RLG (Radu's Little Garden)

Started by Radu, October 20, 2011, 08:46:50 PM

Previous topic - Next topic

geodezia

imi facurati pofta de peste ..las ca am jumate de  fitofag acasa in lada il fac deseara la cuptor

Radu

Din grădină, vă transmite salutări ducesa mea, Ţuşca, Lisa sau "mă lighioană", după cum se comportă.


einsteinitza

Parca anul trecut ai avut puiuti de la ea, sau confund? Oricum, e un ajutor de nadejde la gradinarit, precis!  :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Radu

Da, de Crăciun mi-a adus şase extratereştrii acasă.
E de mare ajutor, face gropi exact unde ştie că nu e nevoie.   :D :D :D :D

einsteinitza

Da, cunoastem problema gropilor!  +hypno azi tocmai ma intrebam de unde am radacini de stanjenei pe alee....pana am descoperit o vizunia sapata de catei. Nu mai aveau nevoie de stanjenei acolo si i-au scos! =)).
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Radu

Tipic.
Mai am acum o nepoţică a Ţuşcăi, imediat cum fac un strat (dar să nu fiu eu prin preajmă, că ştie lighioana că n-are voie), vine să-l controleze, poate-am îngopat ceva bun acolo. Dar acum am păcălit-o: am săpat şi pregătit de miercuri, am lăsat-o să-şi facă damblaua (dezamăgire profundă, vă daţi seama  ;D ) şi am refăcut straturile şi am semănat ieri. Nu şi-a mai băgat năsucul.  :P


Primăvara asta vreau să încerc ceva: am repicat zilele trecute răsadurile de roşii şi, pentru că mi-a fost milă să le arunc, o parte cele care n-au mai avut loc deşi erau viguroase şi albăstrii aşa, le-am pus într-un pahar cu apă. Azi m-am uitat la ele. Şi au întins nişte rădăcinuţe..... de 1-2 cm deja. Dacă le pun acum în pahare, în pământ, bănuiesc că merg mult mai bine - cu rădăcinuţele deja lungite - decât dacă le puneam din prima.
Adică, încerc o etapă intermediară la repicat: le scot frumuşel din răsadniţă, le pun în apă şi le las 3-4 zile să stimulez rădăcinile, apoi le pun în pahare. 

A încercat cineva aşa ceva?

gabriela jalba

Ca sa scapi de animalute, cind ai terminat de facut si insamintat un strat, acopera cu crengute uscate, s nu aiba cum intra pe strat sa "scurme".
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Gabi, la mine se fura si crengutele! :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

eu am facut Radu
cind repici rosiile virfetele fie le pui in strat cu multa apa -asa fac eu fie le pui in paharute si fac muma de radacini

Radu

Quote from: geodezia on March 18, 2014, 10:02:02 AM
eu am facut Radu
cind repici rosiile virfetele fie le pui in strat cu multa apa -asa fac eu fie le pui in paharute si fac muma de radacini


În păhăruţe le-am pus, dar numai în apă. Au scos o mulţime de mustăţi deja, seara asta le pun pământ. Sunt curios dacă faptul că au dat claie de rădăcini le face să se dezvolte mai bine decât cele puse direct în pământ.  :)

geodezia

le pui pamint mult in jur si isi dau drumul rapid

Radu

Acum am ajuns de la şcoală şi mă ocup de ele.

Şi încerc să mă lămuresc cu o chestie: Tropaeolum minus "Night and day", conduraşii.
Am văzut că fac minuni printre legume, ca plante-capcană pentru afide, musculiţa albă, omizi.
Aş pune şi eu. Dar... cât de mult se întind?
Pe unele site-uri am văzut 30 cm, pe altele că pot da lăstari până la 2-3 m.
Cum e?  +ham

gabriela jalba

Daca-s la soar sint mici, daca au ubbra si umezeala, se fac uriasi. Sigur nu se duc ginganiile de ei pe alte plante? Musculita alba iubeste mult si rostopasca, si cum la mie rostopasca e mai peste tot,m-am trezit cu musca pe fuchsii. Am stirpit din zona aia planta, am tratat fuchsiile, si nici n-am mai avut gize.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Quote from: Radu on March 18, 2014, 06:03:09 PM
Dar... cât de mult se întind?
Pe unele site-uri am văzut 30 cm, pe altele că pot da lăstari până la 2-3 m.
Cum e?  +ham

sunt 2 feluri, si scunde si urcatoare  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Radu

Eu aşa am înţeles, că preferă conduraşii şi nu se mai duc la altele.
E... o să pun şi eu ici-colo şi văd efectul. Dacă sunt de-alea de se duc ca nebunele, le pun arac.

Radu

Iarna asta, înainte de zăpadă... cu tot noroiul, am jurat că afum. De ani buni n-am mai făcut asta.
Butoi de stejar pe post de afumătoare, şanţ de răcire de vreo 3 metri...

şi o parte din rezultate, spânzurate în cămară:

anasstasia


einsteinitza

O sa vezi, nu o sa te mai lasi de asta! Felicitari!
O sugestie, si eu am invatat de la altii. Slanina o bagi in cutie in pat de sare, un strat sare grunjoasa unul sare, sa nu vada aer.
O tii asa, cand vrei sa scoti scoti doar putin. Ceea ce scoti isi va intari soriciul in timp. Cea din sare va pastra tot anul soriciul ca. Acum, nu o sa iti vina sa crezi. Dar sa nu stea deloc descoperita de sare.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Penelopa


Radu

Mulţumesc Es, aşa o să fac (deja s-a cam întărit şoriciul)  ;D

Lara, da. Am şi mâţă. Una singură acum, dar aştept să capăt un motănoi, cât de curând.

Penelopa

Quote from: Radu on January 05, 2015, 10:38:02 AM
Mulţumesc Es, aşa o să fac (deja s-a cam întărit şoriciul)  ;D

Lara, da. Am şi mâţă. Una singură acum, dar aştept să capăt un motănoi, cât de curând.
Acum inteleg de ce au ramas  intregi preparatele tale spazurate prin camara  ;D
Cand o sa ai 2 pisici, totul va sta altfel!  ;D ...iti spun din propria-mi experienta  :)

einsteinitza

Eu am 12 , iar porcariile sunt in regula!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Da, da, lasa ca stim noi ca ai legat matzele in lant  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Radu

Quote from: Lara on January 05, 2015, 03:42:16 PM
Quote from: Radu on January 05, 2015, 10:38:02 AM
Mulţumesc Es, aşa o să fac (deja s-a cam întărit şoriciul)  ;D

Lara, da. Am şi mâţă. Una singură acum, dar aştept să capăt un motănoi, cât de curând.
Acum inteleg de ce au ramas  intregi preparatele tale spazurate prin camara  ;D
Cand o sa ai 2 pisici, totul va sta altfel!  ;D ...iti spun din propria-mi experienta  :)

Noooo, că am semn cu "accesul interzis". Nu intră mâţa acolo. E civilizată, de când i-am pus smoking.  =))

gabriela jalba

Bravo Radu !!! felicitari !!!! Si noi ne tot propunem sa facem o afumatoare,dar mereu is alte prioritati. Realitatea e ca nici nu ne omorim cu porcariile ( virsta !!!! ) -colesterol, trigliceride,... . Deocamdata le tinem in friu  si chiar n-am vrea sa sarim dincolo de max.  =))
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=