Begonia

Started by Loredana06, May 09, 2007, 07:26:44 PM

Previous topic - Next topic

Codruta

Ma gandeam eu ca asa ar fi bine dar am zis ca mai bine intreb, inainte de a face vre-o prostie ;D Daca puneam invers si ma trezeam ca rasar radacini :D

lyana

e intr-adevar super begonia ta Erwin sa ai parte de ea inflorita muuuuult timp de acum incolo sa fie si daca va face pui mi-as dori si eu .... :D ;D

Erwin

te trec pe lista lyana
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

lyana

mersii mumos esti un dulce ;D

Nicol Caloian

Ce frumoasa este, Erwin! Parca-i trandafir. Sa-ti traiasca!

ELA

erwin,frumusica inflorita este din comanda comuna sau o ai mai demult;oricum,taaaare mi-ar place si mie un puiut de la ea ;D

Erwin

E o begonie pe care o am de la 15-16 ani. A ramas in familie :))
Va trec pe lista ca la vara sigur o sa aiba butasi.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

larisa

Nici pe mine sa nu ma uiti Erwin,asta e tipul de begonie pe care-l caut ,multumesc anticipat

Erwin

Ok larisa. Esti pe lista.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

larisa

Inca odata iti multumesc.Erwin,sper sa ma pot revansa ,in toamna ,ca acum nici nu am timp sa respir ,cind ajung acasa,toti ma iau de odihnita ,cum s-ar zice

ELA

multumesc,erwin,sa nu ma uiti ;D

Erwin

Sa-mi reamintesti prin iunie...
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

ELA


Erwin

fetelor, ce va fac bulbii din comanda comuna?
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

sicamin

Eu nu am  de la comanda comuna begonii (doar gloxinii) dar am cumparat de la SemLuca 2 pachetye Picoteea si vad ca au inceput sa creasca. Am pus in doua ture si unele sant mai marisoare ,iar altele abia acum dau mugurasi.
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/?action=view&current=P4050212.jpg

lyana

Nici eu nu am begonii din comanda comuna deoarece atunci nu faceam parte din "musuroi" dar cele doua pe care le am (una rosie de la Larisa si una galbena pe care am cumparat-o eu)sunt abia in stadiul de muguri din care a iesit cate o frunzulita micuta :D ....ale tale Sicamin sunt mai mari -super -sa ai parte de flori frumoase de la ele :D :D :-*     abia astept sa creasca si ale mele ;D

ELA

Erwin,mi-au iesit toate begoniile,dar sunt diferente mari de marime; desi au fost puse in acelasi timp,au iesit la intervale mari de timp unele de altele...

Erwin

Si la mine sunt diferente intre begonii chiar daca au fost puse deodata. Unele au inaltime dubla fata de altele. Unele deja infloresc, altele nu au boboci. Unele culori sunt mai sensibile/mofturoase decat altele.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro


Erwin

E tare tare simpatica.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

ELA

arata bine si in ghiveci

gabriela iuliana

Buna tuturor,am aflat si eu de curind ca posed 2 begonii ;D:
http://home-and-garden.webshots.com/photo/2006580240103270488vTUhzc
http://home-and-garden.webshots.com/photo/2809245180103270488REAnlm
abia acum am aflat ca teebuie puse iarna la "nani' :-[,de asta prima a crescut asa mare  ;D.Cea de a 2 e ff harnica ,toata iarna am tinut-o incamera si -i mergea binisor dar facea florile de un roz pal,dar cum am dat-o in bucatarie unde e mai racoare ii merge ff bine si face niste ciucuri de floricele de un rosu deschis:
http://home-and-garden.webshots.com/photo/2395243870103270488HARYHE.
Am o rugaminte  :-[cine poate da butasi la schimb de alt fel de begonii ;D,multumesc anticipat,dau si eu butasi de la ale mele :)

lyana

Gabriela Iuliana begonia din prima fotografie este "begonia coralina" sau aceea cu frunza mai lata care popular  se numeste "plaman"?eu am un soi de begonia cu frunze inguste si lungi care face flori multe si rezistente mult timp de culoare roz si atarna ca niste cercei , e super frumoasa .Daca vrei eu iti trimit un lastar din ea cu drag :-* :D

gabriela iuliana

Ar fi super Lyana,uitate te rog in micul albumul meu si spune-mi daca te pot rasplati cu ceva. :) :-*

lyana

ok draga mea o sa-ti trimit lastarul saptamana viitoare ,te anunt eu cand voi pune coletul dar ai sa vezi ca are radacini micute ,iar tu sa il mai pui intr-un pahar cu apa pana i se indesesc radacinile ,apoi sa il plantezi in pamant obisnuit si sa ii pui apa cand vezi ca pamantul s-a uscat la suprafata (ii place apa dar nu in exces)si el va creste si te va rasplati cu flori minunate in aceasta vara.Mersi dar nu vreau nimic din florile din album(sa ai parte de ele ca sunt foarte frumoase).Lasa-mi adresa ta in PM .te pup :-* :-* :-*