Impatiens

Started by larisa, May 11, 2007, 08:42:37 AM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Nicol,variegatul ala e mortal!!!! Azi i-am adus in apartament,dar frica mi-i ca nu mai ies cu nik in primavara...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

rox94ana

Quote from: stefana on November 15, 2008, 07:36:29 PM
Pot fi paianjeni rosii :( Aia nu se vad prea bine cu ochiul liber.
Indicatii un dush cu apa calda bine si tratament cu acaricid.

pai si de unde stiu daca are sau nu paianjeni?

Nicol Caloian

Quote from: rox94ana on November 15, 2008, 07:26:21 PM
La micii mei Impatiensi am observat ca au niste panze mici de paianjeni si frunzele sunt cam pleostite. m-am uitat cu atentie pe frunze dupa daunatori si nu am vazut nimic. ce poate sa fie?

Nu-ti mai trebuie alt indiciu. Ia masuri urgent (asa cum a spus Stefana) ca altfel ramai fara ei. Tii devoreaza cu totul. Daca mai spui ca sunt si mici, nu le trebuie mult sa-si "desavarseasca opera".

Francesca

Nicol, impatiensii de la tine au deja radacinute, i-am pus in pamint si am pus si tija de impati alb care nu mai avea nici o frunza.Acum am observat ca mijeste o frunzulita , semn probabil ca se prinde si el.Multumesc mult pentru ei, sper sa creasca mari si la primavara sa pot rupe din ei sa va dau si eu celor ce nu aveti.Pa

rox94ana

Quote from: Nicol Caloian on November 16, 2008, 11:15:07 AM
Quote from: rox94ana on November 15, 2008, 07:26:21 PM
La micii mei Impatiensi am observat ca au niste panze mici de paianjeni si frunzele sunt cam pleostite. m-am uitat cu atentie pe frunze dupa daunatori si nu am vazut nimic. ce poate sa fie?

Nu-ti mai trebuie alt indiciu. Ia masuri urgent (asa cum a spus Stefana) ca altfel ramai fara ei. Tii devoreaza cu totul. Daca mai spui ca sunt si mici, nu le trebuie mult sa-si "desavarseasca opera".

nu merge sa-i stropesc cu Mospilan?

si astia se formeaza din cauza caldurii? ca mai am niste Impatiensi, tot asa mici si Cercelusi la fel si mi-e frica sa nu faca si ei paianjeni.

Nicol Caloian

Roxi, mospilanul este insecticid. Pentrupaianjeni iti trebuie un acaricid: neoron, mnisorum, talstar etc.

rox94ana

nu ma pricep la astea. scuze.
multumesc pentru sfat.  o sa cumpar maine (sper) si ii stropesc.

acum i-am mutat intr-o camera mai racoroasa si vad ca si-au revenit, nu mai sunt pleostiti.

opiadc





          Mama, Nicol, dar ce radacini aveau butasii aceia ce mi i-ai dat! :) :) :)
    Multumesc mult, i-am plantat pe toti cum am ajunsa acasa! o sa incerc sa-i tin la temperatura putin mai scazuta si umiditate mai mare, sa nu-i atace paianjenii!

Nicol Caloian

Ei, nu chiar toti.  Vezi ca Noua Guinee inradacineaza mai greu, trebuie sa ai un pic de rabdare. Iti doresc succes!

gabriela jalba

Fetele!!!! mizez pe pui de la voi in primavara!!!!! Daca va puteti imagina ca am pus jardeniera cu impatiensi pe dulap in dormitor!!!!  Cald,nu prea lumina,aer uscat......Efectiv nu mai am unde!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

opiadc


         Daca traiesc la mine, cu placere! Numai sa fie de unde! ;D
     Eu m-am gandit sa pastrez in 2 camere temperatura mai scazuta, si sa incerc sa pastrez si umiditatea mai mare; daca nu e foarte cald, nu se usuca aerul! Fac si economie asa, si asa am intrat in recesiune si pe la anul tre' sa-mi mai iau niste flori, asa ca impusc doi iepuri dintr-o data! ;D
       

Nicol Caloian

Ne straduim Gabi sa-i scoatem vii in primavara sa avem de unde da. Ma necajesc cu cel rosu batut. A cam chelit dar am pus butasi si au facut radacini. Trebuie sa-i mut in ghivecele.

Francesca

Doamna Gabriela Jalba , de la mine aveti impati rosu cu dungi albe si roz dublu, daca doriti.Va dau cu mare drag, deci nu va mai necajiti ca ati pus jardiniera la caldura.Daca se prind si cei primiti atunci aveti si din astia , cu siguranta.Pupici :-*


rox94ana

si la mine, dupa ce au facut radacini aveau bobocei, dar cand s-au imbolnavit au cazut toti. >:( dar nu e numic. nu sunt suparata pe ei, o sa aiba timp sa infloreasca. Important e ca s-au facut bine.

Codruta

Opiadc imi pare tare rau sa aud asta mai ales ca eu i-am pierdut pe toti asa ca nu am cum sa te ajut, pentru moment. Sigur in primavara refac colectia.

gabriela jalba

cu alb batut si variegat de la Codruta,numai Nicol se poate lauda.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Cel variegat e inca bine, si e inflorit, in schimb cel alb nu mai arata asa bine. Am s iau butasi ca sa am macar urmasi de la el. Asa am facut si cu cel rosu batut (tot de la Codruta). Planta mama isi tot pierde frunzale dar am prins un lastar si creste frumos. A facut chiar si boboci.

Codruta

Daca eu nu infloresc in Olanda ba chiar uneori simt ca ma ofilesc  ;D se pare ca si butasii olandezi patesc la fel in Romania ;D
Din cate am inteles nu rezista de la un an la altul dar nu inteleg de ce nu s-au dezvoltat peste vara si mai ales de ce nu au inflorit. E adevarat ca nici la mine fratii si surorile lor nu au crescut la fel ca de mari ca parintii lor dar au fost toata vara plini de flori.

lala

La impatiensi(va spun din experienta) le place ghiveciul mai mic(adica inghesuiti)umbra si sunt insetati permanent.Pentru iarna i-am pus la lumina,dar fara caldura deocamdata.Sunt plini de flori si la vremea asta.

penelopa

Lală dragă, merci de experienţa ta că  şi ai mei erau (incă) plini de flori dar bogăţia florală se revărsa în extremităţi, aşa că i-am "căsăpit" drastic, i-am pus la lumină şi răcoare şi aştept  să înfrunzească din nou. Sau nu  ???

Codruta

Din cate am inteles eu impatiensii nu rezista mai mult de un an :( Am inteles gresit sau sunt soiuri anuale si soiuri perene? Olandezii spun ca si muscatele sunt anuale ... poate asa ii considera si pe impatiensi.

penelopa

Iacă-tă că am avut noroc şi de data asta ! ;)
Din "beţele" impaties-ilor mei rămase după tăiere, au început să dea frunze.  :)

Nicol Caloian

Sunt tare necajita. Au dat acarienii in impatiensisii mei. Cel mov de la Gabi avea chiar un boboc mare. Si ceilalti aveau boboci in formare dar acum dupa ce i-am stropit din belsug nu stiu daca vor mai creste. Am sa ma lupt cat am sa pot ca sa-i salvez, nu au chelit de tot si am sa bun si butasi. Daca scapa si cei dinghivece cu atat mai bine ca voi avea de dat pentru doritori.

gabriela jalba

Sa stii ca si eu am patit cam tot asa...Ala rosu de la tine e ok. Am tras concluzia ca locul in care e el,e prielnic.Ceilalti...,mare lucru sa ies cu cite ceva....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=