Pasaret din gradina si nu numai

Started by einsteinitza, February 06, 2012, 01:43:56 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

 :D :D :D :D
Cine stie ,poate iti face si un cuib la lampadar :P
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

S-au domnit, nu mai vor de pe jos, vor din castron  :D  In ritmul asta in curand mi se baga-n frigider la ciugulit  =))

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

S-au educat repede!Vezi ce repede  invata, nu ca unii oameni!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Daaaa  :D  Si i-a aratat si nevestei lui  :D   Uneori il gasesc in fata usii, pe covoras asteptand sa apar sa-i dau de mancare  ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Gugustiucii, desi par obraznici, sunt niste pasari adaptabile. Se imprietenesc repede, invata rapid tabieturile celor care ii ajuta, sunt foarte simpatici.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Mie nici vrabiile nu mi se par obraznice  :D   Pana la urma, e vorba de supravietuire, incearca sa se descurce cum pot  :-\   Ce e interesant e ca perechea rezidenta de gugustiuci au devenit teritoriali de cand locuiesc la mine...la vecina este un stol intreg, n-au treaba, se duc toti cand da mancare la gaini, cuibaresc 2-3 perchi in acelasi copac...cei de la mine in schimb nu tolereaza alti gugustiuci in curte, isi pazesc tare hrana pe care o castiga asa usor  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

claude

Nu reuseam sa inteleg cum ajungeau atatia gainati pe pragul usii de la intrare...am prins in flagrant vinovatulk, cand l-am auzit ciocanind in geam  :D

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

N-am cum sa nu-l prind, ca face vizite destul de lungi, cam 10 minute de vizita  :D   Doar ca tot topaie, sta pe clanta, ciocaneste, pe urma face un salt jos pe covoras si iar sus, e ca un hopa-mitica  :D  O fi modul lui de a face...aerobic   =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Pai daca ciocane si nu-i deschide nimeni! :D :D Devine impacientat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

de anul trecut nu mai am randunele in vechiul grajd...se pare ca perechea ce cuibarea la mine s-a prapadit...eu tot sper sa se instaleze altele, parca o casa de tara fara randunele e parasita, zau  :-\     Dragalasul asta canta la mine de vreo 3 zile dar nu se incumeta sa intre, pentru ca usa e deschisa doar partial, nu pot s-o tin mereu larg deschisa...sper sa-si faca totusi curaj  ::)

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

claude

Ufff....caldura mare...tie nu ti-e cald?   :D



Iar ele sunt randunelele rezidente, pana la urma s-au instalat la mine si azi femela a depus al doilea ousor... +dns

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

 +apl +apl +apl
Frumoase, iar randunelele mie imi sunt tare dragi. Cel mic al meu, Tudor, pot sa spun ca a fost crescut putin de randunele ;D. Mama avea cand s-a nascut Tudor, o casuta la padurea Comana, langa Bucuresti, cu o bolta mare de vita si un cuib de randunele.M-am dus acolo peste vara, si il puneam intr-un cos pe prispa, sub cuibul de randunele. Era extrem de entuziasmat de miscarea si ciripitul lor, se tot agita la ele si gangureau impreuna. In loc de jucaria miscatoare la pat, Tudor a avut randunele, asa ca le iubesc mult.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Si eu le iubesc nespus...mie o casa de tara fara randunele mi se pare ca nu e in regula, parca ar fi bantuita  :D   Mi se par niste fiinte extraordinare, doar cand te gandesti la migratia aia ucigatoare de 2 ori pe an...atata forta in trupusoarele acelea mici  :x 
Imi povestea cineva care a lucrat in Africa, in zona Desertului Sahara, ca in perioada de migratie le mureau bietele pasari in palma de epuizare...se chinuia sa salveze cate putea, le dadea apa, dar unele erau sfarsite pur si simplu  :'(
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Doi corbi pe deal. nu se sinchisesc de noi. Ma bucur ca-i vad, sunt pasari rare......
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Nu cred ca isi mai aduce aminte cineva, dar eu povesteam de o pasare mai mare pe care o tot vad zburand pe langa padurea de vis a vis de noi.Nu se apropie foarte mult, dar cateodata vine si spre gard. Ma tot intrebam ce este, pentru ca are corpul un verde mustar intens, parca trece un papagal cand zboara. Initial chiar am crezut ca si-a scapat cineva papagalul ;D
Acum in sfarsit am gasit ce este-ciocanitoarea verd, sau galbena, Picus viridis si este absolut superba!
http://werol.deviantart.com/art/Animals-003-162062011
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

Oooo, ce frumos isi desface aripile in zbor. Superbe culori!

claude

E o ciocanitoareeee  :D  e minunata! Se mai numeste ciocanitoare verde
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Alta necunoscuta in gradina, imi scoate peri albi de ceva vreme fiindca nu sta nicicum la pozat. Putintel mai mare ca o vrabie, coada lunga, pieptul ca scortisoara, spatele albastru intens,,cioc lung si subtire, ascutit, parca are o tepusa lunga nu cioc :D ce e oare?.....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

claude

ghionoaia verde in actiune la mine in gradina  ;)

 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Ai stat la panda azi! :D :D

Pasaruica de care vorbeam are ciocul dublu in lungime si arata ca un ac, e subtire, pieptul complet scortisoara iar spatele albastru foarte intens.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


einsteinitza

Ika, asta e, cu acul ala in varf, asta e! Multumesc, smecher individul.
Dimineata cine, cu prietena sau fara, si topaie pe ponton tot incercand sa ajunga la apa. Am impresia ca isi au vecul in pluta mare de la capat, fiindca mereu fug incolo cand incetc sa le fac poza.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Ce penaj superb are  +hypno  Esti o norocoasa, Es  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot