Impatiens

Started by larisa, May 11, 2007, 08:42:37 AM

Previous topic - Next topic

larisa

La unii ,eu am ramas doar cu betele cind am venit de la tara

larisa

Acum am ramas si fara bete .D-na Gabi ,a mai ramas ce era pentru dvs,si unul grena batut.As vrea sa scap de datorie ca ma gindesc ca-i pierd si pe astia  si-mi crapa obrazul de rusine

simona2

Si ai mei s-au dus..nu au putut suporta caldura .

Trofin Petrina

http://ninutz.sunphoto.ro/Flori_2007/WQYGMXKFXUYRNADWGSE

Impatiensul meu refuza sa infloreasca. I-am schimbat pamantul crezand ca asta e cauza. Toate celelalte le primeste....apa, aer, lumina.
L-am visat intr-o noapte plin de boboci.........dar stiti cum e " vrabia malai vizeaza si calicul praznic"  :D Ma uit in fiecare dimineata la el sa dau de boboci dar nici urma  ;D Am mai rupt doi lastari din el si s-au prins. Mai e vreo sansa anul asta sa infloreasca ?
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

larisa

Daca scapa de caldura asta ,va inflori mai tirziu

sicamin

La mine nu au mai scapat. Sau topit ,desi eu cred ca le-am creat toate conditiile.

vciupa

Am lastari de la impatiensul meu roz pentru Sicamin si Larisuk.

larisa

Violina ,multumesc de oferta ta dar nu mai doresc acum  ca si asa nu stiu ce voi face cu ei la iarna .poate doreste altcineva

larisa

Eu tineam la ala de la dvs pentru ca intelesesem ca l-ati pierdut ,dar daca aveti il dau la altcineva .ala grena vi-l dau cu cea mai mare placere.
Sica ,doresti tu cel mov cum l-am aratat in poze? si cel grena,ca mai am un  puiut de dat,ca sunt datoare la tine?

sicamin

Daaaa ,doresc impatiens desi ma gandisem sa renunt la ele ca tot le pierd. Dar ce sa fac daca-mi plac asa mult ?
Cand ai timp si vrei ,poti sa-mi trimiti.

sicamin

Daca ai  de dat ,nu ma supar sa primesc  ;). Gabriela sau Larisa Poate aveti si ceva lastari de hibi si de muscate (nu curgatoare) .

larisa

Sica ,iti dau impatiens si am si lastari de muscate ,roz,ros ,grena ,alb .roz si ros am mai multe nuante.Hibi am ros simplu si ros batut,atit


sicamin

Multumesc frumos Gabriela pentru oferta. Am plans asa mult dupa cel pierdut ca  m-a auzit toata lumea. Am primit deja si credema ca este atat de frumos... Fiindca nu am avut ghiveci la indemana  ,si de la cine i-am primit ii tinea afara, i-am pus si eu direct in gradina ,dar mai la umbra. Uita-te si vezi:



penelopa

Atata a plans saraca Sicamin  ca mi-a dat si mie lastari din ei: unul batut (la floare , nuuu... altfel) si altul ... nebatut. I-am pus la produs in paharute de plastic. Deocamdata sunt cam pleostiti dar sper sa se imbatoseasca.
Multam Sica si pupici !

larisa

Si eu ii promisesem lui Sica ,dar dupa ce am promis a venit un stol de paduchi de am ramas fara ei.Din 5 soiuri am ramas cu un pitic grena.Sper sa aiba zile pina in primavara

gabriela jalba

si eu am pusi direct in gradina: in pag 3 e inca unul rosu,care acum e f mare,si mai am unul ciclamen tot mare.De-acum le vine vremea la scos din pamint,pusi in...ce-o da Dzeu,si chin cu ei pina in primavara,cind ajung cu citeva betisoare,de zic ca gata, i-am pierdut!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Cum ierneaza impatiensii?

gabriela jalba

In casa,Iubita!!!! tinuti in vegetatie...si in general prin februarie -martie ,incep sa faca acarieni si se topesc vazind cu ochii!!!Daca ai unde-i tine la lumina si racoare (10grade),udati rar(fara a-i lasa sa se usuce pamintul de tot) se mentin bine si se fac tare frumosi.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

micaalsa

Chiar asa, cum scap de acarienii astia ca i-am stropit toata vara si tot au.

Sunt frumusei, nu pot zice ... pe vremea asta inca au flori, dar mult tare m-am mai zbatut sa-i tin in viata.



[attachment deleted by admin]

simonaelena

Mie mi-a placut atat de mult suportul, ca l-am salvat-sa fur ideea.
Bine mai Gabi, dar cu ceilalti impatiensi ce ai? Numai ala portocaliu vrei sa supravietuiasca? ;)

micaalsa

Stie Gabi de ce-i doreste viata lunga la cel portocaliu  ;)
Numai sa ma mai tragi de manecuta sa nu uit de el ...

penelopa

Intr-adevar, Micaalsa, frumos suport. Nu ne arati si cum e suportul la baza?  Forma "piciorului"... adica  :D

Sica,  pana la urma, si cel de-al 2-lea impatiens de la tine este tot... batut:

[attachment deleted by admin]

micaalsa

pene, o sa-l pozeze zilele astea si iti pun poza tot aici.

sicamin

Gabriela daca pe mine m-ai intrebat "are pui?" sa stii ca are. Vara asta am pierdut singurul impatiens pe care-l aveam ,roz simplu. Am "plans" mult  la toata lumea si  li sa facut mila de mine.Asa ca m-am trezit  cu un brat de plante,patru culori. Doua sant duble si doua simple. fiindca au avut radacini ca le scsese din gradina ,tot  in gradina le-am pus si eu. Acum le am pe balcon si sant toate inflorite. AU SI PUI  ;) daca le trec iarna cu bine dau si eu la doritori.
Pene  nu erau simpli ci dubli, ca am mov si rosu cu alb.