Taierea gazonului si uneltele pentru taiere

Started by trandafira, March 01, 2012, 11:54:07 AM

Previous topic - Next topic

flordel

Da si cand le mai aud si pe desteptele acelea de crainice ca anunta "Maine va fi vreme frumoasa!", adica fara ploaie in capul lor,  imi vine sa innebunesc.

myosotis

Deh, nu e vina lor daca e soare  ;D  E vina sistemului  =))
Asta e, ne paste seceta si desertul. Vom avea multe zile din an, temperaturi de la 35grd in sus. (zic meteoritii  +hypno )

claude

Quote from: ika on September 19, 2012, 08:08:31 AM

Da, eu am idee, cu coasa. Sau daca vrei cat mai bine, cu secera.
Am si eu o bucata cu troscot, dar din lipsa de ploaie, s-a uscat pana si el, nu de tot, cred ca ar mai da din radacina daca ar primi apa, dar se vede ca e pe modul incercare supravietuire.


Pentru asta trebuie sa fii cosas adevarat, nu imitatie, ca mine  ;D  Si, in plus, daca trebuie s-ao iau prin curte cu 3 utilaje - masina de tuns, trimmer si coasa- cred ca ma tampesc de tot  ::)

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

cristinaf

Da, pai eu imi dau cu parerea din postura sotiei care sta si priveste cum da sotul la coasa. :P Iese bine, si unde nu, il pun sa mai rectifice pana trece CTC-ul. ;D

claude

ce scorpie  :D  Si ca sa se razbune pe CTC-ista nu mai taie 'din greseala' cate ceva?  ;D    Mda, asa suntem noi femeile, bune CTC-iste, uneori eu ma intreb cum ma mai suporta soptul meu si,bietul de el incearca sa-mi nfaca toate toanele, numai sa fiu multumita
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

As dori un sfat. Ascult sfatul Corinei si as vrea sa cumpar o masina de tuns iarba pentru a nu mai lasa gradina plina de balauri. Sa fie niste balauri mai mici.  ;D  =))
Vreau ceva ieftinut. Ma gindeam la o masina de tuns iarba manuala. Nu vreau pe fir electric pentru ca suprafata este prea mare si nici cu benzina nu as vrea.
As vrea sa stiu daca este greu de folosit de o fiinta mai lesinata, asa ca mine  ;D, daca este eficienta si daca taie si ceva mai gros de firul ierbii. Ma intereseaza daca poate taia stirul mai ales si urzica salbatica. De loboda nu spun ca in aia doar cu coasa pot intra.


claude

Eu stiu ca un pic de forta trebuie sa pui la masina asta, asa ca nu stiu daca o  'mata lesinata' ca tine nu cedeaza dupa primele 10 minute  =))   glumesc, nu te supara, dar chiar trebuie putin efort, pentru ca trebuie sa mergi destul de rapid cu ea, ca sa taie, lamele alea daca se invart in viteza intai nu prea taie
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Nu ma supar  :D =)) Cam asta este. Ma intreb daca o fi buna sau arunc banii pe fereastra....
Am mai pus un pic de muschiulet pe mine de cind am carat apa 3 ore/zi timp de 4 zile la rind. 

claude

Na, pai atunci mai pui un pic de muschiulet si impingand dracia de taiat iarba  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

 =)) Mie mi-e teama sa nu taie decit iarba si sa se incurce la ce e mai serios. La citi bani am dat eu pe flori, 200 lei pentru circa mea parca merita. Chiar daca mucesti si asa, decit sa stai in 4 labe prin gradina si sa jumulesti buruianul....parca e mai usor.

sandaveturia

Eu am avut masina manuala de tuns iarba si am vandut-o dupa 1 an. Depuneai efort, se desfaceau suruburile cand dadea de ceva mai gros, nu tundea decat iarba mica. Aveai nevoie de ceva forta , barbatu-meu era cam lesinat dupa... Ideea e buna, tinand cont ca nu consuma nimic, dar mi-au trecut repede ideile astea...

einsteinitza

Eu in 10 ani am experimentat multe, si am ajuns la niste concluzii. :P
Cea manuala, o prostie, greoaie, neperformanta, taie prost si doar ce vrea! :D
Cele ieftine, einhell, budget, brico, si alte marci dubioase se strica dupa primul sezon, fara sa mai poti repara ceva.
Iti trebuie o masinuta pe electric. Se gasesc si cabluri role de 75 de m, daca esti atenta merge usor. Mai buna ar fi pe benzina, dar sunt mai scumpe. Si mai buna ar fi o motocoasa, dar sa alegi cel mai usor model de motocoasa, insa nu trimmer, alea sunt jucarele. O motocoasa foatte usoara cu rezervor mic e ideala. fiindca intra oriunde si face slalom pe unde vrei.daca nu o masina de cosit pe electric, dar de firma, si nu e un snobism. Nu einhell, nu prico, brico sau gardena, ci o marca. De care stii ca face si unelete si sculew-bosh, black-decker, electrolux, etc.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Ma gindeam la o motocoasa. Terenul meu este destul de mare, nu ma ajuta nimic electric....Imi trebuie ceva pe benzina. Daca ziceti ca nu e buna cea manuala ma las pagubasa.... E mai complicat, sint destul de scumpe motocoasele.... Cred ca mai astept.... :-\

gabriela jalba

Eu am un trimmer pe benzina. Il folosesc ( eu is meseriasul !!! ) de citeva ori pe vara, il am de vreo 4 ani,si-s multumita. Taie saracul,tot !!!! Taie si grosimi de cam 1,5cm, daca nu si 2. Anul asta mi-am propus sa-l folosesc mai des, sa nu las balariile sa ajunga cit casa. Am de gind sa tin verdeata din scurt.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=