Banca de seminte II

Started by einsteinitza, September 26, 2011, 07:50:37 AM

Previous topic - Next topic

Radu

Rasadnita mea e gata construita. ;;)

Opal


ionutsu92

Quote from: claude on February 19, 2012, 03:18:44 PM
Eu mai am ceva seminte de Asclepias tuberosa, sunt numai bune, s-au stratificat in gradina peste iarna, le-am cules de 2 zile, asa ca daca cineva doreste ii trimit  ;) 

Daca mai aveti si pueti sa.mi trimiteti si mie va rog frumos.
Va pot trimite ceva seminte de Paulownia Tomentosa la schimb daca doriti.
;D

gabriela jalba

Ce curtata e floricica sta!!!  Ma bucur ca place si altora!!! A zis Claude ca infloreste in al doilea an. Ma si vad vara viitoare (2013) intre ele !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Pai n-a pus nimic inca, ce vreti si voi, omul e doar organizat, cum vine prima zi de primavara hop si el cu semintele  ;) 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Radu

Cam de toate. Ardei, rosii, gogosari, ardei iuti "coroana episcopului"...  Mai am nitel loc pentru surprizele de la ES. :)

einsteinitza

Gandeste-te ca vin si semitele de ardei de la Bunicutz, ii multumesc inca odata.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Radu

Pastrez loc.  :x
Am doua rafturi, iluminate artificial (neoane cu lumina calda combinata cu rece),  am  facut poze dar, nu stiu de ce, nu le pot descarca pe calculator. Incerc maine la  scoala. :)

claude

Deci la tine a inceput deja sezonul semanaturilor, Radu?  +hypno  Poate cu neoanele se descurca...

Eu am semanat doar niste seminte de aquilegia mai deosebite, m-au mancat degetele si acum deja imi pare rau,ca de 3-4 zile au inceput sa rasara si n-au suficiente ore de lumina, sper sa supravietuiasca  :-\  Din fericire am lasat cateva semincioare din fiecare varietate, de rezerva  ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Claude,daca faci rasaduri de aquilegia , infloresc anul asta ? Eu stiu ca infloresc in al doilea an de la semanare.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Asa e, infloresc in anul, 2. ca toate perenele, de altfel  ;D  Da' ce vrei daca m-au mancat degetele, a trebuit sa ma scarpin  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Radu

Quote from: claude on February 21, 2012, 05:55:10 PM
Deci la tine a inceput deja sezonul semanaturilor, Radu?  +hypno  Poate cu neoanele se descurca...

Eu am semanat doar niste seminte de aquilegia mai deosebite, m-au mancat degetele si acum deja imi pare rau,ca de 3-4 zile au inceput sa rasara si n-au suficiente ore de lumina, sper sa supravietuiasca  :-\  Din fericire am lasat cateva semincioare din fiecare varietate, de rezerva  ::)

Pe  vremuri (adicatelea a cum 4-5 ani, ce mosneag sunt!  ::)) puneam  semintele in rasadnita, in hol, pe la 10-15 februarie. La geam. Ardei, rosii, gogosari. Castravetii ii puneam pe la inceputul lui martie. Acum am intarziat nitel pentru ca am inteles  ca martie va fi o luna rece.

geodezia

Brr ce veste naspa cu marrtie friguros ..  :o

einsteinitza

Pai unde ai vazut tu iarna serioasa sa se lase asa cu una cu doua? :P
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Pai nu??!!! Oficial mai avem o luna de iarna. Eu tin minte prin '82 de 8Martie ne-am inzapezit la servici. Un viscol de a facut munti de zapada. Cu greu si cu probleme am ajuns acasa. In '87 tot de 8Martie era iarna bine,si un ger,si un polei, ca nu putei merge pe strada, deci....Putem avea surprize.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Ai, ce bine ca in sfarsit cineva isi aduce aminte, ca ma gandeam ca doar eu bat campii.
Nu surprize, ci putem avea normalitate. ;) :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Nu-s omul iernii,dar imi place iarna sa fie iarna.Totusi nu de la jumatate lui noiembrie  si pina in aprilie. De dinainte de Craciun pina la sfirsitul lui martie,ajunge!! Ultimii ani cu iarna venita dupa anul nou,ma debusoleaza psihic. Faceam a gradinarit,nu-mi gaseam locul. Acum e bine,astept linistita ,ca simt ca am intrat in normal.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

flordel

Dupa cum vad vremea pe la mine se va topi zapada destul de repede, este foarte probabil ca in Martie in a doua juamatate sa fie uscat si bine de intrat in gradina la pregatit terenul, sapat, etc.
Eu zis sa sedem sa vedem cum va fi martie, prognozele pe termen lung nu sunt prea precise.

claude

La mine azi e iarasi iarna, -5 grade, pomii plini de chiciura  ;D  Dar e normal asa, nu stiu daca la voi e traditia cu Babele, la noi in perioada 1-9 martie sunt Babele cele capricioase, deci pana prin 10 martie se poate intampla orice, abia pe urma primavara incepe sa prinda un pic de putere  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Radu

-14 grade la Roman, la 7 dimineata.  :-\

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Pai da,  ieri, cand era un soare stralucitor si gradina plina de pasarele ciripind, eu dadeam ture prin gradina ca o bezmetica, imi venea sa ma apuc de sapat gropi, cu toata zapada  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Opal

Eu ardei de aia iuti de vreo 3-4 modele si au vreo 4cm
Si urcatoare in pastile de turba
Copii sa traiasca
Alte legume nu pun ca n-am unde
Am avut niste rosii miniaturale si niste vinete cu niste ani in urma spre bucuria copiilor
Nu mancau decat de alea
Am o mare admiratie pt cine are  stiinta,rabdarea si conditia fizica necesara sa faca agricultura