Begonia

Started by Loredana06, May 09, 2007, 07:26:44 PM

Previous topic - Next topic

cara

mama! ne ucizi cu begoniile tale!
  :o

Erwin

Stati sa vina vara :))
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Erwin

Mi-am cumparat o begonie elatior:

Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

gabriela jalba

am mai primit azi cadou doi bulbi de begonie,dar....acum nu mai am ghivece!!!Miine se rezolva,dr parca ma doare inima ca dorm noaptea asta in punga de plastic.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vciupa

E frumoasa Erwin!
Sa-ti infloreasca  cat mai mult!

lala

Erwin,sunt faine begoniile tale,da cand ai pus bulbii de sunt asa mari si chiar inflorite?

Erwin

La inceputul lui februarie.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

larisa

Erwin ,alea cu frunzele rosiatice ,le-ai cumparat din tara sau din exterior?Am vazut si eu in Germania dar nu am luat ca mi-era frica ca nu ajung cu ele acasa .Am luat bouton de rose ,dar am ajuns doar cu un bulb acasa ,sper sa o vad inflorita .Acum imi pare rau ca nu am cumparat ca eu am mai gasit doar 2 bulbi sanatosi acasa din 7 ramasi de anul trecut

Erwin

Toate is cumparate de aici... Dar nu din acelasi loc... Iar din cele din comanda comuna... numa nu se nimereste sa infloreasca cum era pe plic... Am luat 15 bulbi de curgatoare si din aia 15 max 5 sunt curgatoare. Unde scria alb... e un soi de roz pal, unde scria rosu curgator e rosu "normal" simplu - nici macar batut, unde scria alba curgatoare pare sa fie alb (2 din  3 ). In fine. Mai am luati de la sem-luca cativa bulbi si cativa din Olanda. Facem inventaru prin iunie, dupa ce infloresc toate. Dar nu cred ca o sa am galben curgator... 2 bulbi din 3 au dat ortul popii. Poate din vina mea - ca o fi fost bulbul foarte scobit si o ramas apa adunata acolo... NU stiu sigur, dau cu presupusul.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Codruta

Teoretic vei avea galben curgator ...ca va fi galben sau nu vom vedea ;D

Erwin

Da, sunt curios... sper sa fie galben.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

lyana

vai ce begonii frumoase au aparut pe aici de cand eu nu am mai putut intra.... :D sa te bucuri mult de ele Erwin ,si ale mele micute begonii au mai crescut putin si abia astept sa le vad si eu inflorite 8)...Doamne ce mult a trecut de cand nu m-am mai simtit ca aksa aici in musuroi ,si cat ma bucur ca v-am regasit in haine noi ;D ,sper sa nu mai avem probleme :-*la cat mai multe flori frumoase!!!

Erwin

Begonia asta, din ianuarie tot inflorita e, parca acum s-a mai colorat:


Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

lyana

este foarte frumoasa  in combinatia asta de culori ,e super Erwin- la cat mai multa inflorire sa aiba atat begonia cat si celelalte super flori ale tale :D

blueheart_d

foarte frumoase begonii Erwin, ale mele sunt doar la faza de prima frunza

Erwin

Nu-i nimic, am si eu cateva la prima frunza. O sa creasca si o sa infloreasca un pic mai tarziu.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

opiadc

              ajutoooooooooor!

    nu stiu ce au begoniile mele, care pana acum au crescut frumos, sunt foarte mari, au si boboci si acum au inceput sa le apara pe frunze niste pete negre, care parca le incretesc;am citit ca s-r putea sa fie din cauza lipsei de apa, ca le ud cu destula zgarcenie, sa nu putrezeasca bulbul, dar totusi nu e desertul sahara; si asta e doar una dintre probleme; alte frunze si tulpini parca se inmoaie, se topesc... :'( :'(si sunt din acelasi bulb;
     cu ce sa le stropesc?

gabriela jalba

Aoleu! ma sperii!!! ale mele sint tot in faza de prima frunza si citeva ,abia acum ies. Nu-mi doresc sa patesc si eu asa!!!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

liana

Si eu am patit la fel cu Monica, le-am tratat, le-am mutat dar nu cred ca le pot salva.Niciodata nu m-am straduit asa ca anul asta cu begoniile si niciodata nu mi-a mers asa de prost cu ele...cred ca e ultimul an cand pun begonii.Culmea e ca nici macar nu le-am udat prea mult de frica sa nu putrezeasca bulbul.

opiadc

           la fel si eu, si nu-mi dau seama ce se intampla; nu cred ca e ceva legat de acesti bulbi , eu am mai patit asa cu bulbii cumparati; o fi ceva in atmosfera, ce sa zic....
         si am o begonie dreapta, la care i-am iernat bulbul in camara si care a crescut fara nici o problema, desi la inceput am crezut ca n-o sa fie nimic de capul lui, ca tare incet crestea....

gabriela jalba

Mi-ati bagat mortu-n casa!!! Eu am cumparat pria data bulbi anul asta.Nu am mai crescut begonii,incredintata fiind ca la mine nu le merge(am mai avut cindva si au murit). Acu' nu-i de bani,dar stau geana pe ele zi de zi si le pindesccum cresc,si ...daca mor????? :'( :'( :'( :'( :'(
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

lyana

off lasa Gabi nu-ti mai face atatea probleme ca ai sa vezi ca o sa creasca  , nu mai sta cu ochii atat pe ele si nu le uda decat de 2 ori pe saptamana cate putin  si ai sa vezi ca se rezolva , cel putin eu asa procedez cu ale mele si trateaza-le cu un strop de indiferenta ca sa nu se sufoce de atat de multa dragoste :-*

gabriela jalba

...am sa ma straduiesc...,dar crezi ca pot,dimineata cind ma scol,sa nu arunc un ochi pe ele???!!! Alea galbene....nu au iesit. Am sa umblu la ele;cred ca erau morti bulbii....am banuit de cind am cumparat,dar era singurul plic care il avea acolo..
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Erwin

De cand sunt puse in pamant? cat de adanc le-ai pus?
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

gabriela jalba

Erwin,i-am pus cam pe 15 aprilie,dupa ce i-am tinut in apa 24 de ore,ca erau foarte uscati...la adincime mica (1cm...). Cei pusi dupa 20 aprilie,cred ca dupa 23chiar,au iesit afara;aveau muguras cind i-am primit.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=