Pro-natura

Started by einsteinitza, July 30, 2011, 07:02:35 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Un blog simpatic cu animalute care pot aparea prin zona gradinii.
Eu am reusit sa aflu de aici ce feld e broaste am in lac, si ce fel de triton- tritonul cu creasta.

E interesant pentru inceput, au si ceva serpi mai frecventi, si e tinut de copiii de la o scoala, bravo lor.
http://pronatura-ms.blogspot.com/
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

O initiativa frumoasa, pacat ca mintile noastre nu gandesc asa frumos. Dar e bine si cu minti germane! :-bd
http://www.citynews.ro/cluj/eveniment-29/foto-1-000-de-lilieci-acasa-in-prundul-bargaului-220724/
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Claudiu

Quote from: einsteinitza on March 20, 2012, 12:12:55 PM
.... Dar la veverite te pricepi? ;D ;D

Nu stiu ce sa zic. Stiu ca in Romania traieste Veverita rosie - Sciurus vulgaris. Culoarea nu e chiar rosie si variza, insa are niste smocuri de par specifice la urechi.

http://en.wikipedia.org/wiki/Red_Squirrel


O stire ciudata  ??? ??? ???

http://www.ziare.com/stiri/ancheta/veveritele-americane-motiv-de-scandal-in-parlamentul-romaniei-261884

Ce verzi or fi astia sa faca asa ceva  ???  In pag Wiki de mai sus scrie clar ca in Anglia veveritele autohtone au probleme ca sunt eliminate de intrusi.  ???

ufffff ....

Alta stire  ???

http://www.ziare.com/life-style/animale/afacere-de-succes-veverita-ca-animal-de-companie-video-1118601

Sufera in captivitate pentru ca au nevoie de spatii mari pentru msicare.  Cele aduse cand te plictisesti ce faci cu ele? Le dai drumul  ??? ??? ???

Libere, in parcuri pot deveni foarte prietenoase

http://www.youtube.com/watch?v=7xxP8A6Yf0Y

dar sufera enorm in captivitate.

Nu am poze cu veverita de la noi. Am poze cu o veverita americana Sciurus niger.

Ce pot sa zic?
Primavara umbla dupa mugurii unor copaci

 




Vara umbla peste tot intinzandu-se dupa mancare prin copaci



si daca gaseste cate o ghinda, fie pe sus fie cazuta pe jos, o rontaie cu placere



Toamna le plac nucile intinzandu-se si dupa ele si apoi rontaindu-le cu pohta






Iarna manaca ce gaseste si, depinde de zona, uneori mai si zgribuleste



Quote from: einsteinitza on March 24, 2012, 06:36:52 AM
...La veverite am o problem. Am primavara cateva veverite, care vin dimineata prin gradina. Una maro roscat, ca scortisoara, alta maro boaba de cafea, si mereu impreuna. Acum au si una mai mica, banuiesc ca e un pui, ca e mai micuta cu ceva ca ele. Ma intrebam daca sunt pereche sau soiuri diferite. ...

Despre Sciurus niger Wiki

http://en.wikipedia.org/wiki/Fox_squirrel

spune ca nu exista dimorfism sexual privind marimea sau aparenta. (La fel scrie Wiki si despre Veverita rosie de la noi).
Deci, degeaba ma uit la poze ca nu te pot ajuta ...  :-\

Sa vedem ce zice un expert  :D

  Fiti seriosi! O recunosti dintr-o privire  =)) =)) =))


trandafira

Interesanta aceasta discutie. Consider ca toti cei care au casa si curte trebuie sa citeasca si sa se documenteze asupra subiectului. Am aflat ieri ca vecinul meu are un soarece in casa, sus la mansarda. Cum a ajuns la et 2 ????!!! Daca ar aparea unul la mine cum as reactiona? De aceea e bine sa fim avizati.

Claudiu

Soarecii sunt foarte bunii cataratori. Cineva mi-a zis ca a vazut un soarece catarandu-se pe exterior la etajul 4. Asa o fi  :-\

Quote from: trandafira on March 24, 2012, 11:01:57 AM
.. Daca ar aparea unul la mine cum as reactiona? ...

Sper ca nu asa

http://www.youtube.com/watch?v=CfZ-6PfyXZQ

ci ai incerca, curajoasa. sa-l prinzi, eventual in galeata

http://www.youtube.com/watch?v=yhlGtnVLoes

caci soarecele nu ataca niciodata omul , =)) =)) =))


einsteinitza

Depinde ce soarece. In general, si la mine mai apar, din cei mici de camp. Insa nu stau decat putin, de fapt nu le place  compania oamenilor.Nici a pisicilor, insa e interesant ca in casa pizicile nu-i vaneaza, dar in magazia cu cereale da! ;D
Deci despre veverite, inteleg ca am doua tipuri de veverita ,ca nu arata altfel masculul fata de femela.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Claudiu

Soareci sunt de multe feluri. Din pacate unii soareci sunt foarte stricatori si mai pot si purta boli pe deasupra.

Nu stiu ce sa zic de ce veverite ai acolo.Diferente de culoare si marime pot apare fara a fi specii diferite.


Claudiu

Es cand mai vin incearca sa le filmezi cu camera. Poate reusesti sa le vezi mai bine. Incearca sa nu misti tare camera, eventual reazem-o de ceva.

Trandafira sper ca nu ai fobie de soareci, eu am pus filmuletele alea de amuzament  ;)                                                                       

Rux

Claudiu ,am impresia ca veverita din ultima poza a trecut si prin gradina mea ! =)) =)) =))

einsteinitza

Rux, ai si tu? Ce culoare?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Claudiu

Quote from: Rux on March 24, 2012, 08:19:03 PM
Claudiu ,am impresia ca veverita din ultima poza a trecut si prin gradina mea ! =)) =)) =))

Ce memorie! A trecut dar intr-o alta poza. Am vreo 10 poze destul de reusite in postura aia.



Sunt extrem de smechere, pot fi la sub un metru distanta de tine si sa nu o simti. Se invarteste dupa copac stand in cealalta parte, mentinandu-se tot timpul in unghi invizibil. Incerci sa te invarti sa o surprinzi ... intr-o fractiune de secunda e la 10 m inaltime  :D

De fapt cred ca am destul de multe poze cu ea, ca era una din veveritele mele. Mai bine zis eram vecini, adica locuiam in aceiasi curte   =))

Cand era cald ii placea sa stea intinsa pe o craca

  parca sfarsita de atata munca  :D

sau trantita in iarba la umbra

Uite unde avea casa



Nu stiu cine a sapat acolo, o ciocanitoare?  :-\  Ca de regula au un cuib impletit, rudimentar, din crengi si situat la mare inaltime in varful copacilor.

Nu stiu cat de bine se vede cuibul aici   :-\

anasstasia

Pozele sint foarte reusite. Mi-au dat o senzatie de relaxare vazind veverita tolanita prin iarba.

DanaT

Ia va rog putin patriotism, ce roscatele noastre nu-s frumoase...
Exemplarul e surprins pe undeva pe la Valea Plopului, la intrarea in sat.


PS: sper sa nu se supere cineva, era o gluma dar chiar mi se pare mai ochios al nostru decat exemplarele americane...

anasstasia

Este mai frumos! Si-a tapat si coada.... ;;)

Claudiu

 
Quote from: DanaT on March 24, 2012, 11:10:35 PM
Ia va rog putin patriotism, ce roscatele noastre nu-s frumoase...
Exemplarul e surprins pe undeva pe la Valea Plopului, la intrarea in sat.

+apl +apl +apl


frumos sau frumoasa?  :-\   Eterna poveste  =)) =))


einsteinitza

Claudiu, frumoase pozele, si haioase pozitiile veveritei, dar are dreptate Dana, a noastra parca-i mai frumoasa.
Dana, asta e , seamana perfect cu cea care vine pe aici.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

DanaT

Si eu am vazut la noi veverite cu variatii mari de culoare a blanitei. Daca am inteles eu bine din ce am citit si pe cine am mai intrebat e aceeasi specie, semnul distinctiv fiind burtica alba.
Iar aici am gasit explicatia pentru ascunzatoarea din stalpul de telegraf din poza lui Claudiu. http://www.romania-natura.ro/node/443 Nu e cuibul ei, dar pe teritoriul lor au mai multe refugii, pentru orice fel de situatii.

einsteinitza

Da, eu ma gandisem ca e diferetna femela mascul.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

DanaT

Exemplarele ca cel din poza eu am vazut mult, mult mai rar decat cele brun roscate. Daca ar fi sa fie femela/mascul dupa culoare unul din sexe ar trebui sa fie foarte putin reprezentat cred.

einsteinitza

Aici tu stii mai multe, la mine in gradina sunt de amandoua, deci nu cunosc frecventa.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Claudiu

Mersi Dana de adresa de mai sus.
Chiar faina initiativa  +apl pentru cei care contribuie la dezvoltarea acelui site care permite oricui "sa se plimbe si sa exploreze" natura  de la noi.
Am aflat un lucru nou. Veverita rosie, adica veverita noastra isi poarta zulufii numai iarna.

Asta mi-a rezolvat un mister. De ce, Veverita rosie din poza din adresa de mai jos

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Ekorn.jpg

nu are zulufi la urechi.  Ca ma intriga lipsa zulufilor crezandu-i, in mod gresit, un identificator in orice anotimp. =))
Cat despre cea din poza aceasta daca este veverita sau veveritzoi, evident e o lady. Dar in general nu poti sti ce e.

Am incercat sa caut pe net date despre cate specii de veverite traiesc la noi. E un prim pas, atunci cand vrei sa identifici, sistematic, ceva ce ai vazut. Adica sa stii cate specii sunt in zona. Asta pentru a putea face disticnctie intre cele foarte asemantoare.
Nu am gasit pe net date clare. Se limiteaza la a mentiona Veverita rosie. In fine, poate nici nu am cautat destul.

Nici carti de specialitate in domeniu nu am  ???
Dar am reusit sa apelez la o carte speciala: Fauna Romaniei de I.Simionescu. (O recomand cu caldura  :)  ) Chiar daca nu e foarte la zi si foarte complete, prima editie a fost prin anii '30 ai secolului trecut, ramane o carte pe langa frumoasa extrem de valoroasa. Editiile mai noi (nu stiu cate reeditari are  :-\ ), au fost revizuite si au note de subsol.
Astfel in editia din 1983, aparuta la editura Albatros, editie ingrijita de Calin Dumitru, la capitolul despre familia veveritelor, apare o nota care spune ca la noi se deosebesc doua varietati (subspecii) de veverita:
- Sciurus vulgaris fguscoaster - numita in carte Veverita-rosiatica - care ar fi intalnita in padurile de fag
- Sciurus vulgaris carpathicus - numita in carte Veverita-cafenie-intunecata - care ar fi intalnita in padurile de molid

Sigur cele doua subspecii pot avea si zone in care se intalnesc amandoua.

Ramane de vazut daca mai sunt sau nu semnalate si alte subspecii la noi caci nota pare a se referi doar la Carpatii Meridionali si Carpatii Rasariteni.
Dar se pare ca avem doar specia Sciurus vulgaris. Eu am numit-o Veverita Rosie - traducand numele popular englez Red Squirell.

Deci Es la tine ar putea sa fie ambele subspecii de aceea unele le vezi mai rosiatice altele mai inchise-cafenii.

Asa ca informatie generala e bine sa fim constienti, cand incercam sa identificam ceva din natura, fie un animal fie o planta, ca ne putem confrunta si cu specii (sau dupa caz subspecii) care fie nu sunt, fie nu am gasit noi sa fie mentionate intr-o anumita zona. Fie ne putem confrunta cu specii recent aparute sau introduse. Insa asta e un lucru la care sa ne gandim doar in final.

Invers, presupunad ca am facut altfel o identificare sau am ghicit-o, e utila o verificare daca numele gasit de noi, e semnalat in zona in care am vazut ceea ce am identificat.

Sper sa nu reuseasca cei care vroiau introducerea altor specii de veverite. Poate duce la un dezastru ecologic pentru veveritele noastre. Ufff ... ???

Observatie: Pagina Wiki

http://en.wikipedia.org/wiki/Red_Squirrel

mentioneaza ca de-a lungul timpului au fost catalogate peste 40 de subspecii de Veverite-Rosii. Ulterior in baza unor studii numarul lor s-a redus in prezent fiind recunoscute doar 23 de subsepecii.

Fiind subspecii, pot aparea si hibrizi, viabili si vigurosi.

In Muntii Apuseni eu i-am auzit pe oameni numindu-le popular, pe veverite, si: Mariane (pl) - Mariana (sing). Cred ca i-am auzit pe unii copii zicandu-le si Mariutza - dar nu mai sunt sigur de amintirea asta  ??? :-\

Claudiu

Batranii (batrani vorba vine ca nu au fost tot timpul batrani) chiar si de la oras unde incalzirea se face cu gaz, aveau obiceiul de a strange gramezi de lemne ce rezultau din taierea pomilor batrani de prin gardina sau lemne vechi din gardurile schimbate sau altele. Le depozitau intr-un colt al gardinii, curtii si ramaneau asa. Rareori se mai foloseau. Frecvent erau napadite de muris salbatic, urzici  si altele. Le tineau ca ... cine stie cand ar fi bune la ceva. Sau ... batranii stiu ei ce stiu ... Doamne fereste ... se intampla ceva si nu mai ai gaz, curent ... cum te incalzesti? Era un fel de rezerva de combustibil "alb" pentru zile "negre".
In ziua de azi, dupa canoanele moderne ale landscape-ului asa ceva e inadmisibil. E urat. Ugly!!!
Nici mie nu-mi mai plac macar ca in copilarie erau un loc plin de curiozitati. Tot felul de vietuitoare, insecte si plante ciudate in jurul lor ...
Acum cativa ani am avut un moment in care am avut un regret si eu ca n-aveam gramda de lemne ... era iarna si n-am avut curent electric mai mult de o zi. Fusese o avarie la un transformator. Iar fara curent electric supercentrala termica era complet inutila si sobe nu mai aveam ca ma modernizasem. O zi treaca-mearga, dar umbla un zvon ca ar putea dura pana de curent cateva zile   ???

Cu titlu de curiozitate sa adaug ca cei vechi aveau tot timpul in casa si sticle cu apa de baut. De la robinet ca inca nu erau pet-urile cu apa ca azi. De asta se ocupau gospodinele. Era o rezerva in caz ca ... Aveau astfel de sticle in bucatarie chiar daca apa era deja trasa in casa. Nu mi-a placut sa vad de astea dar .... generatiile de dinainte stiau ele ce stiau ... traisera si vremuri de razboi. In unele timpuri, mancarea, apa si caldura sunt mai pretioase decat aurul. Aurul nu se poate nici manca, nici bea si nici nu te incalzeste atunci cand nu mai poti cumpara nimic cu el.


Mai demult am scris ceva despre gradina lui tata. Spuneam ca are si el in curte zona de lemnaraie  =))
Cand m-am mai "maturizat" am inceput sa nu le suport. Si tot timpul am avut dispute ca astea trebuie sa dispara. Sigur tata e tata. Adica seful. Si disputele nu erau chiar dispute ci niste argumente ... ca o curte trebuie sa arate asa si asa. Ca asa e urat si asa e frumos. Sigur nu am castigat ....  =))
De fapt am castigat, cand mi-am luat eu o casa cu curte si gradina. Am organizat-o ca la carte, insa nu cu gazon ci axata pe productie de legume si fructe si flori desigur.
Sigur si tata avea de astea. Sigur ca gradina lui tata arata frumos in general. Sigur a a avut si inca mai are si un rand de trandafiri ... care au cam imbatranit dar ii plac asa ... Numai ca avea si gramezile alea. Urate, inestetice ... Vara le mai acoperea vegetatia. Dar iarna, primavara ...  ???

"Maturizat" ha, ha ce gluma buna. Mai sus am pus anume ghilimelele. Tata a avut intotdeauna ceva in gradina, ceva ce eu nu am avut  



:'( Mint am avut si eu. In primul an cand am luat casa si gradina. Erau o multime de lemne aiurea ... si desigur eu ma tin de "gospodar"  +ham
Acum sa mentionez ca totusi de vreme ce am crescut cu arici in curte stiam ceva. Am aranjat cateva estetic in spatele casei. Am stabilit si o conventie cu vecinul din spate. Asa ca am lasat gaura in gard pe unde sa treaca aricii. (Si tata o are cu vecinul. In fine gaurile astea nu-s inestetice.) Credeti ca i-a placut ariciului din gradina mea gramada de lemne ordonata estetic, dupa "principii moderne"  =)) sub care totusi lasasem ceva ce ar fi putut fi luata drept vizuina ...  ???  Nu l-am mai vazut  :'(  Vecinul era si el "gospodar", cu gradina de legume si gazon pe deasupra si desigur fara "gramezi de hondrobele" ...

Sa mai adaug ca si bunicul a avut gramada lui de lemne ... Si strabunicii ... Doar eu m-am modernizat  dupa moda occidentala +ham

Aricii sunt animale nocturne. Dar incep sa umble inca de cand se insereaza si inca ziua se ingana cu noaptea. Cand eram flacau stateam sera tarziu pe o banca in fundul curtii si ariciul casei (uneori aricii) incepea sa fosneasca pe langa mine. Veneau sa bea apa dintr-un boltar de beton ce avea cavitati adanci in care statea apa. Boltar anume pus acolo de tata care avea grija sa fie apa acolo. "Apa pentru arici" mi-a zis cand am vrut sa-l mut, ca nu arata bine si incurca ca era prea aproape de carare. "Acolo ramane!" Si acolo e de zeci de ani. Si are arici si in ziua de azi. :)
Daca vad ca nu patesc nimic aricii se obisnuiesc cu oamenii casei, Sigur daca nu-s deranjati. (Ar fi indicat ca sa nu fie lasati cainii liberi peste tot) Bunicul avea si un arici care il cunostea atat de bine ca se lasa luat in brate fara sa se mai faca ghem. Lasat .... doar de bunicul. Il cunostea dupa miros. Arici au simtul mirosului foarte dezvoltat. Sau nu stiu poate stia cine ii pune apa de baut  :)

Pe langa ca-s draguti, aricii sunt foarte utili in gardina. In primul rand consuma insecte. Apoi rame, uneori chiar si soareci. Cica consuma si vipere, fiind rezistent la veninul de vipera.
Ei iasa noaptea si incep sa va "curete" gradina  :D

Astea fiind spuse inca cateva poze. Din gradina lui tata, ca eu ... stiti voi om "gospodar"  =)) =)) =))







In galeata aia si cutia aia de metal, tata tine niste nisip fin daca e nevioie pe undeva candva ... Nu le suport  =)) =)) =)).  +ham +ham +ham Daca nu erau alea imi era greu sa pozeze aricii. Totusi astea is "modernisme" ca inainte nu erau.
Pozele sunt facute la blitz in noapte tarziu, trecut de miezul noptii ... Am incercat sa-i deranjez cat mai putin. Ca atare nu i-am prins pentru a-i duce in loc mai convenabil de pozat. Si nu am insistat prea mult, sa nu-i deranjez ...
Cred  ... sper sa fie pereche. Se intelegeau fornaind ca niste purcei  :D
Niste arici ce supravietuiesc de generatii, intr-o limba de case ramasa prin miracol nedemolata printre blocuri, in jurul carora se curata totul sistematic, arbusti, crengi taiate, frunze si aricii nu au unde sa-si faca casute  :'(

Azi sunt preocupat de altfel de gardinarit. Sigur partea de legume-fructe e sfanta. Dar pentru landscape sunt interesat in special de flora nativa. Arbustii nativi si altele.
Daca as avea din nou gardina in Ro. In mod sigur as avea o gramada sau doua de lemnaraie. (Tata are trei, ca nu-i ajungea una  =)) ). As avea gramezile astea chiar cu riscul unui razboi civil cu ceilalti din casa  =)) =)) =))
Insa as incerca sa le maschez privirii in orice anotimp. Eventual cu "un fel" de gard viu, tuia sau altceva. "Un fel" pentru ca mi-ar place sa aiba un aspect cat mai natural nu in linie dreapta. Si combinat si cu alti arbusti. Si in mod sigur as avea si un loc in care ierburile si buruienile sa-si faca de cap.  Pe langa arici mai sunt si pasarile cu trilurile diminetilor si fluturii cu petalele lor zburatoare ...  ;D







claude

Sunt minunati aricii...eu puneam de cu seara afara, in fata casei, mancare pentru a doua zi dimineata pentru familia de gugustiuci rezidenti...si, de la o vreme,cand ieseam afara mai tarziu, vedeam ca disparusera semintele de floarea soarelui si nu intelegeam cine-i hotul ???    Si m-am facut detectiv  ;D  Si uite-asa am descoperit ca veneau 2 arici care rontzaiau toata floarea soarelui  :D  Asa ca am marit portia  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Claudiu

Quote from: claude on March 30, 2012, 11:52:10 AM
...  mancare pentru a doua zi dimineata pentru familia de gugustiuci rezidenti ...... 

  :D


Quote from: claude on March 30, 2012, 11:52:10 AM
...  Si uite-asa am descoperit ca veneau 2 arici care rontzaiau toata floarea soarelui  :D  Asa ca am marit portia  :D

Cred ca mananca mai rar de astea. Nu-i invata cu de astea. Oricum nu le da mult, s-ar putea sa nu le faca bine. E interesanta mentiunea ca mamanca floarea soarelui.

http://www.info-delta.ro/delta-dunarii-17/arici---erinaceus-concolor-264.html

Esti sigura ca nu au fost sobolani?  =))
Nu-i obisnui nici cu mancare pentru pisici. Trebuie sa stie sa supravietuiasca "traditional" altfel nu au viitor. Important e sa aiba conditii naturale si spatiu.
Oricum inca pe la tara mai au viitor fata de cei de la oras.

Partea proasta pentru aricii din pozele  de mai sus e ca "limba aia de case" s-a modificat foarte mult in ultimii anii. Intr-o parte e strada asfaltata. In alta blocuri. Vecinii dintr-o parte/latura cu tata au "reabilitat" curtile, ceva flori, vreo 2 arbusti "exoticarai",  gazebo si gazon pe care sunt stapani doi dulai uriasi, in rest curat nici o creanga aiurea. Inca, vecinul din ceallta parte e de moda veche, chiar daca e tanar, 72 de ani  =)) , urmatorul vecin e si el traditional, insa urmatorul dupa asta, a demolat tot si a facut o casa mare, moderna. E normal. Doar ca totul e imprejmuit cu gard impenetrabil din caramida si beton, curtea mult pavata, in rest gazon ca la carte. Aricii aia doi si care or mai supravietui la vecinii traditionali sunt "ultimii mohicani" din zona. Cand cele trei gospodarii de oras, traditionale, vor dispare din forma traditionala, vor dispare si aricii ce traiesc acolo de generatii. Asta daca nu cumva intre timp se va mai schimba optica.
Sunt populatii destul de izolate. Unele chiar foarte izolate. Gardurile la strada nu mai sunt ca alta data, avand fundatie de beton, deci etanse. Rareori mai poate iesi cate unul pe sub vreo poarta. Iar aventura pe starzile asfaltate adeseori se termina tragic.
Multi nu mai sunt. Vorbesc de cazul unor orase. In Cluj s-a demolat masiv in anii '60-'80 restrangandu-se drastic aria in care traiau. Chiar daca cate unul mai apare pe langa blocuri, copii nestiutori vor sa se joace cu el, apoi sunt masinile, si altele ....
Sa mai mentionez ceva. Gramezile alea de lemne, pe vremuri nu pareau asa aiurea ca in ziua de azi. Sunt totusi pe suprafata limitata. Cativa metri patrati. Nu sunt imprastiate peste tot. Pentru noi "modernii" supara mai mult "ideea" de dezordine mai ales daca sunt vizibile.
Insa cum am zis, la mine  a refuzat "gramada estetica" "ordonata"  +ham +ham +ham


claude

Prin zona mea sunt multi arici, sunt cateva locuri in care ii vedeam carduri, traversand soseaua, chiar m-am trezit prima data cu 6-7 arici angajati in traversarea drumului, toti deodata, dar doar intr-o anumita perioada a anului, toamna  ???  Eu stiu ca au nevoie de teritoriu destul de mare, nu prea stau in gradinile mici.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot