoare  ???

cara

Quote from: ELA on November 08, 2007, 04:32:00 PM
larisa,frunzele de la gloxi pe care mi le-ai trimis si pe care le-am pus in apa au facut o "umflatura' dar nu au radacini;oare tb. sa le tin pana fac radacini serioase sau numai niste firisoare  ???

eu le tin in apa pana cand au radacinile destul de dezvotate (3-4 cm) ca sa fiu sigura ca au sanse sa supravietuiasca.

Erwin

opiadc, sa-i stropesti cu ceva... vezi sumilex sau altceva din ce-am mai discutat. Si daca apre fainarea, arunca-i!
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Erwin

La momentul asta traiesc putin din amintiri. Din amintirea balconului atat de plin de begonii... Si cum amintirile sunt improspatate de poze.. am dat peste cateva poze pe care nu le-am pus in album pana in seara asta.

Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Nicol Caloian

Am primit saptamana trecuta o begonia plina de flori si boboci dar am constatat ca au iceput sa cada. Stiti cumva din ce cauza sau cu ce am gresit?
Nicol Caloian

roda

Am o begonie cu bulb si cateva inmultite din butasi,si nu stiu ce ar trebui sa le fac iarna.Nu as vrea sa le pierd.Daca puteti sa-mi raspundeti.multumesc.

cara

daca begonia era cumparata din florarie, e normal sa-i cada bobocii. e reactia ei la schimbare.  ;D

gabriela jalba

Cara,dar begonia ta rosie,ce face?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Erwin

Roda, nu ai niste poze cu begoniile tale? Ar fi mai usor sa le identificam...
Oricum, cea cu bulb trebuie lasata in repaus... n-o mai uzi deloc si o depozitezi la loc racoros iar prin februarie o scoti la lumina si caldura si incepi s-o uzi moderat.
Butasii inradacinati ii pastrezi asa, ii uzi moderat si ii vei pune la repaus abia toamna urmatoare.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

cara

Quote from: gabriela jalba on November 12, 2007, 01:05:16 PM
Cara,dar begonia ta rosie,ce face?

pai, uite si tu si vezi!  ;D

[attachment deleted by admin]

cara

Quote from: opiadc on November 12, 2007, 05:31:42 PM
    ptiu, ptiu, sa n-o deochi, ce frumoasa e... :o ::) ;D
   ce ii administrati de-i sunt frunzele asa de negre, ca numai sclipesc de sanatoase ce sunt?

ii administrez apa!  :D
pe cuvant de onoare ca n-am fertilizat-o nici macar odata de cand o am!

si un amanunt important: nu cumva sa-mi mai vorbesti la persoana a doua plural!  ;D

cara

Quote from: opiadc on November 12, 2007, 07:57:17 PM
            scuze, am incurcat borcanele...dar ma ierti, asa-i? cumpar niste seminte si te cadi=oricesc pe la anu' cu o begonie, o gloxinie, un strepto', ce-ti doreste sufletelul...sau ce-o creste... ;D ;D ;D

iti zic daca te-am iertat dupa ce vad semintele!  :D :D :D
cu ce "borcan" m-ai incurcat? ca io tocmai papam niste gem de macese da' era pe masa si cel de ardei iuti... ;D

gabriela jalba

CARA,ASTA INFLORESTE ASA DE 3-4LUNI?
e SUPER!!!! Esti doctor!!! in begonii!!!Poti face colectie si sa le tii unde ai tinut-o si pe sta,ca bine-i mai merge!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

Quote from: gabriela jalba on November 12, 2007, 08:55:57 PM
CARA,ASTA INFLORESTE ASA DE 3-4LUNI?
e SUPER!!!! Esti doctor!!! in begonii!!!Poti face colectie si sa le tii unde ai tinut-o si pe sta,ca bine-i mai merge!!!

da, e inflorita de cand stii. dar vezi ca acum are putine flori...
pai o tin pe casa scarii si cred ca-i place ca are lumina si e ventilata de mine cand trec mereu in viteza pe scari.  :D

larisa

e minunata  Cara ,deci ai gasit leacul begoniilor .dar eu ce sa fac ca nu am scari de fugit pe ele.Nu-mi ramine decit sa sar in sus,pina ajung la vecina

gabriela jalba

ieri am facut pozele astea si m-am gindit la voi!!!Rezista eroic la 3-4grade

[attachment deleted by admin]
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Ce inseamna adaptarea la mediu si dorinta de a supravietui. Pacat ca nu am cum sa fac si eu niste poze sa vedeti si alte plante (muscate de ex.) care inca rezista eroic desi au fost cateva nopti in care a inghetat. Vad inca balcoane pline de plante care au o multime de flori.

larisa

la ei cum de rezista si la noi nu?

Nicol Caloian

Erwin, am inteles ca esti doxa in materie de begonii. Am intrebat cu ceva timp in urma de ce begonia pe care am primit-o (se poate vedea in albumul meu) isi pierde florile si bobocii si mi-ai spus ca este din cauza schimbarii. Acum insa a aparut o alta problema. O parte din tulpina s-a facut moale si si-a schimbat culoarea. Am inlaturat-o imediat si ce parea mai sanatos din ea am pus-o in apa. Nu stiu daca va face radacini dar am incercat. Ai vre-un sfat?

Erwin

Vorba lu' leana din vacanta Mare, "ezista o esplicatie": begonia ta e ceea ce numesc eu "begonie de unica folosinta". Adica o begonie de un sezon. Chiar daca unii amatori de begonii au zis ca ei au reusit sa o inmulteasca eu unul nu am reusit, de si am incercat de mai multe oir, inclusiv in anul acesta am avut o ultima tentativa. Begonia respectiva nu are bulb, si e cu vegetatie continua. Ii place tot ceea ce ii place si begoniei cu bulb, adica pamant care sa nu retina apa, lumina multa, soare putin dimineata. Eu te sfatuiesc sa o uzi cu un ingrasamant pt plante cu flori si din doua in doua saptamani sa o uzi cu Revital. Asta daca vei reusi sa o inradacinezi. Dar daca nu vei reusi, nu fii suparata. Maine e o alta zi. Si o luam de la capat! ;)
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

gabriela jalba

Sie eu am reusit sa inmultesc o begonie de asta.Oricum in al doile an,am pierdut tot.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Erwin

gaby, ce s-a intamplat cu ea? s-a topit?
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

gabriela jalba

Dupa inflorire,si planta mama si a doua s-u topit,asa cum spui tu!! Am incercat sa iau iar virfurile,sa prind,dar n-au mai vrut.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=