trandafiri neplantati

Started by alina, November 19, 2011, 12:41:04 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Am vrut sa comandam in toamna si nu a raspuns la mailuri. Comanda anterioara o poti gasi are topic separtat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Quote from: einsteinitza on November 21, 2011, 08:40:40 AM
De acord. Si am invatat ceva important, chiar daca ne-au tatait fundurile!

Da, si numai reusita pastrarii lor in beci si a meritat tataiala  :D  Es, cate grade ai tu in beci? Si cat de ud ai mentinut nisipul? Doar usor umed sau ud dar fara sa balteasca?
Da' presupun ca oricum niciunul dintre noi nu se va mai hazarda sa faca o comanda atat de tarziu fara sa specifice ca si conditie livrarea pana la o anumita data. Chiar daca furnizorii europeni livreaza toata iarna la noi nu tine figura, iarna ne face pocinogul:D  Pe noi ne-a pacalit anul trecut si vremea calda, anul asta a venit frigul repede. La mine zilele astea si peste zi sunt temperaturi negative,cat ai fi un gradinar devotat, da' tot dardai sa stai sa plantezi  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Deci, in beci am 13.2 grade, o umiditate relativ de cam 45 la suta, asta mai se schimba in functie de anotimp. Nispul a fost umed bine, dar in nici un caz nu baltea, era doar umezit.
Ma fandeam ca experienta va fi buna daca cineva primeste trandafiri in perioada comandata, insa vremea poate juca feste, ori primavara nu s-a dezghetat ca a mai venit un val de frig, ori toamna a fost un ger puternic si nu se mai pot planta. Am avut un fel de lighean mare de tot, o haba zice sotul meu ca se cheama, pentru facut ciment, in care a fost nisip cam cat trei sferturi din inaltimea trandafirilor. I-am ingropat pur si simplu oblic, doar putin mai erau afara.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

 :o  13 grade? La mine sunt cam 4-5  ::) Al meu e doar partial in pamant, fatada e in exterior si are usa de lemn, cred ca de-aia...Dar eu m-as fi gandit ca rezista mai bine la temperatura mai mica, ma gandeam ca la 13 grade ar fi prea cald  ???  Imi pare rau ca nu am tinut un butas scos in toamna asta, sa verific, l-am facut cadou vecinei, ar fi fost bun ca experienta, sa vad dca in beciul meu tine figura
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

geodezia

Draga Alina comanda de la petrovici a fost un succes nicidecum o ratare .s-au prins toti .. au fost sanatosi o parte au facut frloi o parte nu ...  ii astept la anul cu flori multe anul 2 de inflorire

einsteinitza

Un mare succes si in gradina mea, toti s-au prins.
Claude, temperatura in pamant este camd e 13 grade, daca nu ai contact mare cu exteriorul. Eu am niste scari si apoi usa dubla, insa peste scari mai sunt doua usi metalice, care inchid totul.
Deci au avut temperaturi asa cum au ei in pamant. Si in Salina, la peste 200m adancime, sunt 13 grade.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Es, e clar ca temperatura creste pe masura ce mergi in jos, dar eu ma gandesc ca temperatura solului la radacina unui trandafir, deci la 40 cm adancime, iarna, nu are cum sa fie de 13 grade, nu?  ???  Eu zic ca e  mai mica, deci trandafirii ar trebui sa se pastreze bine si la 4 grade 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Probabil
Oricum temperatura nu creste pe masura ce mergi in adanc, eu am 13 grade la 2m sub pamant, ei la 200
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

alina

ce ma bucur pentru voi
cand ati facut comanda la petrovick in toamna sau in primavara? in cat timp a venit si cum s-a facut plata si unde??
daca mai faceti comanda la primavara ma bag si eu si poate ma ajutati voi cu comanda pt ca nu stiu daca au auzit de buzau
sau trimit si in oraselele astea de privincie??   :-* :-* :-*
app poimaine o sa urmez sfatul tau Es si o sa ma duc sa plantez restul de trandafiri

alina

asadar si prin urmare metoda "beciul" functioneaza

Rux

Azi a fost o zi perfecta pentru plantari,cel putin pe aici .Se aude ca si maine-i la fel . Deci ,la lucru . Plantati,plantati .

flordel

Alina, am incercat sa facem dar n-a mers, adica n-a raspuns.
Si lasa-ma cu orasele de provincie, Buzaul este mai frumos decat multe altele si nu-i asa de mic.
Bunicul meu este nascut in Lopatari, asa ca fara chestii gen "fund de lume", scuzati expresia... :P
Si sa stiti ca-i o locatie ca-n vederile postale si in plus bunicul meu ne-a parasit la 95 de ani, deci o fi ceva. Acolo, in zona aceea sunt niste fluxuri de energie deosebite, de fapt se zice ca una din portile catre o alta dimensiune sunt in zona aceea.
De ce nu spui ca pe acolo este focul viu, vulcanii noroiosi si alte chestii pe care nu le mai intalnesti?
Daca mai comandam ceva, sau ne bate gandul sa mai comandam, postam aici, asa ca nu vei ramane pe dinafara. :D

Mihai

Quote from: Rux on November 22, 2011, 07:45:07 PM
Azi a fost o zi perfecta pentru plantari,cel putin pe aici .Se aude ca si maine-i la fel . Deci ,la lucru . Plantati,plantati .

E bine şi asa,dar mai bine suna asa:
Invaţaţi ,invaţaţi şi pe urma plantaţi :D

Rux

Eu ,una ,am invatat asa,dar tot mai dau rateuri ! +ham

claude

La mine de cateva zile sunt temperaturi negative si peste zi, cam -3, -4 grade...iar pe sfarsitul saptamanii ar trebui sa-mi soseasca niste trandafiri, nu cred ca voi putea spune ca sunt conditii ideale, o sa intepenesc de frig  ;D E frigul ala uscat, cand ti se pare ca-i mai frig decat e de fapt...la mine nu a plouat de 4 luni, e jale  :(
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Carina

Claude cred ca suntem vecine, la fel e si la mine  :-\ Am iesit azi sa musuroiesc trandafirii si intr-o ora mi-au degerat destele de la picioare. Anul trecut am plantat pe 4 decembrie trandafirii de la Petrovic, dar pamantul era moale, s-a sapat usor. Acum a venit frigul asta uscat dupa 3 luni de seceta, e ca naiba. Abia am reusit sa plantez lalele si narcisele, nu stiu cum ma descurc cu gropile pentru trandafiri  >:(   
Cred ca pana la urma o sa adopt metoda lui Es de anul trecul, la mine in beci sunt cam 10 grade si am ochit deja nisipul de la groapa de joaca a copiilor  ;;) Si-asa iarna nu se joaca la nisip, deci e numai bun pentru trandafiri  ;D

claude

eu am gropile deja facute, asa ca ii plantez si de-o fi sa ma transform in bloc de gheata  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Hai ca nu-i dracul asa de negru!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Ba zau ca-i negru, da' nu ne lasam!   =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Mie imi trebuie cadou de mosi, de ziua mea, de sf Stefan, am ceva marja de siguranta.. =)) =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

alina

flordel condoleante pentru bunic
la vara te astept pe la mine ca sa iti amintesti copilaria

flordel

Eu m-am nascut in Bucuresti si-am copilarit tot aici, doar mergeam vara cate o saptamana pe acolo, dar multumesc pentru invitatie.... ;D

alina

cu placere invitatia sa stii ca ramane valabila mai ales vara cand o sa infloreasca trandafirii
app de trandafiri nu m-am mai dus sa ii plantez, i-am pus la beci cu nisip si un pic de pamant sper sa stea bine pana la primavara

einsteinitza

De ce? Inca mai poti planta fara probleme. Eu am cativa care sosesc acum si ii plantez saptamana viitoare. Repet, e o perioada foarte buna de plantat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Pai probabil nu e asa dedicata ca noi, sa stea afara in ger si sa planteze, e grainar de vreme calda  =))   
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot