Gradina lui Claude

Started by claude, March 04, 2012, 08:32:49 PM

Previous topic - Next topic

claude

Daaaa, incep caldarusele  ;)  Mie imi plac foarte mult cum arata moatele dediteilor dupa ce se scutura petalele
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia


Rux

Ai rupt gura targului cu stancaria ta. Mama ,ce frumos. :yrk

zamfira

Mie imi place asta la nebunie...si sper ca acolo, in pamatufurile acelea, se coc seminte. Nu-i asa?
http://www.totalmush.com/plante/index.php?action=dlattach;topic=2477.0;attach=17737;image

einsteinitza

Ce frumoooos! Super!  :-bd trebuie sa invat si eu sa fac stancarii din astea, ca sunt superbe!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Ma bucur ca va place, eu chiar nu am talent asa ca sper ca nu ati laudat stancaria doar ca sa nu ma supar  :D  Oricum, taman acu', cand plantele au crescut si au acoperit pamantul, trebuie sa dezmembrez totul pentru ca stancaria e plasata deasupra beciului si am ceva infiltratii de apa, asa ca trebuie sa decopertez beciul sa-l re-izolez  +ham  Sper doar sa supravietuiasca plantele, mut stancaria in alta parte

Es, ce spui tu acolo, la ce gradina ai creat tu ma indoiesc ca nu ti-ar iesi o stancarie
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot


einsteinitza

Ei, Claude, lucrurile evolueaza, precum stii, si gradinile se schimba. Stancaria mea de la cascada nu arata grozav, fiindca e cu din astea verzi, lonicera taratoare, euonymus variegat, etc. Nu are pete de culoare prea mari. Ici colo cate ceva, dar nu e grozav. Ma tenteaza foarte tare ce vad la tine si ce am vazut la Zamfira, si ma bucur ca le vad,c a tot cochetez de cativa ani cu ideea de a scoate doua trei tufe de mari dimensiuni de acolo sa lucrez putin dupa modelul vostru. E drept ca zona are culoare superba toamna, si tot felul de bobite colorate,, dar e cam statica. Eu oricum nu iubesc nici coniferele prea mult,d a stiu, dau culoare si structura iarna, dar nu imi plac plantele care stau nemiscate tot anul!
Oricum, din experienta mea, lonicera asta e o planta grozava pentru a acoperi o zona de la picioarele unei tufe mari, pentru inlocuirea gazonului intr-o zona unde sa poata avea si o oarecare inaltme, vreo treizeci de cm, inradacineaza singura si se extinde, e mereu verde, are o forma frumoasa oarecum plangatoare, sta unde o pui fara probleme.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Despre ce lonicera taratoare vorbesti? Ca eu ori n-am vazut-o ori nu-mi dau seama care e  +ham . Nici stancaria mea nu e colorata mereu, plantele cu flori sunt mai mult de primavara, pe vara am doar o tufa de lavanda, deci acum cand o mut trebuie sa pun ceva sa acopere putin si alte sezoane, o floricica-doua si ceva erbacee cu o culoare mai altfel  :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Ei, oarecum taratoare, mai mult plangatoare, dar e geniala pentru acoperiri. E nitida.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Mersi Es, o sa maa uit si eu dupa lonicera asta

Se mai misca cate ceva prin gradina, nu foarte multe dar mereu e o pata de culoare, de-aia imi place mie primavara...

           
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

zamfira

Ia uite-i! Sunt la proba de dans artistic perechi, momentul de sincron!

claude

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Rux

Claude,  nitida am eu. Vedem cum se inmulteste si asta ,daca  vrei.

Penelopa

Quote from: einsteinitza on April 21, 2014, 09:16:31 PM
Ei, oarecum taratoare, mai mult plangatoare, dar e geniala pentru acoperiri. E nitida.
E "plangatoare" si am vazut garduri vii din ea. N-am observat sa se si tarasca.

flordel

Quote from: Rux on April 24, 2014, 06:24:43 AM
Claude,  nitida am eu. Vedem cum se inmulteste si asta ,daca  vrei.
Prin marcotare, cum atinge solul face radacini.

onica

 Felicitari ,pentru minunata stancarie ! E superb totul  !

zamfira

Claude, am uitat sa te intreb daca in partea stanga a iberisului ai o garofita? Sau ce? Ca imi cam place.
Aici:
http://postimg.org/image/kaea6ebdx/

claude

Nu e garofita, da' imi scapa acum cum se numeste, o sa-ti trimit si de-aia, ca s-a inmultit peste masura  ;) 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

claude

E vremea caldaruselor  :D 

             
                url=http://postimg.org/image/g66tvlrbj/][/url]
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

Foarte frumoase! Am si eu cateva, pe care le astept sa infloreasca pentru prima data, anul acesta, dar nicidecum atat de variate. Incantatoare sunt ale tale, Claude!  +apl  Plantele astea au si un frunzis minunat.

gabi_gabriella

E raiul caldaruselor la tine !! cea alb-galbena le intrece pe toate!!!
Daca face cumva seminte n-ai de dat?

einsteinitza

Claude, ai o colectie acolo, vezi ca in curand nu te mai poti opri, sunt nemaipomenit de frumoase!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Quote from: gabi_gabriella on May 03, 2014, 01:59:00 PM
E raiul caldaruselor la tine !! cea alb-galbena le intrece pe toate!!!
Daca face cumva seminte n-ai de dat?

Ba da, iti strang seminte!  ;)  Alea chiar sper sa iasa ce trebuie ca sunt putin mai izolate fata de celelalte, caldarusele se corcesc foarte usor si in majoritatea tufelor la mine sunt cel putin 2 feluri, din alea nu se stie ce iese, dar din astea mari cu codita lunga cred ca va iesi ce trebuie!

Quote from: einsteinitza on May 03, 2014, 05:17:29 PM
Claude, ai o colectie acolo, vezi ca in curand nu te mai poti opri, sunt nemaipomenit de frumoase!

Imi plac foarte mult, mi se par grozave pentru perioada asta, cand cam lipsesc florile, acopera foarte bine golul ce ramane cand se trec lalelele si pana infloresc irisii

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Sunt superbe!!!!!!!!
Chiar ies din seminte daca sunt semnate in curte, sau trebuiesc semnatate in casa? M-ar tenmta si pe mine ceva semincioare. Le iubesc foarte mult. Am si eu 3 tufite iar anul acesta s-au dat in spectacol. La mine si trandafirii sunt infloriti, am zis ca fac stop cardiac cand i-am vazut. E dezmat mare la mine in curte  =))