Gradina lui Claude

Started by claude, March 04, 2012, 08:32:49 PM

Previous topic - Next topic

Dalia

Interesanta culoare are caldurasa a doua! Iar stancaria chiar arata super bine, Claudinule!  +dns

Eu abia astept sa-ti vad trandafirii!  :)

Mihai

Deosebit de bine arata combinatia buturugilor alea cu plantele. +apl
Nici nu iti mai trebuie pietre. :-bd

anasstasia

Si mie imi plac cel mai mult buturugile. Acelea dau aspectul de natural.

claude

Multumesc, ma bucur ca va place  +hug

Buturugile sunt niste radacini foarte groase, una de la o vie pe care am scos-o iar cealalta de la o salcie batrana, am gasit radacina pe marginea lacului, infipta in namol, cand au scazul apele
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Carina

Foarte faina stancaria. Am avut si eu una in plan dar am renuntat pana cresc baietii mari, acuma sigur si-ar gasi de joaca prin ea sarind din bolovan in bolovan  ;D
Niste lemne insa tot o sa ma duc sa caut prin padure, poate asa se mai salbaticeste putin si gradina mea

claude

Quote from: Dalia on May 16, 2012, 09:33:16 PM
Eu abia astept sa-ti vad trandafirii!  :)

Eheheeee, cum crezi ca astept eu sa vad de ce-or fi in stare piticaniile mele  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

Claudelule, piticanii..., dar parca vad ca ne arati si aici cine stie ce fineturi. Abia astept sa vad ce mai scoti din palarie.  +dns

claude

Na ca am si eu trandafir inflorit  :D
Zephirine Drouhin- primul parfum de trandafir din 2012  ;)

 

Si ca sa aiba companie, iata si Armeria maritima, s-a extins de parca vrea sa impinga jos de pe movila-stancarie toti vecinii...iar spanacul...va ajunge maine in cratita  ;D



"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Frunzele au fost lovite de grindina sau este patare neagra?

claude

au fost lovite de grindina...iar petele alea albastre sunt zeama bordeleza, am stropit rosiile ca a plouat mult si mi-e teama de mana si i-am dat si lui un sprit scurt  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

claude

Cel violet e putin modificata culoarea, real e violetul cu spectru mai roscat, nu asa albastru.Si la cel alb bordura e mai mov decat apare in poza. Vad ca aparatul meu are probleme cu violetul roscat, mi-l trage spre albastru  :|

     

Problema este ca au un daunator care nenoroceste bobocii, interiorul lor se transforma intr-o mazga, inainte de a inflori. Iata dusmanul:

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Zephirine, draga de ea! +apl +apl
Stanjeneii aia sunt foarte elegant, fiecare e deosebit.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Daaa, o laud de ieri pe Zephirina, ca incepe sa lastareasca din toate nodurile  :D  Iar azi a trebuit si s-o salvez de un ticalos de gandac paros care se apucase de mancat petalele  >:(

Stanjeneii au un parfum de nu-ti vine sa mai pleci de langa ei  ;)  Azi am facut aromaterapie, tot pe langa ei m-am invartit siam fost si sa culeg flori de salcamsi pe urma stateam cu sacosa cu flori in poala si capul bagat in ea  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

Frumos Zephirine, frumosi irisii! Mie nu mi-a trecut prin cap sa miros irisii. Nu ma gandeam ca pot avea parfum.  +ham

claude

La mine e instinctiva chestia cu mirositul, cand am o floare in fata automat o miros  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

Si la mine, dar la liliac, iasomie, trandafir...  =))

claude

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

paraschivvvv

Nici eu nu am mirosit irisii ce-i am,dar s-au trecut si asta inseamna la anul.

einsteinitza

Claude, tu voiai sa plantezi o panta parca, daca nu m-am ramolit, si, cautand pentru listele de toamna, am gasit!
Trebuie sa pui rambleri de wichurana, astia sunt lungi cu rmuri foarte moi, si pot fi folositi cu usurinta ca acoperitori de talie mare!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Es, ia zi repede ce rambleri wichurana ai gasit?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

claude

Asta te ia de ochi de aprins ce e  :D

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Nu prea am vazut asa culoare, de unde l-ai luat?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dalia

Ce portocaliu intens! Superb!

einsteinitza

Ce am gasit eu :D
Alexandre Girault- uita-te la pozele lui marcir si comentariul lui bob pe hmf
Aida Lovett
Aida Ruvsamen- mie asta imi place mult
Apricot Glow-zona5
Ardheritage
Blaze superior -zona3
Buttercup-zona3 - simplu si fara spini
Dreaming floare simpla frumoasa
Creme-zona 2b, alb, merge cu orice.
Debutante=minunat, parfumat, zona 4b
Direktor Benschop- 5b
Doctor W Van Fleet= zona 5b
Donau-parfum puternic de lacramioare-pot sa-ti fac rost de butasi
Francois Foucaud= foarte parfumat
Frau A Von Brauer= alb, foarte parfumat 2b
Gheschwinds Canina Creme- 2b parfumat cu parfum de mosc
Joanna Ropke- 4b o masa de flori
Leontine Gervais- 4b, parfum puternic de mosc
Mother's Day rose- foarte parfumat 4b
Muhle Hermsdorf- alb, foarte parfumat 4b
Probuzeni 5b
Sylvia-parfum puternic 2b


Ti-am scris ce e rezistent la ger, majoritatea, cativa sunt de 6b dar au parfum deosebit sau flori deosebite.
Ei, nu te-ai apucat inca de liste  ?????? =)) =)) =)) =))




www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

A, si mai voiam sa-ti spun,d e multa vreme voiam si tot uit. Exista un creator german care s-a ocupat de trandafirii alba. Dupa cat am citit eu , parfumul trandafirilor alba este inegalabil. El e unul din cei foarte putini care s-au ocupat de hibridizari cu alba, care sunt trandafiri extrem de rezistenti la ger, foarte sanatosi si extrem extrem de parfumati- asa cum cauti tu. Si Austin a facut acelasi lucru obtinand englezestii din clasa hibrizilor de alba, dar nu asa rezistenti la ger
El a reusit sa obtina niste hibrizi deosebiti de alba, foarte rezistenti la ger , zona 3-4,si foarte parfumati. Se numeste Rolf Sievers.
Are cativa trandafiri minunati. Eu chiar vreau sa comand in toamna vreo doi de-ai lui, tocmai pentru rezistenta asta remarcabila. 3b, poate sa vina mama iernilor, Baba Docia si inca cine vrea ca asta nu se clinteste din gradina :D :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro