Gradina Anasstasiei de la tara

Started by anasstasia, March 02, 2011, 12:45:15 PM

Previous topic - Next topic

anasstasia

Aaaa, nici nu-mi inchipuiam asa ceva....Dar nu pot merge pe varianta simpla, cu burlanul care sa expulzeze apa? Ca daca ii arat asa ceva prietenului, il ia depresia si imi spune clar ca nu stie sa faca asa ceva!
Ma intereseaza maxim sa imi invelesc soclul asa cum este invelit al tau. Ma gindesc ca ati chemat un mester, nu? Cum se numeste tipul acela de piatra, pentru ca o tot caut si nu o gasesc pe net.

einsteinitza

Eu nu inteleg ce inseamna aleile in jurul casei? Ce faci merg in cerc? Scuze.... ??? Dar nu pricep.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


einsteinitza

Acolo trebuie sa refaci talpa casei, nu aleile, ca nu ai nevoie de alei sa inconjuri casa, dupa mine.... acolo trebuie ceva in jurul casei, ingust, nu o alee, restul iti trebuie alee de acces la zonele importante-casa, compost, etc.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Pe linga casa e drumul nostru de acces catre bucatarie. Deci trebuie sa torn ciment peste tot in jurul casei pentru a nu se infiltra apa in sol si sa se lase casa (proces deja inceput). Asta inseamna "talpa casei"? Ca eu la talpa casei ma gindesc la fundatie.

claude

Da, e gresit spus alee, Es are dreptate, se numeste talpa casei, acea centura care inconjoara casa chiar pe langa pereti. Daca tu ai nevoie de acces pietonal foarte aproape de casa atunci talpa aceea o poti face mai lata, ca sa nu te freci de pereti
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

 =)) Ce tare esti Claude!
Asa voi face. Aveti vreo recomandare cu privire la grosimea talpii? Sint zone unde este doar pamint si nu stiu cit de inalta trebuie sa fie "talpa".

claude

Cat despre burlane, fa-le linistita cele clasice, eu acelea le am, e cel mai simplu si mai putin costisitor, asta daca terenul iti permite, ca la mine merge ca e in panta si apa curge, dar la tine daca e teren plat e foarte posibil sa-ti balteasca daca apa care vine pe burlan nu e condusa prin rigola intr-o zona potrivita  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Terenul nu este in panta, insa o sa-l fac cu o coada mai lunga la burlan sa arunce apa unde este pamint.La cit de rar ploua in zona aceea, nu cred sa fie probleme prea mari cu baltirea.

penelopa

Aha, deci, de-aici stiati de "talpa casei"  ;D

Anasstasia, casa veche de la mine avea, la fel, o "talpa" de-asta, de jur-imprejur. Mai zicea tipul care ne-a  vandut-o (fusese 1 an proprietarul casei - samsar  ;D) ca o si subzidise  +hypno, adica, ii facuse un fel de fundatie falsa, pe dinafara.

anasstasia

Se practica uneori. Eu vroiam sa ii fac un fel de fundatie din loc in loc, insa costurile ar fi prea mari.

claude

Desi sunt mari costurile, ar fi necesara o consolidare, ceva care sa tina loc de fundatie, chiar daca n-o faci imediat...doar ca atunci trebuie sa-ti organizezi bine lucrarile, sa nu torni acel brau in jurul case din beton ca pe urma, peste 2-3 ani, sa-l spargi ca sa faci consolidarea  ???  Doar sa vorbesti cu un constructor, sa te lamureasca el daca braul acela turnal la o grosime mai mare ar fixa casa suficient
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Anas, cred ca n-ai nevoie de nici o fundatie, eu nu vad crapaturi sau probleme de structura. Ce fundatie, de ce crezi tu ca ai nevoie de fundatie suplimentara?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Care "suplimentara", Es, ca n-are niciuna  ???

anasstasia

Casa este un pic lasata si exista o crapatura intr-un perete pe exterior. Cred ca este o crapatura in tencuiala, pentru ca pe interior acea crapatura nu exista.  La interior toti peretii aveau fisuri la coluri care au fost remediate (temporar pina se vor forma unele noi, evident).
Stiu, ar trebui sa luam lucrurile cu logica...Este greu, iar mama este si cam impotriva pentru ca a mai incercat un vecin sa faca o astfel de consolidare si i s-au darimat peretii.  :o De atunci refuza cu putere ideea. Asa e, nu casa nu are fundatie.
Caut poza cu fisura cu pricina.

einsteinitza

Anas, nu gasi probleme unde nu sunt. Axeaza-te pe ce e acum, cand o sa ai probleme care necesita consolidarea fundatiei, vei hotari. Pana atunci, vezi de gradina, ca e sufletul tau.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Ba eu zic sa se ingrijeasca si de casa, cat se poate, macar sa ceara parerea cuiva priceput, ca sa stie daca e sau nu cazul sa se agite...
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Pene, nu exista casa fara o minima fundatie....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Intradevar, eu pentru gradina de acolo traiesc. Casa sa nu-mi cada in cap  =)) =)) Exagerez un pic, insa nu sint persoana care tine la confortul personal. Sa fie curat.

Asa arata crapatura exterioara:
http://anasstasia.sunphoto.ro/Crapaturi_in_casa/64691268
http://anasstasia.sunphoto.ro/Crapaturi_in_casa/64691643

In 2009 asa aratau crapaturile in casa. Ele au fost curatate si remediate pe moment cel putin. Casa a fost revaruita, schimbata mobila si pusa sapa in toate cele 5 camere.
http://anasstasia.sunphoto.ro/Crapaturi_in_casa

einsteinitza

Anas, nu cred ca ecineva pe aici care sa nu puna gradina pe prim plan.Eu cel putin te sustin. :yrk
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Eu,  gradina = casa !
Nu te poti bucura de gradina daca nu ai unde sta! Nu spune nimeni ca trebuie tot confortul din lume, dar minimul necesar e ... necesar  ;)

claude

sunt de aceeasi parere, trebuie sa faci strictul necesar ca sa stai linistit ca la prima ploaie nu fugi ca disperata cu ligheanul sa -l pui unde picura sau ca ti se inmoaie peretii  ;D  Nu ma intereseaza luxul, ma intereseaza un loc simplu dar ce trebuie, trebuie...

Si ma tot gandesc la ceva...gardul acela de lemn al cerdacului...eu parca nu l-as acoperi cu vopsea, mai degraba l-as slefui si as da pe el o lazura incolora, nu lac, ca sa nu fie prea lucios, parca ar fi frumos asa, cu culoarea aia de invechit de vreme, nu vi se pare?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Arata foarte frumos asa, invechit, dar atata timp cat o parte din tocarie e colorata, nu mi se pare ca merge lasat asa. Dar astea sunt doar gandurile mele...
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

M-am gandit si eu la asta, dar imi pare rau sa se acopere cu vopsea  :(  daca tocaria ar fi inchisa la culoare poate ar merge  ???  Ce visam noi cu casa altuia  :D  E bine, ca asta inseamna santier in curtea altcuiva, nu la mine, ca eu deja nu mai pot cu capul cand vad moloz si alte cele  ;D 
O sa-mi fotografiez uratenia de trotuar de beton crapat de la mine, sa ma sfatuiti cum sa fac, cu ce sa-l inlocuiesc, ieftin si rustic  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Gardul acela il voi vopsi anul acesta. Eu am spus gresit grena, este o vopsea maron. Iar aerul de invechit transpare din tot, asa ca nu-mi fac probleme ca isi pierde aerul vintage.
Nu stiu cit se intelege, dar postez poza aceasta:
http://anasstasia.sunphoto.ro/casa_de_la_tara/64709100