Gradina lui Claude

Started by claude, March 04, 2012, 08:32:49 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

E minunat !!! Eu am unde sa-i pun la racoare.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

popgeo


zamfira

Claude, ăştia-s ca puii de găină, îţi vine să te joci cu ei! Ce faci, mai muţi stâncăria? Sau ai făcut deja lucrările respective. Cred că ai mari emoţii cu pufoşii dediţei, că nu îi deranjeze mutatul...îţi stă inima în loc când vezi ce delicaţi sunt, să te apuci să îi mişti.

adrianam

Ce imi plac si mie pufoseniile astea, dar de fiecare data la mine s-au topit pe perioada verii.
Primavara asta am luatiar de la plantshop si cel mov a si inflorit.
Acum i-am pus mai la umbra si mai aproape de fantana ca sa-mi fie mai usor sa-i ud.   ;;)

claude

 +ham
Quote from: zamfira on March 24, 2014, 06:36:43 AM
Claude, ăştia-s ca puii de găină, îţi vine să te joci cu ei!


=))  Ai dreptate, ma duc de cateva ori pe zi sa-i vad si de fiecare data ii mangai, nu ma pot abtine sa nu pun mana pe ei!  =))

Inca n-am mutat stancaria, ca nu e o operatiune pe care sa o pot face singura, sunt de carat ditamai bolovanii si cel putin 10 roabe de pamant,  astept intariri, adica sa soseasca acasa sotul meu  ;D  Sunt cam ingrijorate de cum va decurge operatiunea de mutare, sper sa nu pierd plante  :-\ 


adriana, daca au si umbra si nu raman neudati de tot ar trebui sa treaca bine peste vara, ai mei sunt in plin soare si ii ud in general cam o data pe saptamana, rareori mai des  si s-au descurcat!
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Sandaveturia, acum am citit de problema ta cu putul. eu nu am cunostinte in domeniul, dar la noi s-au sapat patru puturi. cei care au venit, o firma de asa ceva care se ocupa pe vremuri cu gasirea apei pe santierele care se deschideau de catre cei de la Constructii Hidro.
La primul put pe care l-au faqcut, langa Padurea Comana, am fost eu cu ei acolo. au forat si au dat de apa, dar nu s-au oprit. ne-au spus ca trebuie sa treaca de lespede, adica de un fel de strat de piatra compact care delimiteaza zona de apa de suprafata fata de cea de adancime. Acolo apa e curata, nu are problema cu infiltratiile si nu are probleme la seceta. asa a si fost. cand tot satul se plangea de nivel scazut in fantani, ai mei aveau apa de veneau vecini sa ceara cu galeata.
de ce am povestit asta. fiindca probabil putul vostru trebuie adancit de cineva care se pricepe , sa ajunga in zona de izvoare nu la panza freatica de suprafata.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sandaveturia

Da, Corina, multumesc pentru raspuns. Am intentia sa chem pe cineva sa adanceasca fantana, cat de repede. Nu numai eu am ramas fara apa, incepand de anul trecut au aparut problemele in tot satul. Nu s-a intamplat pana acum. dar o sa o rezolv. Mai mult e problema pt apa potabila, ca pentru gradina noroc ca am paraul  langa mine. Noroc cu paraul, ca altfel...nu mai aveam nimic acum!...

adrianam

Claude, si eu am incercat sa-i ud o data pe saptamana, au stat in soare direct, au inflorit, dar cand au venit caldurile mari s-au topit. Este posibil sa fi fost o perioada mai mare de o saptamana in care sa nu fi ajuns. Acum i-am pus mai la umbra si mai aproape de fantana. Cel mov are doua flori mai inchis si una aproape alba!  :D

gabriela jalba

Asa se bat puturile(sapa fintinile), cum zice ES, la a doua pinza freatica.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabi_gabriella

Quote from: claude on March 24, 2014, 07:25:02 PM

=))  Ai dreptate, ma duc de cateva ori pe zi sa-i vad si de fiecare data ii mangai, nu ma pot abtine sa nu pun mana pe ei!  =))

Cam asa fac si eu cu al meu:)
Claudia,  daca ai seminte imi dai si mie cateva , te rog ..

claude

Cums sa nu iti dau! Te trec pe lista...sper sa faca muuuulte seminte, sa ajunga la toata lumea,  ca vad ca s-a indragostit multa lume de dediteii mei  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot


claude

                   
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

zamfira

O splendoare! Mie imi plac cel mai mult narcisele albe si zambilele bunicii! Si spiraea! Si panselutele! 

claude

Daca vrei iti trimit si tie bulbi de zambilele bunicii! Si stai linistita ca spirea iti pun la inradacinat, ca m-am bagat eu sub tufa sa controlez dar nu am cum sa scot cu radacina!
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

paunita

Claudia 'zambilele bunicii " sunt de vis . Am adus si eu de la tara , dar nu le-a mers bine acolo unde le-am pus , asa ca ieri le-am scos si le-am replantat in alta parte , sper ca acum sa le mearga bine , pentru ca imi plac foarte mult . Vad ca la tine au inflorit frumos , desi e o tufa deasa .


claude

Mai infloreste cate ceva prin gradina mea si....sosesc randuneleleeeeee  :x


                         
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

zamfira

E foarte frumoasa clematita! Iar Iberis, mi-am cumparat si eu dupa ce am vazut la tine. Deocamdata, al meu este minuscul. Al tau e superb! La fel combinatia de plante! Minunat!

claude

Si mie imi place mult iberisul, este o varietate compacta, nu creste inalt si cand infloreste e o masa compacta de flori de nici nu se vad frunzele. Am mai avut un fel de iberis dar ala crestea tufa mai inalta si se cracana in toate directiile, l-am scos!
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Frumoasa gradina! Iar randunelele sunt bine-venite.

geodezia

Ma Claude da cald mai e la tine de inflori clematita aia albastra
tare faina este

einsteinitza

Uau, ce frumoase florile de la clematita! Totul e frumos! E mai cald la tine, e clar!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paraschivvvv


gabi_gabriella

Se pare ca ai deschis sezonul la caldaruse :)
Ale mele poate peste vreo 2 zile vor inflori