Bougainvillea

Started by Loredana06, May 12, 2007, 03:56:05 PM

Previous topic - Next topic

rox94ana

 ::) ce frumoase sunt! Sa va bucurati de ele!

opiadc


           Eu am una roz care pana acum a inflorit non-stop, acum pare ca a obosit putin! :)
            Puiul de la tine nu a inflorit inca, Doina! Precis la anul o sa fie superb! ;)

        PS  M-ar interesa si pe mine butasi din alte culori in afara de roz;toate sunt minunate, dar cea alba e....  deosebita! :)

doina

Quote from: opiadc on August 14, 2009, 09:05:31 AM

           Eu am una roz care pana acum a inflorit non-stop, acum pare ca a obosit putin! :)
            Puiul de la tine nu a inflorit inca, Doina! Precis la anul o sa fie superb! ;)

        PS  M-ar interesa si pe mine butasi din alte culori in afara de roz;toate sunt minunate, dar cea alba e....  deosebita! :)
Daca stiam ca vrei bouga alba luam un butas sa-l pun la inradacinat  , sper sa nu fie prea tarrziu cand mai ajung pe la tara  :)

opiadc


          Multumesc, Doina! :-*
          N-am stiut ca vreau pana nu am vazut pozele lui Ionut! :D :D

penelopa

Chiar dacă bouga mea anul ăsta a făcut fiţe  (de-abia acum a început să înflorească), voi cu bougele voastre mi-aţi deschis apetitul.
Prin urmare, trebuie să  mă mai dotez cu una roşie, una galbenă, una albă.
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2009/BIHBSLAWOBCYEDHPSXJ

vivi23ro

pai ai gasit asa usor ?ca eu am cautat de ani de zile... de ce nu cerut Pene butasi?ca erau de unde :)

simonaelena

Ca tot va laudati voi cu bugile voastre, va anunt ca a mea e zdravana si e..... zdravana!  ;D
Adica flori, ioc!
Asa ca bagati fratilor iute reteta aia cu papica pentru "bugi" ca vie iarna si io n-am vazut anul asta culoarea florilor :D

doina

Si GetaV are o buga zdavana are fo' doi metri si nici vorba de floare , trebuia sa iau lastari , duminica , sa pun la inradacinat pentru doritori , dar am plecat in graba ( sa nu spun in tromba  ;D ), si n-am luat..........

GetaV

Te asteapta,Doina,poate mai creste pana vii si dam la tot forumul :Ddeja s-a aplecat spre vecina

gabriela jalba

Constat ca din ce in ce mai multe flori d'ale mele o iau razna: acum pe buga alba o apuca infloritul !!! De unde sa-i dau soare si caldura??? Am sa pun poze cind o fi in forma.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vivi23ro

NU  e numai a ta...a mea cea alba acum se hotaraste sa infloreasca....

myky

Quote from: gabriela jalba on October 26, 2009, 06:37:32 PM
Constat ca din ce in ce mai multe flori d'ale mele o iau razna: acum pe buga alba o apuca infloritul !!! De unde sa-i dau soare si caldura??? Am sa pun poze cind o fi in forma.
a mea nu e in forma, da pun poza facuta azi
http://s33.photobucket.com/albums/d83/angelic_michaela_17/gradinuta%202009/octombrie%202009/?action=view&current=Picture019.jpg&newest=1

vivi23ro

de ce zici ca nu e in forma? are floare...

myky

pentru ca e mai anemica.

gabriela jalba

bai,e rosie???!!!!!!!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

nu e chiar rosie, e cam ca leandru ala rosu.

simonaelena

Rosie, nerosie, ma'nervezi sa stii!
A mea e cat ziua de alaltaieri si mi-a arat asa, cite o floricica, sa nu uit ce culoare e! Si nu e rosie! Te-ai prins?


vivi23ro

aia cu frunza verde cu alb e bougainvilea?

Claudya

da e bongainvillea variegata ;D acum se pune pe inflorit de aceea are floriile mici,si oricum ele nu mai fac acum floriile mari ca vara ca nu au soare.

myky

Quote from: simonaelena on October 27, 2009, 08:27:23 AM
Rosie, nerosie, ma'nervezi sa stii!
A mea e cat ziua de alaltaieri si mi-a arat asa, cite o floricica, sa nu uit ce culoare e! Si nu e rosie! Te-ai prins?
deci, io m-am prins, i-am mai dat penelopei niste lastari la dobru, dar erau amestecati, o sa tai si o sa-i dau sa va prinda ea.

Claudya

eu nu am reusit niciodata sa prind bounga. :-\ am incercat de atatea ori si nu reusesc.am auzit ca exista o solutie care inradacineaza plantele ;)

vivi23ro

de unde ai reusit sa gasesti variegata?

Claudya

demult am luat-o de la florarie.cand o sa mai aduca te anunt,ca si eu vreau sa mai iau.in primavara  ;)

vivi23ro