Ce plante v-au inflorit in gradina?

Started by papusica, May 11, 2007, 08:57:13 PM

Previous topic - Next topic

sicamin

Pene e batuta si de soarta saraca.Am crezut ca nu-i trebuie tutore si avea 3 lastari mai lungi si jos cateva crengute,dar un lastar mi la rupt furtuna.
Pene tu ai astilbe albe ? la mine anul trecut au fost galbui dar acum sant albe. Cele rosii si roz inca nu au inflorit.

geodezia

Popgeo sunt superbi irisi albi asa zdrentiuti .mama dfrumosi foc .Mie imi plac irisi.pe aici nu le plac irisi rar vezi irisi pe la oameni prin curte eu pe unde am loc mai mare pe la poarta mai ales arunc irisi .Am un alvastru deschia si unul mai inchis .cad ca din cei de la bakker nu a iesit decit 1 cine stie care o fii .Astept in tomana sa imi trimiti si mie

penelopa

Da, Sica, am o astilbă albă şi, dacă nu mă înşel, este un dar de la Codruţa.  :) :-*  Este cea mai înaltă astilbă a mea, a fost mereu albă iar anul ăsta a uitat să se oprească din creştere. ;D Cred că are deja  80 cm înălţime.
Într-adevăr, celelate culori de astilbe n-au înflorit.


diana

GetaV, am inchis ochii, mi-am imaginat o secunda ca sunt acolo si am tras aer in piept...hmm, gardenii, petunii....foarte frumoase si ce parfum....! Am crescut cu petunii ca flori "de companie" prin peregrinarile mele aventuroase si mi-a ramas impregnat in amintiri mirosul lor!  Gardenia din album e tinuta afara? Oare asa va creste si gardenia mea? ::) ::)


Fleurf

Sunt sigura ca va primeste Geta, mai ales daca le si udati  :D Chiar ieri vorbeam cu ea ca noi cu florile astea, vara nu mai putem sa plecam nicaieri ca n-are cine uda florile  ;D

sicamin

Geta ,mi-am clatit si eu ochii ,privind frumusetile tale din gradina ,inclisiv pisicile  :D
Cred ca iti trebuiesc cateva ore bune sa uzi toate plantele. :o :o
Felicitari pentru frumoasa ta gradina !

Codruta

Geta, ai numai frumuseti acolo dar petunia aceasta m-a dat gata pe mine http://picasaweb.google.com/JorjetV/23280510#5476695370675015314
Oare cum sa conving si eu macar una din petunii sa arate asa, adica lunga si plina de flori? ;D Degeaba le dau papa bun ca nu ajunge.

einsteinitza

Geta, ai niste splendori acolo, e o bucurie.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

GetaV

Mi-e drag de ele ,si nu ma satur niciodata sa le ingrijesc .Vorba lui Fleur, daca voi pleca vara cateva zile va invit pe rand la udat ;)

vernil

Hai ca aseara a plouat, asa ca o saptamana poti lipsi  :D Abia astept sa vad floricelele, pe viu!

turturica

Codruta, eu am o problema cu ciupitul ; daca ciupesti o floare, o obligi sa lastareasca mai mult, sa-si pastreze o forma mai compacta si in final  sa-ti faca mai multe flori ; mie asa imi plac florile , ca ale Getei, mai adunate si pline de flori ( decat cu niste craci luuungi si 2-3 flori )

vernil

Si din cand in cand, adauga putin zahar in apa pentru petunii.

fdana

Nu mai stiu daca v-am aratat crinii mei sau nu dar ii mai pun.Pana acum au inflorit 3 galbeni ,unul roz si unul portocaliu.Eu mai asteptam si alte culori dar pe unii i-au rupt vantul sau pisicile altii au pierdut bobocii,iar unii acum au bobocei micuti.Avand in vedere ca sunt in ghivece si sunt primul an la mine ii iert ,dar anul viitor sper sa se descurce mai bine.
   

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefana

 M-am uitat in albumul tau si la celelalte imagini ale lor: taaare frumoase le sunt florile ::), felicitari.
mie imi place imaginea asta :D
, abia astept sa se deschida boboceii la ceilalti   ;D, ce culori mai ai?

fdana

Mai trebuia sa fie alb,rosu si inca mai o culoare dar nu stiu daca ii voi mai vedea anul acesta.Din pacate nu au parfum.Mai am o poza si cu clematita langa ei ,o voi pune si pe aceea.Intre timp si doi trandafiri:

penelopa

GetuţoV şi fdano, de ce nu vă faceţi voi grădinile voastre ca, atunci când ni se face dor, să sărim pârleazul în ele?!!
Uite, la Geta se poate lua începutul chiar de aici. ;)

einsteinitza

Subscriu,Are dreptate Pene, aveti nevoie de gradina.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

fdana

Pai eu as vrea si tot cumpar pamant(de la florarie) dar nu mai reusesc sa fac o data gradina.  ;D

geodezia

Of ,of of cede frumuseti .Ma vedeti ca nu numai Spirache al meu are ce are cu crini acu aflu ca si mitele au ce au cu crini

Ionela

Adica eu acum realizez ca GetaV n-are gradina virtuala :o :o ??? ??? Asta e chiar rusinos pentru mine :'(  Dupa ce ma uit toata ziua la florile ei...

fdana, poti sa-ti faci macar o gradina virtuala pana o faci pe cea reala ;)

Ma ametiti cu rozurile acestea!! :o :o :o
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

GetaV

Binee bunico, o sa-mi fac si gradina ,dar momentan n-an nici net. la curte ,dar Scaietel cred ca someaza ;)

einsteinitza

Geta, ce ma bucur, abia astept sa-ti mobilezi gradina, ca tot am cautat la un moment dat gradina ta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro