Impatiens

Started by larisa, May 11, 2007, 08:42:37 AM

Previous topic - Next topic

nico.agat

   Mi-au murit si ei , astazi i-am aruncat , i-am gasit putrezi in pamant ,apune-mi de la apa?

doina

E posibil sa-l fi udat prea mult si lastarii au fost recoltati cand erau deja in suferinta , din acest motiv nu s-au prins.  :P

Nicol Caloian

Butasii de impati fac foarte usor radacini in apa. Dupa aceea se pot planta fara riscuri. Spune-mi vrei sa-ti pun eu la prins?

opiadc



          Nicol, tu tot de la Codruta ai alb dublu? Sunt curioasa cum ii merge, ca al meu e tot atata din primavara, de cand l-am primit;nu stiu ce sa-i fac, ma gandesc sa-i schimb pamantul, poate asta sa fie problema;atunci era plin de boboci, au inflorit cativa si apoi pauza totala...
         

          Apropo, mi se pare doar mie, sau Codruta nu mai prea apare? Oare o fi patit ceva? Sper ca e bine!

Nicol Caloian

Da Monica, e tot de la Codruta. Peste vara a stagnat dar acum arata foarte bine si infloreste mereu. Din cauza ca n-a prea crescut peste vara, nici nu l-am ciupit, asa ca nu este foarte bogat in ramurele. Probleme am cu cel rosu, care a cam chelit. E drept ca nici nu m-am ocupat serios de el in ultima vreme (am fost mai mult pe la nepotei decat acasa). Sper sa-l redresez si pe el, nu de alta dar la primavara Gabi abia asteapta sa-i trimit butasi.  :D :D

gabriela jalba

Nicooool,te-ai prins!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Gabi, peste cateva zile o sa am o surpriza pentru tine!

Nicol Caloian

Uite Gabi surpriza (mai repede decat ma asteptam)! Daca ai sti cat il iubesc! :-*

[attachment deleted by admin]

rox94ana

este foarte frumos! in sfarsit am reusit sa prind si eu din lastari Impatiens. vad ca au crescut mult radacinile.

costieanuconstantin


Codruta

Quote from: opiadc on October 13, 2008, 11:25:16 PM
   
          Apropo, mi se pare doar mie, sau Codruta nu mai prea apare? Oare o fi patit ceva? Sper ca e bine!

Stati linistite ca nu am patit nimic dar e sotul meu in concediu si ajung mai rar si mai putin la computer asa ca citesc ce scrieti si daca nu am nimic important de zis sau intrebat tac chitic ;D
Cat priveste impatiensii nu am nimic de zis pentru ca i-am pierdut pe toti :'( :'( :'( Am mai scris pe aici ca s-ar putea sa fi luat prea tarziu lastarii sau poate nu le-a placut diferenta de temperatura. Nu stiu care e cauza dar cert e ca dintr-o multime de lastari mai am unul singur care sper sa supravietuiasca. Dupa cat de usor a mers anul trecut cand nu aveam habar ce fac uite ca acum am dat-o in bara.

gabriela jalba

Nicol,sa traiasca!!!! si sa se faca mare.
Codruta,lasa ca daca iesim cu bine in primavara,te dotam!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Gabi, saritoare ca intotdeauna :-* Multumesc.

Nicol Caloian

Codruta, cum crezi ca te pot lasa fara impati. O sa ma straduiesc din rasputeri sa ajunga cu bine in primavara ca sa-i pot imparti. Acum cel alb este o frumusete. e inflorit si arata cel mai bine. Tot bine este si cel cu frunze variegate dar n-are flori. O sa-i pazesc ca pe ochii din cap.

gabriela jalba

ca sa ma oftic din plin,pune si tu o poza" gros plan" a minunii albe!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vickylucia

Am pierdut si eu impatiensii si am avut numai batuti:alb,rosu,grena,mov,portocaliu,rosu cu alb,mov cu alb.Anul acesta nu prea le-a mers bine si in toamna,in afara de rosu [care e vai de capul lui ]s-au dus toti........Stiu ca sunt plante destul de dificile .dar la primavara.....Iasul e mare si o sa- imi refac iar colectia[sunt prea frumoase ca sa renunt]!

Codruta

Multumesc si tie Nicol :-*
Adevarul e ca dupa cel cu frunze variegate imi pare foarte rau pentru ca nu am vazut anul acesta prin magazine. Din ceilalti erau destui.

gabriela jalba

Retineti!!! Impatiensii sub 4 grade,in cimp deschis,nu fac fata! Mi i-a pirlit frigul. Nu-i jale ca dau ei iar...Acum sint la adapost!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Gabi, astazi am "imbaiat" impatiensisii cu acaricid ca am vazut ca ceva nu-i in regula cu cel rosu. pe ceilalti i-am stropit preventiv, sa nu ajunga si ei la fel.

gabriela jalba

...... ;D...la ai mei nu mai e necesar... ;D ;D ;D  Oricum,plantele nu sint moarte. si chiar de mor,cel mov are urmas la tine,iar cel roz batut,are aici,la nasa mea(de cununie!!!). Ala rosu de la tine,l-am bagat simbata la adapost ca am vazut ca deja i se ingalbenisera frunzele.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Priviti si va bucurati

Nicol Caloian

Daca acestia doi arata precum vedeti, in schimb cel rosu si cel alb nu mai arata deloc bine. Li se ingalbenesc frunzele si au chelit aproape de tot. De la cel rosu batut si de la cel rosu cu alb am pus butasi. Au facut radacini si o sa-i pun in ghivecele. Cel alb insa mai are doar doua ramurele. o sa iau una si o s-o pun in apa ca sa salvez macar un exemplar.

Codruta

Ma bucur Nicol ca al tau arata asa bine si inca te fericeste cu floricele. Succes cu cei pusi la inradacinat!

rox94ana

La micii mei Impatiensi am observat ca au niste panze mici de paianjeni si frunzele sunt cam pleostite. m-am uitat cu atentie pe frunze dupa daunatori si nu am vazut nimic. ce poate sa fie?

stefana

Pot fi paianjeni rosii :( Aia nu se vad prea bine cu ochiul liber.
Indicatii un dush cu apa calda bine si tratament cu acaricid.