Ce plante v-au inflorit in gradina?

Started by papusica, May 11, 2007, 08:57:13 PM

Previous topic - Next topic

CLAUDIA

Ce plante care sa faca si flori sunt amatoare de soare si in acelasi timp suporta si lipsa apei o perioada ceva mai indelungata ,o saptamana sa zic? sa fie de talie mica si neinvadatoare.
=in afara de trandafir si floarea de piatra=
Cand drumul este presarat cu flori,nu te intreba unde duce.(Anatole France)

http://community.webshots.com/user/claudia_70?vhost=community
http://suzyka.sunphoto.ro/

flordel

Levantica, zic si eu...Cea mai simpla alegere. Dar numai ca nu-i chiar asa mica, decat daca o mai tai.

Doini

Quote from: popgeo on April 04, 2011, 06:45:37 AM
Citeva din buchetele "minune"





Narcisele sint in plina desfasurare....















Incredibil +hypno, am inebunit de fericire privind aceste narcise +hypno
Nu am mai vazut in viata mea asa ceva.... +apl
Dumnezeule mare ce de frumuseti poti sa ai!!!!!!!! Dar de unde le-ai luat???? habar nu avem ca exista atatea soiuri de narcise!!!
Nu vreau sa par deplasata, dar sincer, vreau si eu!!!!!!! de cateva ore ma uit la albumele tale, felicitari pt tot ce ai dar cu riscul de a ma repeta, lasa-ma sa te mai intreb inca o data de unde le-ai luat....eu am doar doua soiuri, care fireste ca imi sunt dragi..le-am capatat muncind pentru ele...am ajutat o vecina batrana sa le rareasca si asa amm primit si eu cateva....iar astazi, m-am trezit cu ea la poarta cu un brat de tufanele si cateva alte flori pe care nici macar ea nu stia ce sunt :D si...cateva narcise cu floare ofilita...dar m-am bucurat teribil ca la anul voi avea si mai multe +dns

Astept cu maxim interes raspunsul tau +rsp

http://doini.sunphoto.ro


popgeo

Buna Doini,

Da... intr-adevar sint reusite narcisele....;-)  Sint pe putzin 10000 de varietati "inregistrate"... si in fiecare an apar probabil zeci  sau sute... mai mult sau mai putin reusite.

De unde le am  ?
De la hibridizatorii din SUA, Irlanda, Anglia, Noua Zelanda, Olanda, Australia, Canada......un proces de "descoperire" care necesita multa cautare si  e destul de costisitor mai ales ca timp , plus investitie de timp si bani considerabile.....dar pt un pasionat... asta e munca facuta cel mai cu drag...;-)... nu ?

Cam cite feluri am ?... nu stiu exact... undeva in jur de 150 de feluri...

In principiu  vor fi disponibile in fiecare toamna cite ceva din ele, functie de cum se inmultzesc....


Daca te pasioneaza subiectul, poti sa incepi cu a te uita la urmatoarele website-uri...


www.ringhaddy-daffodils.com
www.daffseek.com


gabi_gabriella

Quote from: popgeo on April 29, 2011, 10:11:24 PM
Vor face cu sigurantza flori daca au o gramada de frunze..... de obicei le trebuie un an de acomodare... uneori doi..... dar cind au frunze multe e semn ca s-au adaptat.     Numai sa nu fie la umbra.

Sper ca asa sa fie !!! Sunt aproape toata ziua la soare

popgeo

Pai cred ca in decurs de o luna ar trebui sa ai confirmarea....bobocii si florile.  Datorita faptului ca nu sint pretentiosi la sol si nu le trebuie mai nimic deosebit ca si conditii cred ca iti vor inflori cu sigurantza.  Numai sa nu ai un soi din ala mai pretentios (ca fancy feathers) care uneori dureaza mai mult pina se "da pe brazda"..

gabi_gabriella

Urraaa...  :-bd , azi i-am controlat si au boboci !!! Deabea astept sa infloreasca ! Am avut 3 de la mama ta, dar unul a pierit

popgeo

da, asta e problema lor... nu le place transplatarea.....dar odata ce s-au acomodat sint foarte rezistenti. Daca ai stii de cite ori am trimis din UK pina sa imi reuseasca  cu unele soiuri...;-)

Aici e ce a mai inflorit in gradina:


adrianam

Sunt tare frumosi irisii!
Din cei cu mov si albi vor fi de vanzare la toamna?

popgeo

Foarte probabil da.....daca vrei sa fii sigura inscrie-te la mama pe lista de asteptare...

geodezia

ce o sa mai aveti la vinzare m-ar interesa irisi si narcise  delphinium si pastemon . Poate si ceva Bujori? multumesc

popgeo

Crini, irisi, maci  si narcise vor fi sigur, probabil si ceva delfinium dar in cantitate mai limitata.... bujori probabil ca nu inca.... daca doresti ceva neaparat roaga-o pe mama sa iti rezerve.   Solicitarile de rezervare se pot face tot timpul anului (in limita surplusului disponibil).


popgeo

Nu mai stiu acum... trebuie sa ma uit pe lista......

BoboROM


popgeo

Au mai inflorit:

Irisii mai timpurii, camassia lila, citiva din bujorii plantati in toamna se pregatesc, rondul de maci e foarte plin anul asta..bobocii parca sint mai mari . 



popgeo

Au mai inflorit:


Clematis Rebecca... anul asta parca e mai rosie. Camassia mov e in plin avint, irisii isi dau drumul in sfirsit, primul bujor e gata sa  se desfaca..





BoboROM


Cateva poze:

adrianam

Foarte frumosi, Boborom!
Dar ce este arbustul cu flori albe?
Ca nu-l recunosc!

popgeo

Au mai inflorit: Maci, Irisi,Bujori, weigela

Maci orientali:






Stratul cu Maci:



Bujori & Weigela:



Irisi:




BoboROM

Quote from: adrianam on May 20, 2011, 10:36:53 PM
Foarte frumosi, Boborom!
Dar ce este arbustul cu flori albe?
Ca nu-l recunosc!

"Spiraea cantoniensis flore pleno" preferata mea din toate spiraea. Se face o tufa mare, alb curat-imaculat.

popgeo

Superba spiraea aia boborom ...


Au mai inflorit:








popgeo

Au mai inflorit:  Bujori, Maci Orientali, Irisi.

Bujori (surpriza.. doi au inflorit in primul an de la plantare),Yellow crown , Lorelei,


Maci orientali:





Irisi