Gradina lui Claude

Started by claude, March 04, 2012, 08:32:49 PM

Previous topic - Next topic

flordel

Mi-a stat pe limba sa zic Madame de Feligonde... :D

claude

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

sannamaria

vazand ghioceii tai ,mi-e cam rusine cu ala  ce am eu  in gradina  :D

Rux

Pai cum vine asta ? Te tot plangi ca  vremea-i asa si pe dincolo la tine .. ca-i frig ca-i zapada  si acum ne pleznesti cu ghiovecii astia ..
La mine nici pas nu zice nici o planta .. doar au itit ceva lalele ,asa de o unghiuta de la degetul mic ..

Dalia

Ce frumusei sunt ghioceii! La mine e zapada mare. Inainte de a se depune stratul asta, am vazut si la mine cateva frunze de crocusi.

paunita

Claudia , sunt foarte gingasi si  frumosi . Ieri am observat ca au rasarit si la mine  :)

claude

Rux, zau ca la mine e mai frig decat la altii  :D  Doar ca ghioceii sunt intr-un strat chiar langa casa, acolo se topeste zapada prima data.In livada si pe gradina am inca 10 cm de zapada

Anna, daca vrei iti mai dau eu bulbi, sa nu te mai simti rusinata cu ghiocelul tau. Si tu tine minte ca nu tot ce e mai mult e neaparat mai bun sau mai frumos  ;)

Voi ce ziceti, faptul ca la mine, unde e de obicei mai intarziat totul, au inflorit ghioceii, inseamna ca vine primavara de-adevaratelea sau e prosteala?  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

Daca ma intrebi pe mine, as zice ca e prosteala... .  :D  Eu prin aprilie ma pot lauda ca a venit, intr-adevar, primavara. Dar trebuie sa recunosc ca iarna asta a fost foarte ok: zapada din plin, inca din decembrie, si temperaturi decente.

anasstasia

Pai tu ai plantatie de ghiocei!  +apl Ce frumosi sint... Ma gindesc ca eu nici nu stiu daca am ghiocei la tara. Cum ajung doar prin aprilie la tara, chiar daca sint ii ratez...

claude

Dalia, asa cred si eu, ca e doar prosteala  :D

Anas, au fost baieti de gasca, s-au inmultit repede-repede, chiar i-am rarit la un moment dat, cand i-am mutat, am replantat doar bulbii mari  ;)   
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

Daca vedeam si eu soarele, macar asa, putin, in ultimile zile, poate aveam alta stare, si eram mai optimista.  :D Dar de vreo 3 zile este o ceata rece si intunecoasa, parca suntem in iad.

claude

Ai dreptate cu vremea, Dalia, si dispozitia mea s-a schimbat simtitor zilele astea, de cand am vazut un pic de soare  :)   Ca la un moment dat ma afundasem in depresie, tot nori si umezeala si o tristete fara margini, nu aveam chef sa fac nimic, doar sa bag capul sub plapuma si sa-l mai scot la primavara. Mi se pare ca iarna asta a fost foarte putin soare, mai mult mohorat, cand e asa ti se pare ca nu se mai sfarseste niciodata, dar cand e cate-o zi frumoasa parca prinzi aripi, iti vine pofta sa mai faci cate ceva
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

Si mai e si nerabdarea aia de a planta. Eu vreau sa-mi fac padure.  =)) Am de gand sa ma duc la pepiniera si sa cumpar niste fagi. Sa vad ce oferta apare prin martie, si ma orientez.

Puf

Asteapta cuminti primavara +apl

einsteinitza

 :D ;D ;D
Eu nu cad in depresie, doar ma mananca palmele.! Asa ca am fost inca odata la mama la gradina si am luat butasi din trandafirl ala alb pur, ceilalti , de anul trecut, se uscasera. Oricum am citit ca alba inradacineaza mai greu. :D
Asteptam cuminti primvara, dar la mine ninge! +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Puf

Si in Bucuresti a inceput sa nnga :(

trandafira

Si la mine au rasarit ghioceii, dar acum nu se mai vasd. A nins mult si zapada i-a acoperit.

einsteinitza

Credeati in primavara din februarie? Nu cred. Ca a fost vreodata...
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

 :o  La voi ninge?  +hypno  La mine sunt 10 grade acum....
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabi_gabriella

Si la noi e cald si soare :) o adevarata zi de primavara ...dar inca zapada e in gradina

Mihai

Quote from: claude on February 15, 2013, 07:40:54 PM
Mi-au inflorit ghioceii  :x



Iar ai pus o poza de anul trecut........ =))

claude

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

adrianam

Ce frumosi sunt asa desi si infloriti toti!  ;;)
Cand i-ai rarit?

sicamin

Claude ,vezi ca a venit primavara si la tine! Nu ai numai o floare ,ai o multime de ghiocei  :D.

einsteinitza

Da, ce sa spun, cine va crede! Stau la focul sobei si privesc cum ninge! Are dreptate Mihai!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro