Impatiens

Started by larisa, May 11, 2007, 08:42:37 AM

Previous topic - Next topic

larisa

cind am venit acasa ,fiu-meu cel mare mi-a luat un impatiens rosu batut ,din iasi .de atunci ,infloreste incontinuu,

[attachment deleted by admin]

Codruta

E frumoasa si-ti doresc sa fie sanatoasa si sa infloreasca mereu.
Asta imi place la impatiens ca e plin cu flori aproape tot anul. Daca nu ar fi asa de greu cu ei peste iarna. In plus nu stiu de ce dar lastarii de anul trecut au aratat mult mai bine peste iarna in casa. De cand i-am scos in gradina fac in continuare flori dar parca nu o duc prea bine. Cred ca e din vina mea ca i-am pus in gradina la umbra si dupa cum am constatat eu le place putin soare dimineata. Ai mei nu au soare deloc.

AngelEyes

Al meu are soare dimineata insa nu e prea incantat....nu mai face boboci vad  >:( O sa-l mut la umbra ... sper sa ii placa mai mult acolo.

Codruta

Anul trecut eu i-am avut in gradina sub niste rhododendron mare asa ca aveau soare foarte putin dimineata si acela era "filtrat" de frunzele rhododendronilor. Asa le-a placut tare mult.

larisa

Si al meu ,are soare doar dimineata  si am pus si o draperie micuta ca sa mai filtreze un pic ,sa nu fie soarele prea arzator

opiadc

          In sfarsit a inflorit impatiensul alb dublu de la Codruta! :-* :-* :-*
   Bobocii care ii avea cand a sosit au cazut din cauza socului si a durat pana si-a facut altii; acum are 4 flori si o multime de boboci :D :D :D; a inflorit si cel roz dublu de la Lizi :-*; eu ii tin inca in casa pe pervaz, ca mi-e teama sa-i scot afara, ca si anii trecuti mi i-au omorat acarienii; ;mai am unul care nu stiu cum va inflori, tot de la Lizi si vreo 5 puiuti cu boboci obtinuti din seminte! :D
       din plicul de seminte aduse de Larisa au iesit doar 3 plantute, initial am crezut ca sunt 5 dar m-am inselat! :'(

AngelEyes

Opia norocoaso...niste poze cu ei sa mor de oftica nu ai ??  :D

opiadc

      Mor io de oftica pt ca nu am aparat, dar tu nu-ti face griji ca mai incolo te 'dotez' si pe tine, numai ca va trebui sa ai un picut mai multa rabdare ca sunt tare mititei si trebuie sa mai creasca!

AngelEyes

Uof Opia,sper sa iti iei curand aparat sa ne arati minunatiile tale inflorite  ;) Rabdare am cata in luna si in stele,momentan ma concentrez pe achizitionarea de hibi...sau cel putin incerc  ;D Vedem ce iese  :-*

Codruta

A durat ceva dar bine ca si-a revenit complet. Poate la anul trebuie sa-ti cer eu lastari dupa cum le merge la ai mei ;D

Nicol Caloian

Nu-ti face griji, Codruta. Toti cei pe care mi i-ai trimis sunt plini de flori. Doar cel cu frunze variegate a crescut mai incet si n-a avut decat un boboc pe care l-a pierdut inainte de a inflori, pote din cauza stresului (asa cum am mai spus sunt cu casa in santier si am tot inghesuit si mutat bietele flori de ici colo). Poti sa-l vezi pe cel rosu la http://www.totalmush.com/plante/index.php/topic,76.615.html . Este intr-o galetusa mov (scuza recipientul). Si acesta rosu si cel alb sunt cred la al doilea rand de flori asa ca o sa pot sa pun lastari la prins, doar sa scap de balamuc.

Codruta

Asa cum vad la tine frunzele arata foarte bine. La mine fac flori dar nu cresc iar frunzele sunt cand prea rosietice cand se ingalbenesc. Am mai pus si lastari dar noile plante sunt la fel ca mamele lor; ceva le lipseste sau nu le place dar nu-mi dau seama ce. Poate isi revin pana ma intorc eu...ca vorba Gabrielei prea mult ma tot uit la ei ;D
Am mai luat unul interesant (nu stiu daca l-ai vazut). E inca tot in ghiveciul in care l-am cumparat dar ii merge bine; plin de flori si cu frunzele verzi.
http://codruta.sunphoto.ro/impatiens/JVNPRZUHHKGRKJIXYFW
Ar trebui sa il am si pe acesta http://www.easyplant.nl/product_info.php?cPath=86&products_id=284 dar din 4 plantute nici una nu a facut inca floare.
Asa ca pregateste-te de si mai multa inghesuiala ;D :D Mai ales ca am intentia sa-ti trimit (tie si celor care mai doresc) in toamna, sa nu-mi bat eu capul cu ei peste iarna :D

AngelEyes

Am observat pe florile impantiensului meu niste gaze minuscule,albe si gri,de 1-2 milimetri si lunguiete.Ce sunt oare si cu ce le pot extermina ?  ;D Nu zboara...

Nicol Caloian

Codruta, ce frumusete imi arati tu acolo! Doamne, cum ma poti ispiti! Ambii sunt dementiali asa in doua culori si batuti pe deasupra. Eu am rsu cu alb dar are floarea simpla, i-am pus poza mai de mult. Daca nu mi-as da seama cat de complicat e sa trimiti butasi de acolo, as spune imediat:vreaaaau! Dar, poate daca mai gasesti seminte, si poti sa le aduci cand vii in concediu........ ::)  ;D

larisa

Codruta ,de aici ai cumprat seminte sau doar plantele,?

Nicol Caloian

Cu toata placerea, Gabi. Ma fac mama de impati si apoi trimit copiii in lume!

Codruta

Nicol, iti trimit plantele mama iar tu tai lastari muuuuuulti si la primavara imi trimiti si mie si la Gabi ca si ai mei sunt ca si ai ei ;D :D :D :D Serios vorbiind ti-as aduce acuma lastari dar din pacate nu stiu care sunt cele cu floare alb si rosu ca sunt amestecati cu altii obtinuti din seminte si care au floare simpla. Iar ca sa-ti trimit lastari doar dintr-un singur fel nici nu stiu ce pachet sa fac asa de mic. Asa ca ai putintica rabdare si dupa ce ma intorc pun la prins (sper ca pana atunci isi dau drumul si ceilalti) si iti trimit gata inradacinati. Intre timp pun si din violetele promise(daca mai ai nevoie) ca nu am pus inca nici o frunza.

Larisa, din seminte am un sigur fel de impatiens, cu floare simpla. Ar fi trebuit sa fie diverse culori dar pana acum au in florit doar 2-3 si au floare roz sau un fel de portocaliu. Plantutele sunt inca mici si de-abia au avut cate 1-2 flori. Cel cu floare alb cu mov, dublu am cumparat planta destul de marisoara si plina cu flori. Cel cu floare alb cu rosu dublu am comandat 4 plante si am primit niste plantute de cativa cm care au crescut putin dar inca nu au facut nici o floare.

Tare mult imi place impatiensul ca e asa de plin cu flori asa ca imi dau silinta sa caut seminte si cand gasesc ceva interesant va anunt si pe voi.

larisa

In germania  am gasit seminte de impatiens dublu in amestec dar nu am vazut bicolori ,ai tai sunt minunati ,nu am mai vazut pina acum asa frumuseti

Codruta

Inca nu i-am vazut pe toti; cel cu alb si rosu l-am vazut doar in poza. Sper sa aiba flori asa minunate si la mine.

Fleurf

 Eu i-am pus in gradina si s-au umplut de frunze si flori ca in casa era numai betele de ei cu 2-3 frunze in varf.

Erwin

I-ai plantat direct in pamant?
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Fleurf

 Direct in pamant Erwin si ce le-a udat ploaia ca altfel nu cred ca le-am pus mai mult de 2 ori apa. In seara asta poate le fac niste poze si vi le arat daca nu m-o prinde intunericul in gradina ;D

adrianam

La mine, cu toate ca stau pe balconul de nord, unde au soare maxim o ora dimineata, filtrat de frunzele unui tei, au inceput sa faca paianjeni rosii, sa le cada frunzele si bobocii. Arata ca dupa razboi!  :'(

opiadc

        Eu nu-mi dau seama de ce e diferenta atat de mare intre 2 feluri de impatiens dublu: cel roz primit de la Iuliana fara radacina s-a prins si creste ca nebunul, iar cel alb dublu de la Codruta cam stagneaza; si acum, dupa ce a imbobocit cu greu, dupa destul de mult timp de la sosire, acum i s-au maronit boboceii si au cazut; mai are altii mici, dar ma obisnuisem sa-i vad florile ca niste trandafirasi in miniatura :'(

gabriela jalba

a inceput sa arate fain:
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=