Ce plante v-au inflorit in gradina?

Started by papusica, May 11, 2007, 08:57:13 PM

Previous topic - Next topic

Codruta

Si la mine e plina gradina de ei. Cu cat smulg mai multi cu atat se inmultesc mai bine ;D :D Am vazut ca ar fi si alte culori care chiar ca m-ar tenta dar nu am cum sa pun la mine in gradina...cum sa mai stiu care sunt galbeni ca sa-i smulg doar pe ei? ???

gomez99

nu stiu daca sa ii trec la plante decorative sau la legume, ca eu ii scot si ii rod in fiecare an.
napii mei infloriti
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

vernil

Gomez, si ai mei au inflorit, dar i-am tinut ca si cand sunt o varietate de Kerry  :D  +ham

gomez99

sapa la radacina, da daca infloresc in octombrie si se pot minca sint napi  ;D
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

penelopa

Ia să-mi daţi şi mie un nap  să-l pun la produs că am destul loc pentru ei în grădină. :) N-am mai ronţăit un nap din copilărie! ;)

sicamin

Pene ,eu de 5 ani ma chinui sa scap de ei. +ham .Inca mai am cate o tufa (dar mai rar) si prin smeura  ??? . Mai tarziu (pe la sfarsitul lunii ) caut si daca gasesc (tubrculi )ii scot oricum pe toti ,si iti trimit si tie. :D Sa nu te plangi dupa aceia ca nu mai poti scapa de ei !

penelopa

Am să-i pun în spatele grădinii, la limita gardului cu câmpul din spate, unde n-au decât să se înmulţească cât vor ei. ;D


hapylica

Riana se pare ca pe forum nu prea au crizanteme ;D

einsteinitza

Foarte frumos, ale mele deja sunt aproape trecute.
Ai o colectie acolo +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

De acord cu Es. Sunt foarte frumoase. Ale mele s-au dus dupa o noapte cu -10 grade.

Rux


hapylica

Stati linistite ca pozele sunt de acum 2-3 saptamani,s-au trecut si ale mele de o saptamana dar am vrut sa recuperez cu ce nu am postat la vremea lor :D
Codruta la tine este mai frig ca la noi dar gradina este tare frumoasa vara! ;D

Codruta

In mod normal la la mine ar trebui sa fie mai cald dar anul acesta vremea chiar ca s-a stricat la cap ;D

gentiana

Quote from: hapylica on December 10, 2010, 11:55:40 PM
Riana se pare ca pe forum nu prea au crizanteme ;D
Ai dreptate la vremea asta nu mai avem crizanteme  ;(decat in sere)

claude

Cand am vazut pozele deja ma uitam pe bolta cerului, sa identific totusi planeta pe care locuiesc si eu, de unii au flori inflorite in gradina si la mine e zapada si ger  ;D  Dup-aia am vazut explicatia, ca pozele nu-s de ieri-azi  >:D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Ei, ce să spun, Hapylică ... "pe forum nu prea au crizanteme" !? .... ba, avem, dar nu ne lăudăm! ;)
Şi, la urma urmei, nici nu sunt cele mai bengoase flori din ngrădină ;D ... uneori, nici nu apuci să le vezi înflorite că.... hop, vine zăpada şi gerul peste ele!!! :(

einsteinitza

Asa e. Dsr cand nu vine zapada, si nici gerul, si infloresc, si nu vine nici o ploaie sa le culce la pamant, si cand le-ai tuns vara si nu se balangane pe jos sau legate de un par urat, si cand nu le-ai taiat prea des ca sa nu mai balangane, de nu mai apuca sa faca flori, -ca unii dintre noi ::)- atunci avem. >:D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Cam multi SI trebuie sa ocolim ca sa avem crizanteme :D :D De aceea le ancorez eu de gard si le las sa creasca la 2m sau cat vor muschii lor, ca sa scap de cativa SI  ;)

paraschivvvv

Astazi am facut poze cu ultimele crizanteme inca inflorite si cu un trandafir  inflorit dar zgribulit pe care am sa le pun in album in zilele urmatoare-adio flori de gradina pe 2010!

geodezia

trebuie sa ma laud si eu cu ceva

img 041 pe geodezia sunphoto  din colt de rai
ca nu pot copia adresa url de la laptotpul lu Rontzi


Carina

Filodendronul ala frumos ti-a inflorit in gradina?  ;D
Ca imediat il scot si eu afara pe al meu sa faca flori

geodezia

am o adevarata istorie cu saracu filodendron . il am de mai bine de 15 sau chiar 20 de ani si nu ii mergea bine deloc . acu vreo 10 ani ca traia saraca mamaia l-am avut pus undeva pe un gard razemat . e si saraca mamaia a scapat porcii . cind am venit acasa va dati seama filodendronul meu varza nu mai scapase de gura porcilor decit o portiune de radacina . si de atunci l-am tot taiat curatat si inmultit de acum am vreo 9 plante nu toate de aceasi marime dar ca dinsu mai am unul . anul trecut i-am pus saracu si vin si tuica si otet si vad ca s-a dezvoltat super . stiu ca ocupa mult spatiu dar este minunat in casa asa cu el . si Pene ursuletul ala a fost a lu Rontzi pitulat dupa o soba iar Fritzi atit a scormonit dupa soba pina l-a adus la lumina .era saracu ursulet plin de funingine asa ca l-am spalat si a iesit o frumusete . mie imi plac si acum la virsta asta papusile si jucariile . daca ar fi dupa mine as da banii pe flori si jucarii . pina mai acum citiva ani aveam in casa muma de papusi mirese gineri Nadia Comaneci , ansamble populare si asa cum v-am povestit Rontzi le- a tuns pe toate pe motiv ca le creste parul .Ursuletul a scapat .asta sunt eu . nu mai e nimic de zis

Mihai

 +apl +apl +apl
Cuvintele sunt de prisos,asa o povestitoare mai rar...... +rsp