Gradina Anasstasiei de la tara

Started by anasstasia, March 02, 2011, 12:45:15 PM

Previous topic - Next topic

claude

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Am redescoperit cerul stind la tara. In fiecare seara la asfintit era un regal de culoare si frumusete. Iar cerul inaintea ploii a fost minunat.

claude

Da, la oras e altceva, pierzi cerul printre blocuri...ma tot gandesc ca in New York trebuie sa fie oribil, cred ca m-as simtit strivita de toti acei zgaraie-nori printre care ma gandesc ca cerul e atat de departe  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

lordu

acuma-mi dau seama, ca ce-am cumparat eu de pe parcuri.ro ca fiind Graham Thomas seamana cu Remy Martin.

Felicitari pentru gradina.
Eu cred ca ar prinde bine si putina umbra, eventual niste visini - super spectacol cind infloresc.
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

anasstasia

Am 5 visini, insa sint de-a lungul gardului. Stiu ca sint necesari citiva pomi pentru umbra. Am in plan plantarea citorva pomi fructiferi.




Trofin Petrina

Ce de frumuseti  :x O gradina de vis  :)
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

anasstasia

Multumesc Ninutz. Iubesc tufanelele si nu cred ca pot fi prea multe intr-o curte. Toamna fac spectacol.

claude

Foarte faine! M-am dotat si eu cu mai multe, sunt de nepretuit toamna, in perioada aceasta, cand nu prea mai sunt alte flori
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Si eu as vrea sa mai cumpar cateva pana la urmatoarea vizita la tara.

paraschivvvv

Anastasia ,ai o toamna plina de culori in gradina;felicitar sincere pentru tufanele si crizanteme.

gabi_gabriella

Ce de tufanici ai !!! sunt minunate !!! si mie imi plac tare mult dar in primavara le-au cam mancat melcii

anasstasia

Ma bucur ca va plac. Eu nu am vazut pana acum melci la mine in gradina. Cred ca este seceta prea mare...

einsteinitza

Ce frumoase sunt! Si eu am cumparat ani pa rand, insa doar cateva ău rezistat in timp. Am aflat de la un cultivator ca o parte sunt anuale, adica nurezista frigului de la noi. Voi stiti sa le alegeti?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Nu stiu ce sa spun. Eu le-am cumparat de la tarani si din Dedeman. De la florari nu le-as cumpara. In rest le-am musuroit un pic. Poate am avut noroc si cu iarna blanda care a trecut.

claude

Eu stiu ca cele cu flori mari-mari nu rezista in gradini. eu am cumparat intr-un an vreo 3, 2 au iesit din iarna (iarna blanda iar ele au fost musuroite), un a rezistat si a doua iarna dar a fost tot mai rahitica. Eu am acum 2, una primita, una cumparata ieri si vreau sa le iernez in beci. Si vecina mea are unele, dar cu flori marunte, pe care le scoate toamna din pamant si pune radacinile in beci.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

zamfira

Anasstasia, ai o adevatata colectie de culori si de nuante tomnatice! Preferata mea este cea roz, cu guler de dantela, este de o mare eleganta. Spune-mi daca aplici regula celor trei taieri sau ai varietati atat de compacte. Stii cumva daca dintre ele este vreuna comestibila, adica buna pentru ceaiuri? Poate ne spune cineva de pe forum...stiu ca este o varietate.
Felicitari pentru gradina si pentru cerul care se vede printre plante!

anasstasia

Nici nu stiam ca trebuiesc tunse. Nu le-am tuns niciodata.
Ma bucur ca va plac.

claude

Quote from: zamfira on October 29, 2013, 08:22:29 AM
Stii cumva daca dintre ele este vreuna comestibila, adica buna pentru ceaiuri? Poate ne spune cineva de pe forum...stiu ca este o varietate.

Exista crizantema buna pentru ceai?  :o 

Anas, tufanelele se ciupesc de-a lungul sezonului ca sa ramifice mai bine si sa fie cat mai compacte. Eu le ciupesc prima data varful cand au cam 10 cm.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

zamfira

Am citit ca ar fi Chrysanthemum coronarium, dar eu nu-mi dau seama care este. Cand am cautat la Ch. edible flowers, am gasit si varianta ca ar fi bune toate. Ba unii recomanda florile sterile ("petalele") in salate, iar aici, cel putin la fotografii, apar cam toate.

gabi_gabriella

In Coreea se bea ceai de crizanteme, dar nu stiu care soi este  bun pentru ceai

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro