Gradina Anasstasiei de la tara

Started by anasstasia, March 02, 2011, 12:45:15 PM

Previous topic - Next topic

anasstasia

Cel cumparat drept Prince de rohan si-a schimbat culoarea fata de ce am gasit in luna mai:

photo upload

einsteinitza

Nu iti baga idei, zic si eu, oricum fii atenta unii dau din portaltoi, trebuie inlaturati lastarii de mai jos sa nu cucereasca soiul.
Foarte frumos, deja ai o mare colectie de trandafiri, te-ai miscat repede.
Phloxul face mana asta foarte des, sau fainare, eu insa il tund o data cand este cam de 30cm, ca sa se indeseasca si sa dea lastari tineri. Asa intarziu putin infloritul sa nu se suprapuna cu trandafirii. Acelasi lucru il fac si la toate tufanelele, mari sau mici, si la aster.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabi_gabriella

Felicitari Anasstasia !! Ai o gradina foarte frumoas si multi trandafiri !! Cum zice si Es, te-ai miscat foarte repede !!Bravo tie !!!  +apl

claude

Anas, da' tu umblai noaptea sa faci poze, ziua nu aveai timp?  :D

Es, si ce-i de facut cu floxul cand face boala asta? Asa fac si doua tufe de-ale mele, le-am si mutat in toamna ca m-am gandit ca nu le prieste locul si tot au luat-o de la capat, cred ca dau coltzu'  :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

soeurmarie

Foarte frumos Anasstasia.Sincere felicitari.Abia astept ca si aici la mine sa semene gradina cu un colt de rai ca si gradina ta.

anasstasia

Quote from: claude on July 17, 2012, 10:52:42 PM
Anas, da' tu umblai noaptea sa faci poze, ziua nu aveai timp?  :D


Pai am fost la tara cind a fost maximul de caldura inregistrat in acest an. In ziua aceea nici nu am putut umbla prin gradina, am zacut si am incercat sa previn sa nu apara criza de astm, care oricum a aparut   :-\ Seara cind s-a racorit am inceput si eu sa misun prin gradina. Am fost la tara strict ca sa udam florile, pentru ca stiam ce se anuntase la meteo si nu am fi ales sa mergem atunci, dar nu aveam de ales. Si asa este posibil ca pentru unele clematis sa fi ajuns prea tirziu. Sper sa fi rezistat ce este sub pamint.

anasstasia

Quote from: soeurmarie on July 18, 2012, 12:15:43 AM
Foarte frumos Anasstasia.Sincere felicitari.Abia astept ca si aici la mine sa semene gradina cu un colt de rai ca si gradina ta.
Nici pe departe gradina mea nu este asa cum ai descris-o tu. Insa iti multumesc. Iar ca si gradina ta sa ajunga precum a mea, daca iubesti florile si faci investitii  in ele, in 2-3 ani vei avea curtea plina de flori. Ai grija insa, este un microb periculos. Tratament nu prea exista din momentul in care te-ai imbolnavit  ;D

einsteinitza

Ei, il tunzi scurt si da din nou, dar frunzele alea cad. Eu il tund de doua ori, odata cand incepe sa creasca si inca odata, si nu face chiar asa mult.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Ai niste trandafiri foarte,foarte,foarte frumosi!!11 Si le mai stii si numele !!! Felicitari!!!!
Aia cu flori pictate cu alb sint deosebiti si cred ca vreau musai un Honore de Balzac . E asa de frumos,parca-i pictura.
Anastassia,Es a zis ca poate sint lastari din portaltoi. Ei, eu spun ca sigur,sint "nebuni". Nu ma pricep mult,dar p-astia ii cunosc !!!!!!!!Au ceva mai multe frunzute pe petiol (mai mult de 5 ) si verdele e cam mat.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

anasstasia

Multumesc D-na Gabriela. Verde mat are si Veriegata. Nu mai stiu insa cite frunze. Voi verifica si il voi distruge pe netrebnic  >:( Au mai avut si altii cresteri din portaltoi, insa ceva crescut atit de mare nu am vazut. Ii prieste, ce sa spun  :-\

einsteinitza

Da, Gabi, ai dreptate, dar fiind si V un trandafir vechi mai aproape de salbatici, poate nu e chiar portaltoiul. Trebuie sa sape intai putin sa verifice.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Durere mare la mine in curte.Foc si pirjol la propriu... Nu am mai vazut asa ceva si sper sa nu-mi fie dat sa mai vad. Multi TH sint arsi aproape complet, insa sint si trandafiri care rezista in conditii extreme si chiar i-am gasit plini de flori.
Incepem cu ce e mai urit:

upload pictures

anasstasia


anasstasia

Marea majoritate a clematitelor sint uscate. Sper ca la anul sa dea ceva de jos. Nu stiu daca am norocul sa supravietuiasca. Au supravietuit 3 care au stat la umbra vitei de vie.
Asa arata jakmanii, care in primavara a fost o minune de clematita:

upload images

anasstasia

Si acum poze mai vesele. Sint trandafiri care se lupta sa traiasca si nu doar atit, dar si infloresc in cuptorul de la tara.
Kosmos:

photo hosting

anasstasia

Frunzele lui insa sint prea albicioase. Claude atragea atentia asupra acestei probleme la rugosa parca.... Am gasit citiva trandafiri cu frunzele neobisnuit de albe, in locuri diferite din gradina. pina in acest anu,  nu am mai vazut.

upload images

photo upload

anasstasia

Veriegata de bologna este pina la urma ce trebuie. Am verificat fiecare ramura si toate sint acoperite de acesti spini mici si desi:

picture hosting


upload images


anasstasia

Henri Matisse m-a speriat. Trandafirul acesta este in permanenta plin de flori. Mi-e mila de el, parca se chinuie cind il vad in nebunia de caldura iar el plin de flori...Nu am poze bune cu el, iar florile oricum erau majoritatea partial ofilite.

upload picture

Dupa 2 udari, in dimineata plecarii avea roua intre petale dragul de el....

upload photo

anasstasia

Cornelia, chinuit, cu florile ofilite, insa plin de flori:


upload pictures


anasstasia


anasstasia

Sa va arat cit de infloricioasa este the dark lady. Din pacate florile sint trecute si ofilite...

free picture hosting