Begonia

Started by Loredana06, May 09, 2007, 07:26:44 PM

Previous topic - Next topic

lyana

Super begonia ta Larisuk , sa te bucure cu flori mari si frumoase si de ce nu si cat mai multe :-* :-* :-*

gabriela jalba

Ca o fondanta!!!! Duuulce!!!!
Sa vedeti ce mi-a luat colegu' cu numai 5 lei!!!
 
  Madaaaaa!!! e de la florarul din Vanatori. Liana poti sa-i faci din cind in cind cite o vizita. Are flori multe si la preturi mult mai mici ca oriunde la oras.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

lyana

 :o Gabi ce begonie frumoasa -pendula galbena , e superbisima , sa ai parte de ea cat mai mult  :-* !!!... si la asa pret chiar merita :D :-*

mamaruta

Foarte frumoasa, Gabi. Si doar 5 lei...super-pret! Imi amintesc de florarul din Vanatori....mai ales ca, in acel loc, te-am cunoscut, Gabi draga!

gabriela jalba

Crede-ma ca-mi venea sa ma intorc si sa iau de mai multe culori.Are niste preturi mici ca e in relatie directa cu furnizorii.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Fleurf

  Eu nu mai am decat 2 begonii iar anul asta am rezistat tentatiei iar puiutii prinsi din una, cu mare valoare sentimentala, sunt tare harnicuti si fac niste flori minunate care-si schimba culoarea pe masura ce floarea se maturizeaza.

[attachment deleted by admin]

gabriela jalba

au niste floricele frumoase,de numa-numa!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa

MInunate Fleurf,ca a doua am avut si eu dar de draga ce-mi era nu am trecut-o la repaus ,si...am pierdut-o .UN puiut as dori si eu daca nu te superi,dar mai in toamna,daca se poate

liana

Doamna Gabi, e vorba de Vanatorii de langa Tg. Neamt? Ca eu nu stiu nimic....si am o multime de cunostinte la care as putea sa merg in vizita ;D (ca imi trebuie un motiv plauzibil....)

Fleurf

 Larisa, nu sunt doua begonii diferite, sunt pui din aceeasi begonie si face si flori simple si duble,care infloresc crem si se ofilesc roz. Iti dau cu mare drag dar dupa ce ii trec florile ca toti lastarii au boboci. Eu o am de 2 ani (de la Myrela :-*) si am tinut-o mereu in vegetatie.

gabriela iuliana

 :)Foarte frumoase Fleur,as dori si eu un pui daca se poate,si iti pot da si eu ceva la schimb dintre plantutele mele ,numai sa te uiti in albumul meu si sa-mi spui. :) :-*

Codruta

Tare frumusele floricele de la begonie. Sa-ti traiasca!

La mine cresc dar nu vor inca sa faca flori :(

Fleurf

 Acum nu mai pot taia lastari sa pun la prins ca au boboci, iar puii pe care-am sunt cam mari pt a fi trimisi in colet. Mai spre toamna am sa mai pun pui sa-i trimit imediat ce s-au prins ca sa nu inceapa sa creasca.  Sa imi mai aduci aminte!

larisa

Fleurf,eu am avut una vcare era de la iceput pina la sfirsit ca cea de a doua ,dar nu ma supar daca imi dai un puiut de ;cameleon'.Multumesc.De Mirela ma leaga o prietenie sincera,prietenii ei sunt si ai mei

miha

Si la mine a inflorit una din cele cateva care au rezistat caniculei de anul trecut...

opiadc

            la mine iar s-au imbolnavit toate si desi le-am tratat arata de parca imediat isi dau duhul :'( :'( :'(;
        singura care arata foarte, foarte bine e begonia bouton de rose primita cadou de la danam; ea sta inca in casa, celelalte le-am scos afara;in fiecare an patesc cate ceva si acum am avut 5 care au crescut foarte frumos si le-au aparut niste pete negre pe dosul frunzelor; le-am tratat, dar degeaba; acum mi-e si mila cand ma uit la ele, sunt si toate patate cum le-am stropit si tot nu le-a trecut; si aveau deja boboci :'( :'( :'(; toate sunt curgatoare; una singura face exceptie, o am de anul trecut, am trecut-o peste iarna,  a fost foarte frumoasa toata vara trecuta; acum boleste si aia!

larisa

la mine se pregatesc sa infloreasca cele adue din Grmania.Le-am plantat la 15 aprilie si acum au boboci ,sper sa ii vad infloriti pina plec .Una singura inca nu are boboci si sper sa fie bouton de rose,ca tare mi-am dorit-o

Heidi

Trebuie sa va povestesc ce mi s-a intimplat  ???
Una din begonii s-a ofilit. Incetul cu incetul. O zi o parte, am crezut ca nu are apa, a doua zi, partea cealalta.
Aici m-a asteptat surpriza: viermii au mincat bulbul de begonie.
Incerc sa va fac poze, sa vedeti ce viermi erau.
Au fost in stare sa "lichideze" begonia.
Repede am aruncat acel pamint si cele 2 begonii care se aflau tot in acel ghiveci de flori acum se afla in "carantina" in pamint nou.
Sunt curioasa sa vad, daca vor rezista sau ...

opiadc

              pt siguranta ta, sa stii sigur ca au murit, chiar daca ai schimbat pamantul e posibil sa se fi fofilat vreunul pe acolo, cumpara Actara si dizolva plicul in 4 l de apa si uda cu el; am avut si eu viermi sarma si asa m-a sfatuit dl de la magazinul de ' prafuri' si a avut efect!

Erwin

Dragii mei, ieri am facut cea mai dureroasa chestie. begoniile care se imbolnavise le-am taiat de la radacina... am lasat doar bulbul in ghivece. Sa vedem daca bulbii o sa aiba suficienta putere incat sa lastareasca iar.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Codruta

Daca bulbii sunt sanatosi ar trebui sa lastareasca din nou. Succes la amandoi!

gabriela jalba

Da,Liana! e vorba de Vinatori -Neamt. De la biserica,faci drumul in dreapta spre manastirea Neamt. Joi ma duc la slujba la manastire si o sa ma opresc la intoarcere si acolo.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=


Erwin

Au mai inflorit 2 begonii galbene din comanda comuna:





Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

vciupa