Impatiens

Started by larisa, May 11, 2007, 08:42:37 AM

Previous topic - Next topic

Nicol Caloian

Mirela, i-am stropit dar din momentul in care am inceput sa merg zilnic la copii, seara cand ajungeam acasa nu mai apucam sa le dadacesc la fel ca inainte si asta s-a intamplat. O sa vad ce reusesc cu acestia si mai am unul destul de mare din cel simplu, rosu cu alb care are boboci. Cel mai rau imi pare de cel cu frunze variegate pe care mi l-a trimis Codruta. N-am mai vazut pe nicaieri impati cu frunze variegate si eram tare mandra de el.

Codruta

Nicol, ma doare sufletul sa vad cum arata impatiensii tai. Se pare ca nu mai aduc din cei cu frunze variegate si nici pe la firmele de unde am comandat nu am vazut dar si daca gasesc sigur iau si pentru tine. Si mai iau unul-doi doar ca sa am de unde pune lastari pentru alti doritori.
Ce am luat anul acesta sunt comandati de pe net dar inca sunt tare mici, de-abia au cateva frunzulite. Daca cresc cat de cat pun niste lastari la prins si in iulie vei avea si tu alti impatiensi. Pana atunci iti doresc sa-i salvezi pe ai tai.

Francesca

Quote from: Nicol Caloian on May 06, 2009, 11:00:50 PM
Mirela, i-am stropit dar din momentul in care am inceput sa merg zilnic la copii, seara cand ajungeam acasa nu mai apucam sa le dadacesc la fel ca inainte si asta s-a intamplat. O sa vad ce reusesc cu acestia si mai am unul destul de mare din cel simplu, rosu cu alb care are boboci. Cel mai rau imi pare de cel cu frunze variegate pe care mi l-a trimis Codruta. N-am mai vazut pe nicaieri impati cu frunze variegate si eram tare mandra de el.


Nicol, nu mai fi trista.Eu am un impatiens alb cu roz, floare dubla(l-ai vazut deja) si o sa iti trimit si tie lastarei si mai am seminte de impatiens puse la incoltit.Semintele deja au incoltit dar mai dureaza putin pana ce vad frunzulite si cresc un pic sa pot sa iti trimit.Insa cum cresc , promit ca iti trimi.Swmintele sunt de impatiens cu floare simpla dar si acestia sunt frumosi.Asa ca nu mai fii necajita ca o sa ai impatiens iarasi. :-*

Nicol Caloian

Va multumesc mult fetelor. Chiar m-am necajit tare din pricina lor. Daca reusesc sa resuscitez cioturile alea inseamna ca totusi am realizat ceva.

Francesca

Codruta, uite cat sunt impatiensii din comanda de la tine , abia cresc...dar cresc, e clar si ma bucur tare. http://chriss.sunphoto.ro/Flowers/XHMKACMKLPZISISLUTW
Iar acestia sunt cei din seminte, semanate acum vreo 2 saptamani...au crescut ceva de speriat..http://chriss.sunphoto.ro/Flowers/IHFQJADBFRSPCVTIJMK Oare de ce unii cresc foarte repede si altii abia, abia se misca? Conditiile sunt aceleasi...sa fie din cauza ca primii sunt din aia "fitosi" ? ;D

Codruta

Se poate ca cei "fitosi" sa creasca mai greu la inceput dar dupa ce si-au dat drumul,cat de cat si mai ales dupa ce-i scoti afara vor creste mai cu spor ;D... mai ales daca ii pui direct in gradina, nu in ghivece. Ai grija sa fie la umbra sau pot sa aiba soare "strecurat" dimineata, adica sa fie sub ceva tufe mai mari.

sicamin

Impatiensii mei au inceput sa infloreasca de zor. Cei de interior ,ca aceia din gradina au rasarit fara sa-i seman eu. :o Pe unde am avut anul trecut si sa scuturat samanta,au rasarit acum.Trebuie doar sa-i replantez in alte locuri.
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/?action=view&current=P5110308.jpg

Codruta

Sunt tare frumusei Sica si vad ca ai noroc si de unul cu frunza in doua culori.

Care impatiensi sunt de interior? Nu stiam ca exista si din astia.

Francesca

Quote from: Codruta on May 18, 2009, 11:08:58 AM
Se poate ca cei "fitosi" sa creasca mai greu la inceput dar dupa ce si-au dat drumul,cat de cat si mai ales dupa ce-i scoti afara vor creste mai cu spor ;D... mai ales daca ii pui direct in gradina, nu in ghivece. Ai grija sa fie la umbra sau pot sa aiba soare "strecurat" dimineata, adica sa fie sub ceva tufe mai mari.

Codruta , multumesc de sfaturi.Sunt afara pe balcon ....gradina ,no way...ca n-am... iar cat priveste soarele chiar ca e "strecurat" caci  nu ajunge la mine decit dimineata si atunci pentru putina vreme.Ce parere ai sa ii mut si sa ii pun separat sa creasca sau sa ii las acolo ? :-*

Codruta

Din ce am vazut la mine asa cum ajunge soarele la ai tai, dimineata si "strecurat", asa le place cel mai mult. Eu spun sa-i separi daca ai unde. Cu cat au mai mult spatiu cu atat cresc mai bine. In fiecare an am avut si in gradina si in ghiveci si pot sa spun ca au crescut foarte bine si cei din ghiveci dar ghiveciul a fost mare.

Francesca

Quote from: Codruta on May 18, 2009, 05:34:40 PM
Din ce am vazut la mine asa cum ajunge soarele la ai tai, dimineata si "strecurat", asa le place cel mai mult. Eu spun sa-i separi daca ai unde. Cu cat au mai mult spatiu cu atat cresc mai bine. In fiecare an am avut si in gradina si in ghiveci si pot sa spun ca au crescut foarte bine si cei din ghiveci dar ghiveciul a fost mare.

Multumesc Codruta! :-*

Codruta

Am uitat sa spun ca si impatiensul trebuie ciupit din cand in cand pentru ca sa devina o "tufa"cat mai bogata.

Francesca

Quote from: Codruta on May 19, 2009, 08:43:17 AM
Am uitat sa spun ca si impatiensul trebuie ciupit din cand in cand pentru ca sa devina o "tufa"cat mai bogata.


Codrutule, cum adica "ciupit"? Explica-mi te rog ca nu stiu  ce sa ii fac......adica sa rup din vf sau?

Codruta

Da, sa rupi din varf. Pana sunt mici eu las 2-3 noduri si rup ultimele doua frunzulite din varf. Catre sfarsitul verii ii las sa creasca mai mult si atunci tai lastari, pe care ii pun la inmultit.

Codruta

Si inca ceva... stropeste-i cat mai des, cand nu bate soarele pe ei. Sunt tare iubiti de acarieni dar acarieni nu iubesc (teoretic) umezeala. Spun teoretic pentru ca asa se spune peste tot dar la mine, cu toate ca e umezeala mare, tot au reusit sa-mi invadeze plantele.

Francesca

Codruta, mersiiiiii mult de tot pentru sfaturi.Chiar imi sunt folositoare caci nu am "ciupit"niciodata din impatiens.De taiat am mai taiat cand am incercat sa pun la prins lastari.Cat priveste cealalta situatie(cea cu acarienii), m-am confruntat si eu cu ea si pot spune ca e tare suparatoare caci uneori reusim cu greu sa salvam plantutele de acesti "invadatori"
Te pup dulce ptr sfaturi si iti multumesc muuuult :-* :-* :-*

Codruta

Uraaaaaaaa am din nou impatiens cu frunze variegate. Arata tare rau cand l-am gasit in magazin si de aceea nu am avut curaj sa iau mai multi. L-am tinut separat, i-am indepartat toate frunzele patate, l-am stropit si uite cum ma rasplateste  http://codruta.sunphoto.ro/impatiens/BOZKNCSQEKEPCZCAREW
Sper ca anul acesta voi reusi sa obtin cat mai multi lastari din el...doar sa mai creasca putin. Nicol esti prima pe lista, trecuta din oficiu ;)

georgette

Quote from: Codruta on June 16, 2009, 11:54:56 AM
Uraaaaaaaa am din nou impatiens cu frunze variegate. Arata tare rau cand l-am gasit in magazin si de aceea nu am avut curaj sa iau mai multi. L-am tinut separat, i-am indepartat toate frunzele patate, l-am stropit si uite cum ma rasplateste  http://codruta.sunphoto.ro/impatiens/BOZKNCSQEKEPCZCAREW
Sper ca anul acesta voi reusi sa obtin cat mai multi lastari din el...doar sa mai creasca putin. Nicol esti prima pe lista, trecuta din oficiu ;)
daca tot ai trecut din oficiu..trece ma si pe mine la pozitia urmatoare ;) :D :-*
splendida frunza dar si floare!

Codruta

M-am conformat si te-am trecut pe lista. Ca doar nici tie nu-ti strica putin stres peste iarna :D :D Doteaza-te din timp cu acaricide si calmante :D

Nicol Caloian

Codrutaaaa! ce frumos este! Multumesc mult pentru ca te-ai gandit la mine!  :-*  :-*  :-*
Daca n-ai fi asa departe as fi avut curajul sa ma urc in masina si sa vin pana acolo si-i luam pe toti!

Codruta

Am promis ca daca gasesc iau mai multi ca sa fie de lastari dar nu am avut curajul deoarece frunzele aratau tare ciudat...majoritatea celor de deasupra erau cu marginile rosietice, ca si cum s-ar fi dus culoarea de pe flori pe frunze ;D Cum nu stiam ce poate fi nu am riscat. Oricum nu aveam cum sa trimit plante intregi fiind destul de marisoare.

sicamin

Codruta e tare frumos impatiesul tau ,mai ales ca e variegat!!!
Am si eu in jardiniera mai multe feluri de impatiens ,printre care s-a ratacit si o samanta de rosie  :D.
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/gradina%20mea%202009/?action=view&current=P1050272.jpg
Am ramas datoare sa-ti arat  impatiensul de gradina:(asa il stiu eu  ???)
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/gradina%20mea%202009/?action=view&current=P6140259.jpg
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/gradina%20mea%202009/?action=view&current=P6140260.jpg

Codruta

Vad ca si tu ai impatiens variegat dar e cu floare rosie.
Impatiens de gradina cum ii spui tu nu am mai vazut pana acum. Creste mai inalt sau doar asa mi se pare fiind fotografiat de aproape?

sicamin

Codruta creste inalt de aproape 80 cm. Daca e pus mai rar ajunge si la 1 metru. Eu nu am semanat ,dar am avut anul trecut si sa autoinsamantat ,asa ca eu doar am mutat cateva fire in alt loc.

Codruta

Ii place tot la umbra sau sta si la soare?