Impatiens

Started by larisa, May 11, 2007, 08:42:37 AM

Previous topic - Next topic

Nicol Caloian

Si pe fata si pe dos.

Myrela

Gaby, eu as scurta ''betele'', sa lastareasca in forma de tufa, altfel va da lastari din farfuri
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

Codruta

Eu nu am cum sa-i scot afara inca :( Tocmai m-am uitat pe teletext; de azi pana marti vor fi noaptea -3 grade si in restul saptamanii in jur de 0-1 grade :'( Aici vine iarna :'( :'(

opiadc

       eu am 25 de plantute, plus sau minus 1,2 ;D;le-am transplantat deja o parte, au cate 4 frunze si sunt inaltute! :D
       dintr-un plic de seminte;daca reuseam sa nu le pun asa inghesuite, aveam mai multe, dar s-au mai topit, ca initial iesisera o multime...
      oricum sunt foaaaarte multumita...
      astept acum sa se faca luna mai sa vina larisa cu plicul de impatiens dublu, ca astia sunt simpli :D; daca am acelasi succes, o sa fiu in al noualea cer ;D

opiadc

       eu am o intrebare!
    impatiensul se poate pune si in gradina direct? asa am inteles, eu nu am incercat niciodata ca mi s-au parut foarte fragile plantele....
     daca da, ce fel de loc prefera? suporta soarele direct, sau trebuie sa fie un loc mai umbrit?

     gabi, mie imi ziceai sa-i pun afara?

Codruta

La impatiens ii trebuie un loc mai cu umbra, eventual putin soare dimineata. Eu i-am avut la umbra anul trecut si le-a mers foarte bine. Ii atingea foarte putin soarele, printre frunzele rhododendronilor. Erau cam ascunsi si si-am mutat. Am regretat pentru ca in noul loc aveau cateva ore de soare si nu le-a placut. Au rezistat saracii dar trebuia sa fiu foarte atenta sa le dau apa multa si sa-i stropesc si de 2 ori pe zi. Si nu uitati, aici nu a fost vara adica rar ajungea temperatura la 25 grade si doar cateva zile ratacite au fost cu soare de dimineata pana seara.

lala

Cum a spus si codruta,impatiensul iubeste umbra(sau soare numai dimineata) si pus in gradina se face tufa-mai ales daca il ciupesti ca sa se ramifice.

opiadc

        multumesc mult! :)

sicamin

Si ai mei au fost pusi in gradina ( am avut 4 feluri ,dubli) si toata vara au avut flori. Iarna insa a fost grea pentru ei. Trei au murit de tot iar unul se chinue si nici nu moare ,dar nici nu da semne ca ar trai..

http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/?action=view&current=P4100270.jpg
asa arata in vara

http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/?action=view&current=P9210350.jpg

adrianam

A tinut cineva impatiensul in boxa sau pivnita, peste iarna?

Nici eu nu reusesc sa-i trec pana in primavara.
In utma cu doua saptamani am luat un impatiens dublu si mi-ar parea rau sa-l pierd la iarna!

Codruta

Eu nu am incercat asa ceva ca nici nu am unde dar nu prea cred sa reziste in pivnita.
Din plantele de anul trecut la mine a rezistat, in casa una singura pe care o aveam, cu floare simpla, obtinuta de mine din seminte. Peste iarna a crescut, nu mult dar nu a "dormit" si de aceea nu cred ca i-ar place in conditii de "somn".  In decembrie am luat lastari de la ea si am fost surprinsa ca au facut radacini si la inceputul lui martie au facut deja floricele.
Impatiensul dublu din 3 plante nu a rezistat nici una asa ca, cum am mai zis, mai bine incearca sa pui toamna lastari; florile lastarilor sunt la fel ca ale mamelor, ocupa mai putin spatiu si asta e bine peste iarna, cresc repede si infloresc repede. Din martie ai mei sunt plini cu flori. Nu i-am tinut la racoare, erau pe pervazul de la dormitor, dar tratamente le-am oferit din plin; au avut prima data paduchi verzi iar apoi acarieni.

gabriela jalba

Codruta,la astia nu le prieste somnul!!!.Eu am vazut la vecina mea,are o camera cam 10 grade iarna,si ce frumos s-a facut si pastrat,fara paraziti,uimitor!!!!Eu ii aveam frumosi ,si incepusera sa infloreasca,cind i-am dat afara,DAR!!! indopati de tratamente.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Codruta, trebuie sa-ti spun ca impati, cel cu frunze variegate, care era cam "obosit" cand an primit pachetul, a facut radacini in apa si acum l-am pus in ghiveci si arata din ce in ce mai bine. Cel alb are boboci gata sa se desfaca dar si altii care abia se formeaza. Iti multumesc inca o data pentru tot ce mi-ai trimis.

Codruta

Nicol, ma bucur ca am fost inspirata si am pus lastar din cel roz...nu prea credeam ca rezista drumului dar am zis sa incerc. Si ma bucur si mai mult ca deja are radacini. Si cei pusi de mine au radacini. Bine ar fi ca toate plantele sa faca asa repede.

Din pacate eu cred ca ii pierd pe ai mei. Nu stiu ce au dar tot mai multe frunze se ingalbenesc. Banuiesc ca sunt iar atacati de ceva. In plus, desi i-am tot ciupit cresc tare aiurea, adica fac crengute luuuungi si pline de flori si mi-e mereu frica ca se vor rupe. Ma gandesc sa ii tund aproape complet. Oare gresesc?

Au aparut deja prin magazine impatiensii dar nici o culoare noua iar cel cu flori roz are frunzele verde simplu nu cu alb. Eu am comandat impatiens dublu cu floare rosu cu alb. Pana acum plantutele sunt bine sa vedem in viitor.

Nicol Caloian

Codruta, sper sa-i resuscitezi. Cand vor inflori voi pune poze ca sa te bucuri si tu.

Codruta


Nicol Caloian

E tare frumusel, sa-ti traiasca!

AngelEyes

Vaiii cat poate fi de frumos!!!Eu nu gasesc cu floare dubla deloc :( Insa m-am consolat cu el ...

http://home-and-garden.webshots.com/album/563457555aGlusA?start=28


gabriela iuliana

Foarte frumoase plantute Codruta si Darkarma ,sa va traiasca cit mai mult,eu nu reusesc de 2  ani sa-i trec peste iarna :'( :'(,am avut si roz batut ,erau ca niste trandafirasi in miniatura ,si in degrade si simpli.dar i-am pierdut pe toti. :'(

Codruta

Eu am reusit sa-i trec peste iarna (cu multe emotii si cateva tratamente) dar nu nu imi place deloc cum arata acum cu toate ca infloresc mereu; frunzele nu mai arata deloc asa ca inainte, sunt mai rosietice si parca mai fara viata. In plus destul de des se tot ingalbeneste cate 1-2 frunze. De cateva zile sunt plantati in gradina si sper sa-si revina desi au avut ultimele nopti temperaturi de 5-6 grade.

AngelEyes

Multumesc Gabriela.Eu stiu sigur ca nu va trece peste iarna al meu pt ca nu am deloc conditii bune pt flori iarna  :'( Sper ca macar pana in toamna sa traiasca si sa infloreasca...o stropesc zilnic,si pe ea si pe cercelus si sper sa nu o atace paianjenul rosu.Einsteinitza...imi poti spune te rog cu ce as putea stropi preventiv si la ce interval ?

vickylucia

eu am rosu cu alb ,rosu cu portocaliu,roz degrade cu fr la fel,rosu ,alb.mov-toti batuti.ai mei au multi boboci dar nu reusesc sa infloreasa,cred ca trebuie sa le pun ingrasamant[sau poate imi dati un sfat ce sa fac?]pentru a rezista pe timp de iarna eu i-am tinut la geam si i-am pulverizat cu apa in fiecare zi iar pamantul tr

ebuie sa fie umed in permanenta[nu f ud]
Darkama ti-am trimis lastari,vezi daca sunt ofiliti sa-i pui intr-un vas cu apa si ii lasi1-2zile pana isi revin[ii pui in apa rece cu totul ca pe rufe]

AngelEyes

Da Vicky exact asa i-am pus si au inceput sa isi revina.Sper sa se prinda .. tare mult imi doresc macar unul batut  :-*

opiadc

        am primit si eu saptamana trecuta 2 butasi de impatiens dublu de la lizi2 si i-am pus cateva zile sub pet; s-au prins amandoi si boboceii pe care ii aveau cand au sosit se dezvolta in continuare; chiar m-am mirat, ma asteptam sa cada , dar au rezistat eroic ; si frunzele la fel! :D
         acum au inceput sa iasa si cei dubli din semintele aduse de larisa; am vreo 5 plantute deocamdata; sunt curioasa cum se vor comporta!

vickylucia

si ai mei sunt batuti,dar nu mi-ai spus ca vrei.Daca da pot sa-ti trimit;eu zic peste 2-3 sapt.ca sa-ti trimit si a butilon