Pomi fructiferi

Started by sicamin, May 17, 2007, 11:20:26 AM

Previous topic - Next topic

sicamin

Nu stiu daca aici trbeuie sa postez despre pomi ,dar eu scriu aici si va rog sa mutati unde -i locul.
Am in gradina diversi pomi fructiferi: meri, peri , caisi,ciresi, visini, piersici, pruni.Acum incep sa faca fructe deja si chiar sa se coaca :


Loredana06

Si visinul meu incepe sa se coaca. Abia astept sa pun de-o visinata... :D

turturica

Ieri am facut o "groapa de udare" si am udat cei cativa meri si pruni plantati asta toamna .
Esta prima data cand i-am udat, am pus cate 2 galeti cu apa la fiecare .
Nu i-am stropit cu nimic pana acum; voi ce ma sfatuiti?

gabriela jalba

"Nu stiu daca aici trbeuie sa postez despre pomi ,dar eu scriu aici si va rog sa mutati unde -i locul."
   Ce parere au moderatorii??? - deruta-i in FLORI si-n floare!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

simona2

Eu ma laud cu ciresii ca s-au copt , ca visinii mai dureaza .

simonaelena

Quote from: simona2 on May 17, 2007, 08:34:04 PM
Eu ma laud cu ciresii ca s-au copt , ca visinii mai dureaza .
Taci, ispita!
La noi s-au copt ciresele numai in piata. Pana la cele din gradina..... mai salivam putin.

sicamin

Eu ma laud cu perele care au inceput sa se coaca ,dar si cu passiflora care se intrece cu parul in inaltime si este plina cu boboci.
http://i68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/P8020321.jpg

gabriela jalba

Doamne!!!!! perele-s fructele mele preferate!! Vin pina la tine ,Sica,ce pot sa fac ??!!!! Ce face pasii peste iarna?Raspunde-mi pe alt topic,ca facem varza aici!!!....gasesti tu undeva adecvat...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

Quote from: gabriela jalba on August 04, 2007, 09:16:58 PM
Doamne!!!!! perele-s fructele mele preferate!! Vin pina la tine ,Sica,ce pot sa fac ??!!!! Ce face pasii peste iarna?Raspunde-mi pe alt topic,ca facem varza aici!!!....gasesti tu undeva adecvat...

gabi, imparti perele cu mie? ca si mie imi plac de moooor!  :D

penelopa

Si eu is lesinata dupa pere dar puteti sa le impartiti numai intre voi fiindca  mie imi da  veciana iar la toamna am de gand sa plantez vreo 3 peri. Sic!

gabriela jalba

Sigur Cara!!!! La mine tragedia de anul asta e ca nu s-au facut fructe pe nici un pom,iar par,abia in primavara am plantat unul.Pene,cind iti da vecina,facem o chindie cu pere la tine.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ionut

Gabi daca stian iti trimiteam si tie din aceste super pere..tre sa aflu ce soi este ca sunt super,eu cred ca este vorba de soiul Napoca,daca poate sa mi confirme cineva,sau sa mi spuna ce soi este ar fi minunat...

[attachment deleted by admin]

gabriela jalba

Multumesc Ionut!!! Fructele mele preferate sint perele si nucila verzi. Parul asta e de cumparat dintr-un magazin??Citi ani are?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ionut

Gabi nu i de cumparat, l am primit de la cineva pe care nu stiu de unde sa l iau sa l intreb daca mai are...este in al 3 lea an,dar pot sa spun ca anul trecut a avut 15 pere si anul acesta o multime dar le am rupt cand erau mici si am lasat 35,si vezi ce mari s au facut,i am legat ramurile sa nu se rupa pt ca pomul in sine este mic,asta datorita taierilor pe care i le fac primavara..

sicamin

Ionut ,cred ca si parul tau e Napoca ,seamana cu al meu. Eu il am de patru ani si abia anul acesta a facut pere ,si inca multe.


ionut

Nu prea seamana la forma fructelor,cand s au copt?despre parul tau stii cu siguranta ca este Napoca?
ale mele s au copt spre sfarsitul verii zemoase si parumate,dar au totusi alta forma sunt mai turtite,ale tale au forma clasica de para..

penelopa

Am si eu o intrebare bizara pentru topicul asta:
Cum sa fac sau ce sa fac sa nu-mi mai rodeasca pomii fructiferi din gradina de flori fiindca m-am saturat de  fructele lor cazute printre flori si roiurile de albine si muste pe ele?
E vorba de pruni si visini. 
De inflorit n-au decat sa infloreasca dar nu vreau sa mai fructifice. Sa stropesc cu ceva cand sunt in floare?
Sa nu-mi ziceti sa-i tai ca nu-i tai. Am nevoie de umbra lor!

gabriela jalba

cu grija si muuuuultaaaa rabdare,tai virfurile inflorite.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

costieanuconstantin

tu ce ai pruni sau corcodusi ?

penelopa

Am si pruni si corcodusi. Dar eu vreau sa  castrez    pruni si visini !  :D :D

Mi-a zis cineva ca pot sa stropesc pomii cu ceva insecticid puternic cand sunt in plina floare. Oare sa aiba efect  ???

myosotis

Vezi sa nu aiba un efect total. Sa ramai si fara frunze. De ce nu plantezi printre fructiferi niste pomi ornamentali ? Cand mai cresc ornamentalii,  tai fructiferii. 

costieanuconstantin

Quote from: penelopa on February 26, 2008, 10:39:08 AM
Am si pruni si corcodusi. Dar eu vreau sa  castrez    pruni si visini !  :D :D

Mi-a zis cineva ca pot sa stropesc pomii cu ceva insecticid puternic cand sunt in plina floare. Oare sa aiba efect  ???
mai bine elimini corcodusii, ei sunt cei mai buni pt portaltoi ,iar prunii rarestei sau reformeaza coroana acum in primavara

penelopa

Multumesc,  dar ideile voastre nu ma scutesc de  fructe storcite printre flori .....inca vreo 5-6 ani.
Sa vedeti ce va chem eu la cules de  visine si prune ca singura nu fac fata!  ;D

Nicol Caloian

De visine te plangi? Cand s-or coace, suna adunarea si ramai fara ele una, doua. Iti fac si tie dulceata si compot daca vrei!

einsteinitza

Eu am avut multe visine anul acesta,am facut doua damigene de 50l de visinata.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro