Pomi fructiferi

Started by sicamin, May 17, 2007, 11:20:26 AM

Previous topic - Next topic

gentiana

hm.........sa stii ca nu mai indraznesc sa comentez nica

Mihail ce nu inteleg eu cum ai reusit sa plantezi 80 de copaci intr-o suprafata de 2000mp,in care ai casa,alei,parcare,scara de acces cu jardiniere,terasa,ceva pe la 500de trandafiri (parca asa am citit ca scriai pe undeva)?
ce distanta ai intre copaci? sunt cumva pitici?in cazul asta de ce te mai urci pe scara?

Dan Hibiscus

l-ai prins cu minciuna :D

gentiana

gresit!
eu nu banuiesc nici un user ca ar minti,doar mi-am exprimat nedumerirea in privinta distantelor intre copaci si sunt curioasa
eu am un teren dublu cat  spune Mihail(spre rusinea mea un numar cam la fel de copaci ) si as mai vrea sa plantez niste copaci(ma ggandesc ca voi reusi fara sa sacrific din cei existenti
era mai mult o  consultatie

mihail

Dane,stii foarte bine unde stau,nu vrei ca sa vii tu si sa-i numeri cind doresti tu ? Apoi spune-le distinselor doamne dac-am mintit au ba. ;D Cu aceasta ocazie ,poti admira si cei doi migdali,plantati anult trecut,care au in jur de 1.5o m.

Tinerete,ne-tinerete: http://www.semperflorens.ro/3601.htm

Deci,Dan are "boala" asta cu farmacia,cu bibilitul,il admir pt. asta,dar eu nu am timp,nu vreau.
Modelul meu de abordare l-am importat de la Statiunea de Cercetare Pomicola,care este la 2 km de resedinta.

Mihai

Mihail,nimeni nu te acuza ca ai mintit in privinta numarului de pomi.
Cel putin eu asa am inteles!
Si in afara de asta........cat timp aloci gradinii?

gentiana

Mihail nimeni nu te-a acuzat ca ai mintit
Te-am intrebat doar daca sunt pitici si la ce distanta i-ai pus si am si explicat motivul pt care intreb
Banuiesc ca atunci cand spui "doamne" la mine te referi ,pt ca mihai chiar nu aduce cu o doamna deloc

mihail

Aiurea,mai mult ma ocup acum,de "gradina sfinta".
Raspunsl corect este ca nu stiu.Dar pomii fructiferi fiind tineri si tinuti din scurt,nu prea am treaba cu ei.In primavara,trebuie ca sa aduc pe cineva de la "statiune" ca sa-i taie corespunzator,sa fac primele tratamente,apoi in perioada de inflorire sa distrug toate florile pomilor.
Nu-i dau cu var,deci cistig eu.  :)

Mihai

Eu ii dau cu var si anul asta,numai asa ca sa iti fac in ciuda si nici nu e scump varul ala.......
deci pot sa-mi cumpar si altceva.

gentiana

eu am gasit in gradina deja plantati ca livada vreo 30 de pomi ,separat mai erau vreo 15(au mai decedat din cei vechi)
am pus eu inca vreo 40 si deja incep sa simt  ca nu mai am loc
as avea inca loc printre vie si daca sacrific o parte din vie,ma pot extinde cu trandafirii
pe ce-i vechi nu prea maia am cum sa-i tai
si mie mi-a taiat cativa ani un nene specializat in taierea pomilor,acum au deja coroana aranjata si se fac doar ajustari si stropeli
eu mereu sunt in cautare de solutii pt economie de teren si ma gandeam ca ma ajuti
cam ce  feluri de pomi ai?
eu caut un mar de vara ( cam de august) cu coaja grena si miez lanag coaja rosu,am cules candva in gradina cuiva ,dar nu stiu denumirea
am inteles ca e mar de campie si de vara
aveti idee?

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gentiana

ionatanul e rosul cu galbensi nu se coace in august si nici miezul rosul nu-l are
in plus nu e mar de campie
eu vorbeam de coaja grena,ca la ala "bot de iepure"

mihail

Doamne ce ma enervezi cu varul ala.Odata si odata ,tot o sa vii la Iasi,iar atunci te voi duce in vecini (la Statiune) ca sa vezi colectia de ciresi.Dupa aia,aranjez o vizita la dl doctor Cirdei si....ii spun ca-ti dai pomii cu var.Reactia dumnealui va fi razbunarea mea.

Despre marul acela,s-a discutat anul trecut pe Egradini.Gasesti acolo si denumirea lui,numai ca sa cauti bine.Imi amintesc ca l-am cautat,dar fara succes,am aflat ca fructele obtinute nu sint de calitate.

gentiana

Si mie imi plac pomi dati cu var, dau bine in gradina,ca niste scolarite cu sosete 3/4
Eu i-am vazut pe rod in gradina unor cunostiinte si erau extrem de productivi ,parfumati si zemosi
din pacate  proprietatea a fost vanduta si nu mai pot ajunge sa intreb date despre meri
Mihai mergi la Ieshi?  opa.............sa-mi spuneti si mie cand sa-mi calc colegii(nu de alta dar de abia am calcat o parte de Moldova)
imi fac lista din timp cu ce se poate lua de pe campurile din jur

Mihai

Nu stiu daca ajung la Iasi,dar la Bacau sigur ajung in luna mai.

gentiana

la?
cred ca o sa fac o vizita in "vecini" la baneasa(desi am auzit ca nu au marfa stralucita)
Mihai poti da ceva referinte despre materialul pomicol din Baneasa?

Mihai

Daca te uiti in albumul foto la "livada" vei vedea pomii fructiferi si roadele.
Tot ce vezi acolo,absolut tot ........de la Statiunea Baneasa sunt cumparati.


Nu inteleg intrebarea....la?

gentiana

"Nu stiu daca ajung la Iasi,dar la Bacau sigur ajung in luna mai "
la mine nu aparuse toata postarea  ta se oprise inainte de "la bacau"
o s ama duc in baneasa

mihail

Ia uite Mihai,nu esti "singur pe lume" cu varuitul.

gentiana

 ;D
Mihai oricum nu-i singur pe lume ,are familie care il iubeste si-l terorizeaza! ;)

mihail

De ce-l "terorizeaza" ??
Eu stiam ca nu s-a plins niciodata de membri familiei lui,cu o singura exceptie,de Craciun sau Revelion,atunci cind una dintre fetele lui sau amindoua, nu a/au mai facut sarbatorile acasa alaturi de el si sotia lui.

chandra_pandora

ceau. de doua zile tot stau shi citesc pe acest forum. ne/am cumparat casa de curand si am inceput plntarea pomilor shi florilor. nu shtiu nimik despre niciuna, deci probabil voi avea foarte multe intrebari. Ce ma intereseaza in acest moment este urmatorul lucru: ce sa fac eu cu un par conference inflorit, de abia cumparat. Este luat de la praktiker de cateva zile. Momentan l/am pus intr/o galeata cu nisip (ca era sarbatoare si, nah, sa nu muncesc in ziua de Pashte). Va rezista in gradina daca il pun asha inflorit? (stau in bv si este destul de rece noaptea) Va face fructe? Sau cum am citit ii mai trebuie un alt soi de par pt polenizare? Sau ... ce sa fac cu el? :D

einsteinitza

Parul Conference are nevoie de un polenizator. In general nu e bine oricum sa pui un singur exemplar, dar daca ai in jurul tau alti peri nu-i o problema.
Pune repede apa in galeata, pericolul e de deshidratare.
La plantare, taie putin din fiecare radacina cu foarfeca de gradina, pune-l in pamant, apasa bine cu piciorul, cat mai bine, sa nu lasi goluri de aer. Adauga apa, chiar daca e ud, vei elimina tot aerul.
Ciupeste florile pentru a nu se secatui pomul, are nevoie de energie sa se prinda. Nu pateste nimic, din contra, ii e bine daca il plantezi repede, mai ales daca a facut flori, a consumat deja din rexerve. Oricum, e clar ca anul urmator va face macar o para, daca-i cumperi un polenizator.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

chandra_pandora

deci anul asta cu toate florile alea, nu o sa faca nimik? merg sa ii caut un williams sau favorita lui clapp inflorit ca sa se polenizeze! :D

Mihai

Dragut,cum ai plantat pomul vrei sa si faca pere,nu?
Mai ai rabdare un an sau doi.

einsteinitza

Poate face. Dar tu vrei un pom cu radacina viguroasa, sa-l ai ani buni. Ajuta-l sa ajunga asa.Daca munceste acum sa se adapteze, sa duca fructele, sa se prinda, nu-i sigur ca le face bine pe toate.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro