Gradina Anasstasiei de la tara

Started by anasstasia, March 02, 2011, 12:45:15 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Carina, Anasstasia,vrea ceva decorativ,cu care sa acopere pamintul dintre trandafiri,ca sa nu-i creasca buruianul.Se duce o data pe luna acolo.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

anasstasia

Nici macar decorativ (nu tin mortis), ceva simplu si care sa nu fie buruiana, sa sa mai inabuse din ea.

einsteinitza

Uite o poza, nu prea concludenta, cum tin eu intre trandafiri Desi e prea putin ce se vede, iti faci o idee ca nu se vede solul. Asta e o zona doar cu trandafiri, care in spate are un rand de stanjenei parfumati.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Pai aia de pe jos nu e iarba? De unde a aparut ca eu nu am virf de iarba la mine in curte. La tine toate-s ca scoase din cutie.

einsteinitza

Nu e iarba, sunt buruieni tunse scusrt. ;D Bineinteles, printre ele sunt si tot felul de ierburi, dar este ce se gaseste de la natura acolo, zona nu e plantata de mine.
As vra eu sa fie ca din cutie, mai muncesc la asta.
Uite un grupaj de plante scunde din Suedia
Incep sa gasesc chestii si prin calculatorul asta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Maaama, ce-mi place "grupajul" :o Ce este "aia" ,Es? ... un fel de "maxijardiniera"? :o

anasstasia

Pai pina ajung eu sa populez toata curtea cu plante mai trec citiva ani. Pina atunci sint blestemata sa smulg la stir si buruienis???? :-\ asta e, trebuie sa-mi accept soarta.

einsteinitza

Este un strat lung, de-a lungul casei. Mie mi-a placut si faptul ca au vopsit cimentul dintre pietre cu alb.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Pai cred si eu ca e frumos! Ce, in suedia au stir???  =))
Uitati in 2010 ce lan de stir era acolo unde au fost plantati trandafirii de la sirb.
http://anasstasia.sunphoto.ro/buruieni_ce_trebuiesc_distruse/62015081

gabriela jalba

Ei,dar cind le ai asa mari in gradina de legume,cum crezi ca e??? Anul trecut am avut proibleme si o luna nu am intrat pe gradina,iar cind am intrat,ma mincau serpii,nu alta. Nu se mai vedea nimic din balarii. Romel uda pe de rost ca le stia zi de zi une-s. Doua saptamini am muncit ca sclavul. Au iesit la lumina ardeii,rosiile,...Cum sa se faca ,daca o luna au stat in buruian??!!! oricum,cit a fost,a ajuns. Pina saptamina trecuta am avut ardei "cruzi" de pe gradina.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Am mai descoperit o poza cu buruienile mele
Trebuie sa va spun ca acolo am si papadie la greu, pir, trifoi, niste ciulini mici mici, de toate.

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Pirul il am, deci cu asta am rezolvat. De unde iau papadia? Trifoiul il cumpar, "de toate" mai caut  :P

anasstasia

Nu pot sa te sechestrez un an de zile si sa te las sa faci ce stii tu foarte bine la mine in curte?  :yrk E mai simplu, zau...

einsteinitza

La asta ma refeream cand spuneam ca nu mai plivesc, fiindca mnu am pamant care trebuie scos la lumin.
Nuu, nu ti-ar place, eu am facut in timp, vazand, incercand, n sunt in stare sa fac gradina altuia. Doar la necunoscatori, insa tu ai cu siguranta ideile tale frumoase.
Asa, poti angaja un peisagist, ca stie ce sa faca, dar tu vrei sa le gandesti singura. :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Asa e. In nici un caz nu as angaja un peisagist. Eu am nevoie sa rezolv punctual niste probleme cu care inca nu ma descurc, insa viziunea de ansmablu vreau sa fie a mea.

anasstasia

Ma uit la poza de sus si parca nu ar fi de la noi din tara...totul este atit de bine potrivit si aranjat...

einsteinitza

Acum, in ocul gardului de lemn este un zid scund de piatra. Pana la urma mereu sunt modificari in gradina.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

...ma bag si eu,sa-ti ,,incarc,, gradina....cred ca trebuie sa ti cont de faptul ca Es are gradina langa apa,si are alt microclimat decat al tau...am vazut de exemplu gradini in Apuseni care nu aveau cine stie ce balarii prin ele,asta fara a fi omul toata ziua calare pe ele.In campie ,unde lipseste vara umezeala este destul de greu sa scapi de balarii,deoarece acestea rezista bine la seceta fata de plantele cu care incerci sa le inlocuiesti.Numai eu stiu cat ud vara pentru a pastra iarba verde prin gradina(sunt de acord cu Es,ca nu merita sa ai gazon,am sa incerc sa-l inlocuiesc cu timpul).La inceput am incercat si eu sa scap de buruieni prin smulgere,taiere....dar fara mult succes,cand venea ,,arsita,, erau singurele care jubilau!!Am apelat la ierbicid o singura data si am scapat de ele(Sora mea este biolog si s-a ocupat mult timp cu asa ceva la institutul din Stefanesti,mi-a explicat ca nu am de ce sa ma tem,se dezintegreaza rapid in contact cu solul,problema este sa nu abuzezi cu chimicalele)

einsteinitza

Despre inlocuirea gazonului cu plante locale, mai ales in jurul plantelor, unde e greu cu masinariile.
http://files.dnr.state.mn.us/news/podcasts/lawn_script.pdf

Despre trifoiul alb
http://kerryg.hubpages.com/hub/Clover-Lawns
Cateva instructiuni
http://www.wikihow.com/Grow-a-Clover-Lawn
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Pai eu ce tot balbai pe aici, sa folosesti plantele native in folosul tau, nu se incerci mereu sa le elimini.E munca in zadar iar ele sunt pregatite entru perioade de seceta, caldura, etc, clima zonei.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Pai ce plante native? Eu am stirul ca planta nativa.  =)) Am un covor perfect de stir......mama-mama.
Iar tu Dane, mai bine spune-mi cu ce ai erbicidat, ca la mine parca am pus gaz pe foc dupa ce am erbicidat.
Stiu sigur ca nu rezolv nimic dintr-o singura erbicidare, deoarece sint multe seminte dormande (sper sa pot spune asa), in sol. Cum am curatat zona prin erbicidare anul trecut, miliardele de seminte de stir au explodat.

dancoman

Quote from: anasstasia on January 30, 2012, 09:01:15 PM
Pai ce plante native? Eu am stirul ca planta nativa.  =)) Am un covor perfect de stir......mama-mama.
Iar tu Dane, mai bine spune-mi cu ce ai erbicidat, ca la mine parca am pus gaz pe foc dupa ce am erbicidat.
Stiu sigur ca nu rezolv nimic dintr-o singura erbicidare, deoarece sint multe seminte dormande (sper sa pot spune asa), in sol. Cum am curatat zona prin erbicidare anul trecut, miliardele de seminte de stir au explodat.
...te sfatuiesc sa intrebi la orice centru care vinde aceste substante explicand situatia,eu sincer as ierbicida doar o data ,apoi as sapa locul si planta altceva,apoi este treaba masinii de tuns,sa-si faca treaba!!cred sincer ca si doar o data pe luna daca ,,tunzi,, vor disparea buruienile care cresc inalte...Sunt centre destule in Bucuresti,daca nu stii am sa-ti scriu...

anasstasia

Centre stiu, vroiam sa stiu cu ce ai rezolvat tu. Eu cind merg o data pe luna trebuie sa culeg stirul din curtea de trandafiri (unde am 500 m patrati) si nu mai am timp si de curtea mare. Stau la tara doar o zi intr-o luna, de multe ori nu reusesc sa curat toata curtea din fata casei.
Nu vreau sa fiu Gica contra, dar stiu cu ce ma confrunt. In ultimii 2 ani am curatat la mina lasind ca in palma toata curtea din fata casei de ~ 5 ori pe an si apoi de fiecare data sapata toata curtea de tot atitea ori. Nu se vede nimic!!! Buruienile sint tot acolo. Nu pot sa fac asta si in curtea din spate pentru ca e clar nu nu voi reusi asa. Suprafata este mult mai mare iar acolo este efectiv jungla. Suprafata aceea a fost cosita in citeva rinduri, a fost bagat si plugul in 2 rinduri am dat cu Round-up si parca le-a priit, au crescut si mai frumoase.
Anul asta m-am hotarit, schimb radical foaia acolo sub 2 erbicidari nici nu ma gindesc si o sa plantez apoi trifoi alb.
Acum sa vad ce fac cu parcela unde am trandafirii ca si acolo buruianul este de cite ori merg de statura unui om. Mi se pare socant ca eu sa curat perfect terenul, sa-l sap iar peste o luna sa fie curtea plina ochi de buruian de aproape 2 m inaltime. Zau ca te ia depresia.

dancoman

Sunt convins ca vantul aduce seminte de pe la vecini,este foarte greu cand ai in jur campuri cu buruieni...cred ca pana nu vei planta altceva care sa nu permita buruienilor sa evolueze nestingherite tot te vei chinuii,....si nici atunci nu vei scapa definitiv de ele!!Problema este ce sa plantezi,cred ca o mixtura de plante ar fi mai indicata!!

anasstasia

Linga curtea mea este o curte parasita unde buruianul este la fel de mare. Stiu ca vintul aduce seminte si de acolo, insa sint si tonele de seminte care au cazut pe sol ani de zile in curtea mea. Of, grea treaba este gradinaritul asta.