In cautarea trandafirilor vechi

Started by adrianam, February 13, 2012, 11:02:01 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Claudiu, nu ma starni, iar vor zice carcotasii ca vorbesc prea savant. Am citit enorm pe tema asta, starnita de o carte, In search of lost roses, pe care am devorat-o intr-o zi si o noapte, o primisem de sarbatori.
Pot scrie pagini intregi despre tremurul si fericirea din momentul incare descoperi un trandafir deosebit, o cascada de flori fara pic de patari, boli si alte asemenea, o tufa care se descurca singura minunat........despre acesti cautatori pasionati, prietenosi, educati....in lumea carora neaparat vreau sa intru din vara.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Vorbesti de cautatori pasionati de la noi din tara sau din afara?

einsteinitza

De peste tot, nu cred ca in asta exista granite...
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

....,,.despre acesti cautatori pasionati, prietenosi, educati....in lumea carora neaparat vreau sa intru din vara.,,(as adauga si modesti)....te primim Es!! =)) =)) =))(am vorbit personal pentru a-ti pune o ,,pila,,!!!!!) =)) =)) =))

einsteinitza

Iti multumesc pentru sustinere, se pare ca nu sunt singura nebuna de aici :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Nu esti singura, sintem un club deja  :P
Sa invat eu sa pun butasi, ca vedeti voi ce minunatii voi gasi  +dns

anasstasia

Sa va spun de trandafirul pe care il are bunica mea in curte? Cred ca are 30 de ani, este o tufa pe care o pastreaza la inaltimea de ~ 1,20 m. Cred ca e un teahibrid. Florile sint rosii-grena si au un parfum imbatator.  +dns

einsteinitza

Sa ne spui, sa-l pozezi, si sa ne spui povestea lui, daca o stii.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Povestea nu o stiu, pentru ca am fost obisnuita sa stiu acel trandafir acolo. A mai avut un trandafir alb si unul roz ambii cataratori, insa pe aceia stiu ca nu-i mai are (cred ca au murit de batrinete, ca de scos sigur nu-i scotea). Mereu imi era mila de cel grena cind il taia si nu intelegeam ce are cu el  :P
Sper sa ajung in vara pe la dinsa pentru ca are un cimp cu lalele, multi maci si tufanele (iar eu nu am deloc maci si nici tufanele  =)) =)) =)) ).
De cind am cumparat casa am ajuns acolo doar iarna si nu am putut sa iau nimic. Are si o clematita superba, cred ca e multiblue. Mamaia este renumita in sat pentru florile pe care le are, insa in special pentru lalele dinsei. O sa postez o poza la topicul cu lalele.

dancoman

Quote from: anasstasia on February 26, 2012, 06:19:07 PM
Sa va spun de trandafirul pe care il are bunica mea in curte? Cred ca are 30 de ani, este o tufa pe care o pastreaza la inaltimea de ~ 1,20 m. Cred ca e un teahibrid. Florile sint rosii-grena si au un parfum imbatator.  +dns
....si nu ne duce pe noi in ispita..... =))(spune doar,,coordonatele GPS,,...caci forfecuta o gasesc repede)!!! =))

claude

Eu ma descurc si fara forfecuta, pun dintisorii la bataie  =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia


einsteinitza

Vai, vai, am uitat sa va instruiesc cum trebuie.
Pentru cautatorii de rose.
Femeile vor avea o geanta mare, tip moasa comunala ;), sau un ruxacel pe spate. Nu se mai merge nicaieri- nici la nunti, botezuri, alte sindrofii- cu genti mici, cat o batista. Se poarta din nou, si pentru aceste evenimente, plicurile mari, supradimensionate ;D
Nu plecati din casa niciodata fara o forfecuta foarte buna, o punga cu inchidere zip-lock si cateva servetele de hartie.
Asa ca, Claude, poti scoate dintii de vampir din uz. =)) =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia


dancoman

Quote from: einsteinitza on February 27, 2012, 07:22:24 AM
Vai, vai, am uitat sa va instruiesc cum trebuie.
Pentru cautatorii de rose.
Femeile vor avea o geanta mare, tip moasa comunala ;), sau un ruxacel pe spate. Nu se mai merge nicaieri- nici la nunti, botezuri, alte sindrofii- cu genti mici, cat o batista. Se poarta din nou, si pentru aceste evenimente, plicurile mari, supradimensionate ;D
Nu plecati din casa niciodata fara o forfecuta foarte buna, o punga cu inchidere zip-lock si cateva servetele de hartie.
Asa ca, Claude, poti scoate dintii de vampir din uz. =)) =))
=))in acest caz pot lua ,,o femeie,, dupa mine ,eu voi fi cu identificatul ...ea cu caratul!!!??? =))

claude

Mai bine ia doar poseta, ca doamna o sa-ti distraga atentia  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Casa batraneasca, a socrilor mei, de care ziceam.
Cu cei doi brazi, Claudiu. ;D
In dreapta e trandafirul urcator, pe care il mai taie din cand in cand cel care coseste, cu coasa, din greseala. N-are suport, doar o sarma sau sfoara. Si totusi, se umple de flori.  Acum vad ca e iar redus in dimensiune, probabil si-a luat in toamna o coasa peste cap!
Dar, desi e neprotejat si neingrijit, este complet verde, nimic nu e afectat de ger, ramurile sunt verzi de tot, parca e primavara.

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Frumoasa casa. Imi plac trandafirii acestia puternici, fara fite cu musuroiri, rezistenti la seceta si ger. Te poti baza pe ei!

Radu

Quote from: einsteinitza on February 25, 2012, 06:55:11 PM
Am citit enorm pe tema asta, starnita de o carte, In search of lost roses, pe care am devorat-o intr-o zi si o noapte, o primisem de sarbatori.
Pot scrie pagini intregi despre tremurul si fericirea din momentul incare descoperi un trandafir deosebit, o cascada de flori fara pic de patari, boli si alte asemenea, o tufa care se descurca singura minunat........despre acesti cautatori pasionati, prietenosi, educati....in lumea carora neaparat vreau sa intru din vara.

Mai spuneam pe aici că am un trandafir pe care vreau să-l înmulţesc, are cel puţin 50 de ani... e plantat de bunicul meu. Nu o să uit,promit, să pun poze şi să fac butaşi.

anasstasia

Moaaaamaaa, 50 de ani!!!! Super, trebuie sa-l vedem!

nicol

Quote from: nicol on February 15, 2012, 01:55:33 PM
Ca tot veni vorba de cimitire.... si trandafiri. Am si eu unul plantat la ....cimitir, prin anii '60. Infloreste o singura data pe an, in luna mai. Se umple de flori cu diametrul de 4-5 cm, floarea are in jur de 15-20 petale( daca-mi amintesc bine), culoarea florilor este ciclam, frunzisul este verde deschis, nu are parfum.. Acum vreo 5-6 ani, tufa avea aproximativ 2m/ 2m. Acum este mult mai saraca; cineva, nu stiu cine, l-a ciopartit bine. Cert este ca la mormintele din jur au aparut butasi similari condusi ca trandafiri urcatori. ;D    Imi amintesc ca, in copilarie, aveam multe tufe din acest soi in gradina. Bunicul ii clasifica ca fiind "trandafiri cataratori". Sper ca anul acesta sa reusesc sa ajung acolo, in luna mai, sa-l fotografiez in floare.
Dupa cum am promis, astazi am fotografiat trandafirul de la cimitir. Mi se pare si mai jumulit ca anul trecut. Cineva il tot "ingrijeste", un pic cam aiurea din punctul meu de vedere. Cred ca trandafirul are nevoie de resuscitare si eu de sfaturile voastre!!!!! La ora actuala are trei ramuri ciopartite, din care una foarte batrana. Se pare ca cel care umbla cu foarfeca la el, taie ramurile tinere periodic si o protejeaza pe cea veche. La baza, am vazut mult lemn putred. Eu as taia ramura batrana de jos. Voi ce ma sfatuiti?
http://nnicol.sunphoto.ro/plantat1960

geodezia

ce metoda au cei de la cimitirul ala de a inmulti trandafiri .. cred ca au un gel de ii pun direct in pamint fara  protectie cu pet .. or avea un clonex mai puternic si pusi acolo in vasele alea mici sigur fac radacini.hm ce substanta de inradacinare or folosi ..
he he he cita ditamai brugmansia le crescu in cimitir .. frumoasa foc

Radu

Quote from: anasstasia on February 28, 2012, 09:07:50 PM
Moaaaamaaa, 50 de ani!!!! Super, trebuie sa-l vedem!

Da muguri acum... Nu uit.  8)

geodezia

Nicol nu stiu daca ia primit pm
uite este brugmansia

http://www.oldcitycemetery.com/images/Photos/Plants/AngelTumpetWeb.jpg
rindul 2 poza 3
intri pe photogaleri sus in bara verde , dai garden si acolo plant in plots