RLG (Radu's Little Garden)

Started by Radu, October 20, 2011, 08:46:50 PM

Previous topic - Next topic

Radu

Asa au mania fizicienii de-a pune numai initiale... ca m-am molipsit si eu. Da-mi place.  ;;)

Inca nu am nimic concret, dar ma papau degetele sa postez.

Deocamdata, o extraterestra... in gradina mea.




Si latura dinspre vest.  In perdeaua de iedera am trandafiri, primavara si vara sunt minunati.
Gardutul de buxus ascunde ceea ce va fi iazul de care am vorbit.



In spate se vede o tufa de liliac pe care trebuie sa o reduc iar cladirea e un corp al unui liceu, pe care (corp, nu liceu) din pacate, n-am cum sa-l demolez.

Micile pete de roz (pare) sunt flori de gura-leului, ce a mai ramas dupa noptile trecute.

einsteinitza

Radu, am o idee pentru liceul ala, adica pentru gard ieftina si in cativa ani nu il mai vezi, tu ce planuri ai cu partea aia, cu zidul, ce rei acolo?
Arata minunat gardul ala asa salbatic, imi place mult.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Radu

Asa l-am vrut, am mai spus ca-mi plac peretii verzi.
M-am gandit sa le pun niste conifere in fata, dar dureeza .......... si nu e ok, le iau lumina.

einsteinitza

Exista niste conifere foarte inalte, care cresc extrem de repede, si sa stii ca liceul ar avea un perete verde foarte frumos tot anul. Si eu am aflat de ei anul trecut, de la Schnuppe. Eu am plantat pe strada la pensiuni sa reduca zgomotul, si apoi am aflat ca ce credeam ca e un soi de tuie e cu totul altceva. Se cheama Cupresocyparus Leylandii, sau cam asa ceva, voi cauta denumirea exacta. Eu amluat vreo 30 de bucati, 10 lei bucata. Initial erau un fel de tuie rare, 50cm,cu ramuri cam blegi, cumva plangatoare. In doi ani s-au facut desi, deja au cam patru metri si jumatate, sunt extrem de frumosi, pot fi tunsi in orice forma, sau iti fac un perete verde, dar care are un alt aer fata de brad, avand ramurile mai moi si mai diafane.Maine iti pun poze.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Radu

Pare foarte dragut, da. Chiar sunt curios.  ;;)

Mihai

Es, asta e denumirea corecta?
Cupressocyparis Leylandii,pare o obtiune foarte interesanta pentru un gard viu.
Tu de unde ai luat?

sandaveturia

Tocmai voiam si eu s-o intreb. Eu vad pe site-uri mai scumpi. Da' chiar mi-a dat Es o idee sa fac gard cu vecinu'. es, de unde, de unde???

einsteinitza

Gardenerul are acum la 20 de lei, in vas de productie ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sandaveturia

Am cautat pana am dat de o denumire mai omeneasca: CHIPAROS....mai, fratilor ( si surioarelor)....mi se invartea limba in gura si tot nu imi iesea cuvantul ala. i-am dat cu Ctrl C si ctrl V ca sa-l scriu si sa citesc de el. Buna idee! sa vina stapanul cu cardul acasa sa-i arat avantajele pe care le va avea daca comanda... ;;)

Radu

Trec azi pe la beaugarden, sa vad daca au. Oricum, vreau sa ma interesez si de ceva pamant/mranita. Voi stiti, se ocupa cu asa ceva?

einsteinitza

Probabil e o specie de chiparos, desi vad ca e o incrucisare intergenerica, intre un fel de chiparos si un altceva verde.
Majoritatea chiparosilor sunt plante de caldura-Spania, Grecia, Franta, pe acolo ii intalnesti.
Leylandii rezista la ger.
Sandaveturia, vezi, uita-te dupa leylandii, sa nu iei alt chiparos si sa fie sensibil la ger. :-bd
Oricum ne-ai scapat de numele groi, eu nici acum, dupa doi ani, nu stiu daca reusesc sa-l scriu corect +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Radu, iti trebuie niste arbori pe partea aceea musai.
Eu totusi nu i-as pune asa aliniati, mie imi displac chestiile trase la linie si care nu arata natural.
As pune cateva conifere inalte dar intercalate cu arbori care au frunze cazatoare. Si as planta cam in zigzag, intr-o dezordine controlata ca sa zic asa.
Si as pune diversitate cat mai mare.
Repetia, ritmul, l-as obtine din plante mai micute.
Mie imi place mult Cupressocyparis Arizonica, care-i tot din aceeasi familie, si asta-i rezistent la ger.

einsteinitza

Cat de repede creste? Leylandii stiu ca e renumit pentru inaltime si rapiditatea cu care creste, se pare ca a starnit si scandaluri.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Se pare ca repede. Este des folosit pentru taieri in forma, am vazut tot felul de bile si alte chestii facute din el.
Mie-mi place tot ca tine pentru faptul ca arata mai delicat, nu are aspectul de masiv, greoi, si e si argintiu.

Mihai

Pare interesant ce spui.
Ai la tine in gradina?

flordel

Nope, dar m-am documentat... vreau sa-l plantez. ::)

Mihai

Cam asa ma bate gandul si pe mine.

Mihai

Sa-ţi spun şi de ce.
In faţa casei am doua salcii(specii diferite),un prunus şî o mulţime de trandafirii.
Ei,acum ca a venit toamna ,au inceput sa piarda frunzele si ghici?
Se vede direct in casa +ham

Cred ca am stricat gradina omului =))
Şi tocmai a deschis-o de curand.........
Radu,daca nu eşti pe aici :D

Radu

Ba..... sunt!

Ma gandeam si eu la ce spunea flordel, chiar inainte de a intra pe forum (eu)> adica, sa pun chiparosii sugerati de Es dar pe o linie curba, care sa lase in spate - dupa ei, intre ei si gard - un sector de "mister" accentuat de tufisuri  care sa aduca diversitate in culoare.

Problema e de spatiu... nu am idee cat o sa-mi ocupe toata treaba. Cat ocupa un chiparos?

flordel

Uita-te pe imagini, nu ocupa chiar asa mult loc de aceea si eu m-am oprit la el. La maturitate cred ca in jur de 2m poate 3.

Schnuppe

Cupessocyparis este un hibrid obtinut prin incrucisarea naturala intre un Cupressus si un  Chamaecyparis .

Nu exista Cupressocyparis arizonica , denumirea aceasta este un mambojambo de comercianti .

Exista intr-adevar un Cupressus arizonica care este intr-adevar  foarte delicat , ajunge la 25 metri inaltime ... Si in general , famila asta nu prea are specii de 2-3 metri , are cu siguranta exemplare foarte tinere de 2-3 metri .  

Ce vedeti voi bile si alte mascari de spirale si tot felul de kitschosenii de vanzare pe la noi sant hibrizi altoiti si paraltoiti .

Cupressocyparis leylandii creste foarte repede , se inalta cu cca 1 metru anual , este coniferul cu cea mai rapida dezvoltare . Cel obisnuit este verde ponosit , exista insa si verde auriu si verde/gri .

Americanii dar mai ales englezii ( datorita climei care il avantajeaza ) il foloseau drept gard viu dar ... Trebuie sa tineti cont de faptul ca acolo nu ii tund proprietarii ci firme specializate cu supermasinarii de tuns . Daca se renunta la tunderea regulata este dezastru . In UK s-au pierdut procese costisitoate din cauza lui pentru ca  face o umbra totala , in partea opusa soarelui e " bezna " .

In concluzie , Radu , ar fi bine sa cumpanesti foarte bine avantajele si dezavantajele plantarii unor Leylandii acolo , in cativa ani lumina nu va mai patrunde prin ferestrele liceului . Poate ar merge unul - doi ca exemplare separate si daca terenul este suficient de mare dar un gard viu de leylandii este extrem de riscant .  
Problema cu el este ca e foarte ieftin iar lumea il vede asa mic si chelios si se gandeste ca e un fel de Thuja dar nu este asa . Pana pe la 4-5 metri inaltime , poate chiar mai mult , arata cam chelios din cauza vitezei cu care isi inalta varful dar ramurile laterale incep sa se indeseasca si apoi devine compact .

Acum cativa ani cand l-am descoperit pe net am avut ocazia sa vad cele mai batrane exemplare , 2 exemplare de prin anii '20 care aveau cateva zeci de metri inaltime .

Va rog sa cititi aici

Am gasit inca doi hibrizi recent dezvoltati in Anglia : Cupressocyparis ovensii si Cupressocyparis notabilis . Acesta din urma provine din hibridarea Cupressus arizonica x Chamaecyparis nootkatensis ( poate de aici s-au trezit aia cu " arizonica " lor ) .   Probabil au incercat sa reproduca acelasi tipar din cazul lui Leylandii . Dimensiunile de crestere sant aproximativ la fel cu Leylandii la 10 ani , asta insemnand ca este aceeasi Marie dar cu alta palarie , nici pe departe 2-3 metri .

flordel

2-3 m era latimea, nu inaltimea.
Da, si fie el Cupressocyparis or Cupressus, cred ca-mi iau unul, adica ala cu Arizonica in coada.

Schnuppe

Cupressocyparis are in jur de 6-7 metri latimea . Am avut eu unul de 5 ani care avea 3,5 metri latime .

Exista insa un conifer cu aspect foarte strans si mic , 2-3 metri . Juniperus scopulorum Blue arrow . Acesta este pentru clima temperata ce este Cupressus sempervirens pentru zona mediteraneana .

flordel

Da, dar asta Arizonica parca seamana cu un bradut. Am sa pun becutele in el, asta daca-l iau.

Radu

Multumesc, am inteles. Am spatiu pentru trei, asa incat sa blocheze vederea spre gradina dar sa nu ia din lumina liceului (trebuie sa spun ca primele ferestre sunt ale oficiilor, nu sunt clase)

Iata cam la ce ma gandesc acum: