Bougainvillea

Started by Loredana06, May 12, 2007, 03:56:05 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Tare mi-e draga!!!! Vezi ce culoare are? Cu soarele pe ea crezi ca-i de aur!!! Buga trebuie sa piarda frunzele toamna?  Asta nu s-a omorit nici peste vara cu frunzisul.Cea alba,din care mai am un ciot ( din motiv de catei ) A avut frunze multe ,flori asta vara,si acum are frunze. Nu le-a lepadat peste iarna. Eu le-am tinut la racoare , lumina si le-am udat  totusi .M-am uitat la aia alba ,si se pregateste si ea de flori. Are miiici.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

doina

Nu stiu Gabi daca trebuie sa-si piarda frunzele  :P  , dar am vazut tare multe chele primavara si am zis ca este normal pentru ea .

gabi_gabriella

Si ale mele au trecut iarna fara frunze. Una deja are destul de multe frunze, dar celelalte numai mugurei .Sant inca la racoare
Gabi, frumoasa culoare are floricica ta !!
Daca ai vre-un lastar disponibil din cea alba, ma ai si pe mine in vedere ? Multumesc !

penelopa

Normal ori ba, a mea a chelit total peste iarnă când am adus-o  (cu flori) în sera mea "călie" iar acum îi apar frunzuliţele.

gabriela jalba

Sigur,Gabi !!!Numai ca acum este un ciot cu niste lastarei cam de 10cm,verzulii cu frunze si ,zic eu, viitoare floricele. Am sa fac poze,daca tu zici ca e bun unul de ala,rup.
   Trag concluzia,ca e normal sa le pice frunzele.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabi_gabriella

Sarumana  :-*!
Gabi, mai lasa-i sa creasca ..eventual dupa inflorire ca parca asa se zice, ca trebuie tunsi dupa ce infloresc .Nu e nici o graba , doar sa ma ai in vedere :)

gabriela jalba

Am notat. Pina in momentul asta,am foat convinsa cu esti din Bacau...acum cind m-am uitat la adresa...Gubby e din Bacau( ea fiind tot o Gabriela).
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Claudya

foarte frumoasa este Boungainvillea ta Gabriela. ???oi incerca si eu dinou sa prind un lastar. :-*

GetaV

Bouga oricum isi pierde frunzele [toamna,iarna sau primavara) si face flori pe lastarii noi. Cel mai bine este sa o tundeti cand o puneti la iernat ,iar din februarie cand incepe vegetatia apar si florile o data cu frunzulitele.Dupa prima perioada de inflorire se tunde din nou si va apare un nou val de flori.

gabi_gabriella

Quote from: gabriela jalba on March 04, 2009, 03:53:25 PM
Am notat. Pina in momentul asta,am foat convinsa cu esti din Bacau...

:) aaa, acum inteleg de ce ai zi la un moment dat sa nu e distanta mare de la Pascani la Bacau :) si nu intelegeam ce legatura are Bacaul cu mine

IULIA

eu am cumparat un "pom" de bouga, cu flori cu tona dar fara o frunza. cind o tund?


mamaruta

e bine sa o tunzi acum; daca are flori acum, poate nu iti va mai inflori  la vara....dar mai frezeaz-o putin, sa stii ca i-ai creat conditii.
Da' unde pui pomul de bouga, soro? In balcon?

IULIA

e deja in balcon...la mama. are cam 1,8 metri la tije, cam vreo 6 de aceeasi dimensiune. le-am aplecat cam la 1,4 metri....s-o supara sau nu...nu incape altfel. deci o tund?

penelopa

N-o tunde dacă are flori.  Înghesui-o şi tu cum poţi şi după valul ăsta de flori,  poţi s-o coafezi.
Face flori numai pe lăstarii noi.
Bouga mea era la fel de mare ca a ta în primăvara trecută dar eu am lăsat-o afară, în grădină. Din toamnă am adus-o în balcon. Acum e  "aplecată" cum spui tu iar  micii lastaraşi încep să-şi facă apariţia.
Cum se mai încălzeşte un pic, o scot iar afară. 

vivi23ro

a mea cea alba care anul trecut a inflorit super acum iarna numai avea nici o frunza si acum am mai rupt din ramuri sa vad ce face si cred ca nu isi mai revine ca era uscata la virfuri, daca rup mai mult ajung la trunchiul principal... :( nu are nimeni butas de buga alba din vreo taiere?

Chandra

 Iti dau eu bouga alba batuta, daca ai rabdare pana la vara. Acum abia incepe sa infrunzeasca si nu o tai. Eu nu le tund primavara.

vivi23ro

am rabdare cum sa nu ca alta  sansa nu am , la metro anul asta nu au adus bouga si passiflore.. a mea era simpla nu batuta, mersi muuultt  :-* :D

Chandra

Dar tu ai mai inradacinat bouga? Eu nu am incercat dar am inteles ca se lasa convinsa mai greu....

vivi23ro

da, tot una alba  in oct si a inflorit in noiembrie... dar de obicei pui mai multi butasi pt siguranta, daca nu vrea unul..

GetaV

Vivi esti mare daca ai inradacinat-o in octombrie si a inflorit in noiembrie! Intr-adevar culorile mai rare se prind mai greu ,dar totusi se prind.

Chandra

 :o :o dar cum ai facut asta? Ai vrajit-o? Eu nu am avut asa performanta la nici un soi de planta. Sunt sigura ca se prind, numai ca nu si la mine :-\ Am incercat cu bouga veriegata, in max 2 saptamani dusa a fost :-[

vivi23ro

eu zic ca a fost noroc... la alte bouga nu a mai mers asa ..

vivi23ro

iar se chinuie sa infloreaca...

doina

Fetelor sa va dau o veste buna  ;).......... 2 din lastarii pusi in substrat la inceputul lunii martie au deja radacini  :D.
I-am pus in pahare transparente si li se vad radacinile . Deci Gabi si Monica , veti avea plantutele peste ceva timp . Monica cred ca-ti voi trimite plantuta la Cluj , dupa Paste .
Gabi , la tine va ajunge odata cu Confidorul si violetele  ;)
Imi pare rau ca stau tare prost cu arta fotografica si nu pot pune poze  ;D
Astept sa mai faca si altii radacini  ;D

vivi23ro

mie in iarna asta mi au murit albul si movul ..care stau in aceleasi conditii ca si cel cu floare...iar cea rosie care a stat la mai  putin de 15 grade a avut toata iarna frunze... cine le mai intelege...