Ce plante v-au inflorit in gradina?

Started by papusica, May 11, 2007, 08:57:13 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Eu le-am lăsat în pământ  :) ....... nici acum nu ştiu dacă trebuiau scoase sau nu. :(

cristinaf

Daca tot provine din Mexic, ma gandesc ca nu o fi obisnuita cu gerurile de pe la noi si de aceea am sa scot bulbii la toamna.
Am vrut sa am si eu flori mai deosebite fata de ce avea bunica prin gradina, dar se pare ca nu prea am nimerit-o de data asta.  ::)

penelopa

Vorbeam  pe undeva de pufuleţii albaştri.
Cei de la mine,din seminţe puse în primăvară, au înflorit:
http://penelopa.sunphoto.ro/Flori_si_alte_chestii_2010/17959020

cristinaf

Mi-au mai inflorit doua tigrida, rosii de aceasta data, una normala, iar cealalta a dorit sa fie cu cinci petale.  :D

vernil

Chiar daca floarea tine doar o zi, merita sa o vezi inflorita! Este speciala!

gomez99

Hosta HYDON SUNSET (Hosta mini)
Cea mai violacee inflorescenta dintre toate hostele pe care le-am vazut. Floarea e mica, oarecum asemanatoare cu campanula.

daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999


Mihai

Aaaa,ce spectacol ne oferi.......
Imi par deosebiti.

penelopa

Şi probabil ar trebui să-i am şi eu, fiind cumva cei de la Opia  >:D

vernil

da, sunt superbisimi, si da, sunt din comanda facuta de Monica ... beau cafeaua pe balcon si ii admir, mai ales cand stralucesc in soare ... cativa bulbi au putrezit ... dar ma multumesc si cu ce am acum.

penelopa


sicamin

Pene ,ce de "lumanari" are candelabrul tau !!! +hypno

vernil

Chiar au fost o splendoare crinii cumparati cu ajutorul Monicai. Inca o data, Monica,  +hug :-* +apl Mai ales candelabrul galben ... e delir ce inalt si bogat este. Il cheama Leichtlinii. La mine nu a inflorit Elusive, si doi bulbi au putrezit. Comandam altii, la anul, ca merita. Il rugam pe Geo sa ne ajute. Avem flori in mijlocul verii, cand alte plante nu rezista temperaturilor mari.

cristinaf

Quote from: Vernil on July 15, 2010, 01:34:24 PM
Chiar daca floarea tine doar o zi, merita sa o vezi inflorita! Este speciala!
Merci! Acum m-am mai imbunat si eu daca am vazut ca, desi parea a avea o singura floare, dupa cateva zile apareau altele, in medie cam trei flori pe fiecare tija, dar nu simultan.

Au reusit sa-mi infloreasca si mie crinii plantati la jumatatea lui mai si cu toate ca sunt cam chinuiti, macar am reusit sa-i vad cum arata.
Dar in comparatie ce frumuseti vad pe aici  :o  +apl  nu am cu ce sa tin pasul, dar sper si eu ca poate la anul.  ::)

penelopa

Cu siguranţă, la anul vor fi mai mulţi crini şi mai viguroşi. Aşa am păţit cu câţiva crini plantaţi anul trecut când nici măcar n-au vrut să iasă, iar anul acesta au fos o splendoare.  ;)

vernil

Sa nu uitam sa punem pamant hranitor la radacina lor, daca vrem sa avem crini la anul.

geodezia

asa este bonusul si la mine s-a dovedit a fi un crin galben dublu foarte frumos o frumusete crinii

cristinaf

Euphorbia marginata - arata ca o buruiana cat timp creste, iar cand incepe sa infloreasca devine destul de draguta, dar lasata sa se samene, devine planta cotropitoare.  ;D

penelopa

E interesantă euphorbia asta pe o stâncărie, dacă e strunită la timp. :)

costieanuconstantin

la mine acu' au inceput sa infloreasca !!!

einsteinitza

Foarte decorativa, tocmai iti spusesem la ceapa sa o pozezi cand infloreste :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

costieanuconstantin

am mai multe poze cu flori inflorite acu dar, imi zice ca sunt prea mari !!!! :'( ???

DanaT

Pentru ca nu am stiut unde sa va prezint trandafirii din gradina de la Galati o fac aici. Trebuie sa recunoasteti ca nu intru eu prea des pe forum dar si cand ma apuc de prezentat recuperez cate ceva...
 

PS: Si pentru ca am vazut ca am devenit 'roza' mi-am schimbat si avatarul corespunzator...

einsteinitza

Dana, trandafirii sunt superbi-si eu ma pricep ;D ;D, si sa stii ca atunci cand intri ai un loc deosebit, al tau, nimeni nu mai prezinta asa frumos excursii in natura, de oriunde ar fi ea,sa ne aduca cu picioarele pe pamant si sa ne dam seama ceputin stim despre frumusetile salbatice.Eu una ma bucur de postarile tale foarte mult
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Frumosi trandafiri, spune-mi te rog cum se numeste cel din ultima poza?