Gradina Anasstasiei de la tara

Started by anasstasia, March 02, 2011, 12:45:15 PM

Previous topic - Next topic

anasstasia

Niciodata nu stiu ce este: Samba sau Rumba?






anasstasia


anasstasia


einsteinitza

Frumosi toti, dar Swan Lake e superb.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Quote from: anasstasia on January 01, 2012, 07:12:56 PM
Cumparat drept New Dawn (nu stiu ce este, insa este superb si are un parfum ametitor). frunzele sint foarte lucioase:







Mie nu mi se pare ca seamana cu Coral Dawn, nici la culoare si nici la forma:

http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.133519

anasstasia

Es, o fi fost Swan Lake superb, insa de la el a plecat patarea neagra care mi-a afectat multi trandafiri vara trecuta. Dupa ce am stropit in citeva rinduri, zau ca mi-a venit fie sa-l tund de la radacina, fie sa-l scot pur si simplu. Era chel, nu mai avea o frunza (e adevarat ca mare parte fusesera jumulite de mine), insa amaritul de inflorit , inflorea.

anasstasia

Asa arata dupa ce l-am jumulit, insa boala tot s-a raspindit:


claude

Da, asa e, forma florii e diferita...culoarea poate insela, mai ales pentru cine nu i-a vazut pe viu, dar floarea nu e la fel, parca nici modul in care se ruleaza marginea petalei  ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia


Carina

Faptul ca un trandafir a facut primul patare neagra intr-o gradina nu inseamna neaparat ca el a dat si la ceilalti, la mine s-a intamplat sa se imbolnaveasca unul iar cel de langa el nu, depinde de cat de rezistent e soiul respectiv. Daca s-au imbolnavit si altii inseamna ca si ei sunt soiuri sensibile, nu ca Swan Lake e neaparat vinovat

Cu Coral Dawn intr-adevar nuanta pare mai aprinsa, dar poate e din cauza aparatului. Dupa rasucirea petalelor pe margini si inclinarea florii as zice totusi ca e Coral Dawn. Nu miroase asa mai amarui?? Uite o poza cu floarea la mine
http://macarina.sunphoto.ro/Trandafiri_2011/38783711

einsteinitza

Asa mi se pare si mie, ca nu e Coral Dawn.
Am o problema si cu Peace, oarecum.
Parca are floarea cam diferita.
Oricum, Peace isi arata frumusetea cu taieri minime,a tunci face florile uriase.
Patarea neagra s-a raspandit datorita conditiilor din gradina, iar ala a fost atacat cel mai tare. Poate incerci o ingrasare mai serioasa la el.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Uite un detaliu:



Parca nu este Coral Dawn.

anasstasia

Mai intii s-au imbolnavit de patare cei din jurul lui si apoi au luat altii din restul gradinii. Este adevarat ca nu toti au contactat boala. Ma tot intreb cum sa procedez la anul ca sa stopez boala, care stiu ca acum doarme si asteapta sa se trezeasca la primavara.

Es, crezi ca nu e Peace?  :-\

anasstasia


anasstasia


einsteinitza

Sunt superbe! :-bd
Anastassia, mie mi se pare putin prea bogat, dar poate totusi sa fie Peace. Seamana foarte mult, ceva ma deranjeaza insa la floare.Habar n-am inca.
La CD ma deranjeaza marimea si pozitia petalelor din mijloc. CD are toate petalele asezate ca si cum faci un rotocol in frisca, cu o spatula.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia


anasstasia

Si eu cind am comparat poza de la al meu trandafir Peace cu ce este pe HMF parca parca imi scapa ceva, insa eu inca am un ochi de neavizat. De acea am si vrut sa postez tot ce am, ca sa putem discuta cu totii si fiecare (daca doreste) sa-si expuna parerea. Nu ma refer la laude, ca toate plantele sint frumoase ci la discutii legate de sanatate, dezvoltarea lor in timp, etc.

anasstasia


anasstasia


anasstasia


anasstasia


anasstasia


anasstasia


anasstasia