Impatiens

Started by larisa, May 11, 2007, 08:42:37 AM

Previous topic - Next topic

Codruta

M-am necajit cand ai mei s-au dus toti dar cine nu are acum dureri de cap si de inima?! ;D Va doresc succes cu tratarea lor si inca putin de rabdare... jumatate din iarna s-a dus.

lala

La mine au decedat absolut toti si am avut  vreo 5 culori!Am mari pierderi anul asta-impatiensii,violetele,difenbachiile(vreo5)....cred ca trebuia sa deschid un topic"ce flori v-au mai murit" :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(

penelopa

Şi eu le-am pus  + impatiens-ilor  :(
M-a pus  naiba să-i tund în toamna, să pun lastarii la înrădăcinat în apă şi, când am văzut că au făcut rădăcini ..... m-am lepădat de mamele lor .  Pui, nerecunoscătorii,  si-au dat suflarea după ce i-am plantat în ghivece.
Iar nu mai am impatienssssss  >:(

Isabella

Eu am cumparat seminte de Impatiens si le-am plantat . Au iesit deja dar sunt foarte firave...sper sa reusesc sa le mentin si sa le cresc. Revin cu poze daca voi reusi  :)

lala

Au nevoie de multa lumina si caldura ca sa nu se etioleze excesiv.Puteai sa mai astepti un pic,dar e posibil sa reusesti daca au conditii.

Nicol Caloian

Daca reusesc sa le scap de pardalnicii de paianjeni aveti de la mine. Am sa mai pun si butasi ca sa fie cat mai multi.

nico.agat

 Imi plac asa de mult ca am cumparat 4 pachete  ,la fel ca Isabella le-am plantat azi ,sa vad ce o iesi.Pe pachet sunt multe culori.

Francesca

,Nico, de unde ai cumparat impatiens? Tocmai asta voiam sa intreb cind am deschis pagina ...".de unde putem cumapara impatiens?" . ai putea sa ..imi iei si mie daca te rog? :-*

Codruta

Uitati aici seminte de impatiens:
http://www.tabernal-zaden.nl/frame2.htm Dati click pe Bloemzaden sus pe pagina si apoi in stanga pe literele I-K si cautati in pagina unde e impatiens. Sunt multe feluri.
Eu am luat anul trecut, de la ei, Impatiens walleriana F2 Safari si am fost multumita de ce a iesit.
Am scris despre acest site si la topicul Comanda din Olanda asa ca daca sunt doritori va rog sa-mi spuneti acolo.

nico.agat

   eu am luat de un supermarchet ,dar am vazut si la magazinele fitosanitare
  daca nu gasesti iti iau

stefana

Quote from: Nicol Caloian on January 26, 2009, 06:54:50 PM
Daca reusesc sa le scap de pardalnicii de paianjeni aveti de la mine.
Un remediu verificat: dusul cu apa destul de calda, cca 40 grade. A mers la hibiscus.

Nicol Caloian

As incerca, Stef da mi-e tare teama ca tulpinile sun fragile. Le-am facut deja doua tratamente cu talstar si sper sa am succes. La urmatoarele o sa schimb insecticidul .

stefana

Poti sa pui apa suficient de fierbinte intr-un recipient pt spray, iar stropii fini nu cred ca au sa afecteze tulpinile. Umezeala este un dusman redutabil pentru acarieni.

nico.agat

  Nicol eu am stropit cu Talstar si mi-au murit si cei de la tine si de la Lala ,poate am noroc  cu acestia noi .

Nicol Caloian

Buna idee Stefana! Nu m-as fi gandit dar am sa incerc.

Nico, o sa-ti dau alti lastari. Eu cred ca voi reusi sa o scot la capat.

lala

Nico, urmeaza sa ne dai tu impatiensi ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;D ;D ;D

nico.agat

 sa dea Dumnezeu sa creasca, o sa pun poze cu ei cand o creste

   
   lala sigur o sa dau pentru ca si eu am primit de la voi

gabriela jalba

Toti impatiensii batuti mi-au murit  :'( :'( :'( :'( :'( :'(  Am niste seminte. Ce stiti despre citde repede incoltesc. As vrea sa le pun,cind nu mai e mult pina ii scot la aer.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Gabi, mai poti astepta cu pusul semintelor. Eu am pus seminte anul trecut in 20 februarie si au rasarit in 28 deci dupa 8 zile. Au crescut destul de repede. Uite aici o poza cu ei in 31 iulie dar daca bine imi amintesc aveau deja flori in iunie.
http://codruta.sunphoto.ro/impatiens/SRCCXXFVPUCQVRAYYEI
Anul trecut am pus si eu o multime de seminte si pe langa ca m-am chinuit mult cu ele nu prea am avut multe rezultate satisfacatoare. Anul acesta voi faca ca Pene sau ca alte fete si voi pune majoritatea direct in gradina.

Nicol Caloian

Cine vrea? Cine doreste?  :D
V-am promis ca voi pune multi butasi. Iata-i:

penelopa

Dacă ai ceva ..... bătuţi (dar nu de soartă  ;D), vreau şi eu .

Nicol Caloian

Majorittea sunt batuti (alb, rosu, siclam si mov). Simpli am doar alb cu rosu si mai am unul de la Georgette care inca nu stiu cum este.

Codruta

Quote from: penelopa on February 12, 2009, 02:34:35 PM
Dacă ai ceva ..... bătuţi (dar nu de soartă  ;D), vreau şi eu .

Normal ca nu de soarta ca soarta sigur ii va bate, pe ei sau pe tine, in iarna urmatoare ;D :D :D

Nicol Caloian

Lasa Codruta, n-o avertiza sa vada si ea cum e sa-i pazesti ca sa-i scoti in primavara. Am pus deja butasii pentru ca cei din ghiveci tind sa cheleasca, cu toata grija pe care le-am aratat-o. Unele tulpinita arata ca niste bete. Ma intreb daca mai dau frunze la acestia.

Codruta

Ce finuta as fi daca nu mi-as avertiza nasa?  ;)
Cred ca am mai scris despre asta... nu stiu daca impatiensii sunt plante anuale sau perene dar olandezii le considera anuale, la fel ca si pe muscate. Eu am pierdut acum 2 ani toate plantele mama dar adevarul e ca nici nu mi-am dat silinta sa le salvez. Citind ca sunt anuale si vazand cat de usor s-au prins lastarii m-am ocupat doar de lastari si am lasat mamele sa moara in liniste. S-ar putea ca olandezii sa nu exagereze si plantele sa nu reziste mai mult de 1-2 ani oricat ne-am da noi silinta. De aceea cred ca e bine sa punem in fiecare toamna lastari, pentru mai multa siguranta. Asta daca nu patiti ca mine si pierdeti toti lastarii.
Sunt curioasa Nicol daca "betele" tale mai fac frunze.