Pomi fructiferi

Started by sicamin, May 17, 2007, 11:20:26 AM

Previous topic - Next topic

Mihai

Iti dai seama ca nu vreau sa o dezamagesc,numai ca trebuie sa procedeze corect de la bun inceput.
Si sfaturile pe care le-a primit de la tine ii vor fi de folos,sunt sigur.

einsteinitza

Crezi ca eu rup primii boboci la trandafirii nou plantati ;D ;D Nu reusesc ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Apropos de trandafiri(desi este off topic),ai pus in galerie niste poze cu trandafiri de imi vine rau :D

chandra_pandora

so! in mod normal ar trebui sa rup toate buchetzelele alea de flori?

GetaV

Din pacate trebuiesc rupte ca sa-si canalizeze resursele spre radacina.Sa-l tii o ora intr-o galeata cu apa inainte de plantare asa cum a spus si Es .Succes!

sicamin

Sa nu-mi spuneti ca si eu trebuie sa rup florile de la migdalul meu :o ,care are primele flori anul acesta si abia astept sa vad macar un fruct. :D Cred ca e vorba doar de cei plantati acum,si ca sa-si faca radacini sanatoase ,trebuie sa le rupi florile .

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

GetaV

Da ,Sica ,zilele astea a cumparat parul si inca nu l-a plantat ,tu stai fara grija si poate sa coc pana vin eu :D

sicamin

Vino tu, ca voi gasi eu migdale la magazin,gata curatate, si le prind cu scoci in migdal :D

chandra_pandora

mi se rupe sufletul! chiar ma gandeam ca vor culege copiii pere toamna asta!

GetaV

 :D :D :D :D :D :DAsta-i partea cea mai grea ,dar te vei obisnui

einsteinitza

Si daca face fructe, nu le poate duce.Sunt prea grele, ar trebui sa-l legi pe toate partile sa reziste.Dar e pacat, nu te grabi, gradina se construieste in timp.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Apropo de scoci, sa va spun una draguta.
Am niste prieteni buni avocati, cu birou propriu. Nu sunt intregi la minte si fac tot felul de tampenii. Au gasit niste sarma verde  kaki si le-a venit o idee. Aveau un lamai splendid in birou, si au legat kiwi, mere si prune in lamaiul ala, usor, fara sa se vad.
Clienti care intrau in birou, mai ales femeile, trageau mereu cu ochiul. Pana la urma, isi luau inima in dinti si intrebau ce pom este. Astia senini- Pai este pomul de tutti-fruti , din care se face sucul de tutti -fruti :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

 :D :D :D .
Si pe mine m-a intrebat cineva daca parul meu (pomul) face flori mov si face pere tot timpul . :D
Eu am la radacina parului pasiflora caerulea si una mov ,si vazuse fructe in pom dar si flori si credea ca parul are flori sa mai rodeasca. :D

Mihai


GetaV


einsteinitza

Ce ti-e si cu orasenii astia ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

GetaV

La lamaiul unui coleg am pus si eu o lamaie ,dar tutti-frutti m-a dat gata ,sa tin minte pt. la iarna

paraschivvvv

Pentru cei a caror pomi fructiferi nu si-au desfacut mugurii le recomand un tratament preeventiv contra paduchelui de San Jose,acarianului rosu si afidelor din gradini si curti cu o solutie de eMERITE OIL solutie biocid- se poate gasi la firma Glissando.

einsteinitza

Multumim, dar eu cel putin am bifat actiunea, dar cu Confidor oil
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

paraschivvv,noi ne-am tot "certat" pe chestia asta ,acum vreo 2-3 saptamini.
Tratamentul se face la "butonul roz".
Apoi, medicamentul tau este romanesc, facut de o firma cam dubioasa.Eu i-am cautat omologarea vreo saptamina.Te surprinde ca n-am gasit-o ?
Confidor Oil,este fabricat de o companie "modesta" din Germania,Bayer.Fiind singura din lume care foloseste uleiul vegetal.
Cauta aici: www.bayercropscience.ro

einsteinitza

Mi-au inflorit in sfarsit caisii1 ::)
Pana acum doi ani, la piersici si caisi faceam taierile odata cu ceilalti pomi fructiferi. La mine e mai frig si din cauza asta aveam probleme, se crapau, tineau putin e fructe.La piersici si nectarini la fel, era clar ca ceva nu merge. Am crezut ca e vorba de frig, zona nu e chiar propice acestor fructe, desi am ales soiuri tarzii si mai rezistente, ca florile sa fie mai tarziu si sa nu fie afectate de brumele tarzii.

Acum doi ani am fost la Baneasa sa iau un par si o doman simpatica de acolo, discutand, mi-a spus sa tai caisul,piersicul si nectarinul dupa culesul fructelor.Asa am facut si pomii parca sunt altii, s-au refacut, sunt plini de flori iar anul trecut am avut recolte superbe.
Povestesc asta poate sunt si alti amatori in situatia mea si nu au stiut smecheria. ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paraschivvvv

Produsul despre care am spus mai sus este romanesc si are acelasi efect ca si Confidorul oil;eu asta am gasit la firma Glissando pe langa alte produse fungicide ,insecticide si acaricide la preturi rezonabile

mihail

OK-ei,perfect de acord cu tine.
Uite,cind ai timp,te rog incearca ca sa gasesti omologarea produsului,celor de la Glissando, pe internet.Eu l-am cautat vreo doua zile.
In alta ordine de idei,este riscant ca sa cumperi un produs,fabricat de catre o companie necunoscuta,care nu aloca sume si timp pt. cercetare.Un"srl" care a demarat cu importul si distributia de produse fito-sanitare,iar apoi s-a gindit ca sa si produca cite ceva.Compara eventual produsele importate de ei cu cele asemanatoare aduse de altii.Vei observa ca "politica" lor este de a oferi produse ieftine.
Daca mai pui la socoteala si faptul ca folosesc ulei mineral,iti poti face o imagine despre relatia ta cu mediul.

gentiana

Quote from: einsteinitza on April 13, 2010, 07:40:44 AM
Mi-au inflorit in sfarsit caisii1 ::)
Pana acum doi ani, la piersici si caisi faceam taierile odata cu ceilalti pomi fructiferi. La mine e mai frig si din cauza asta aveam probleme, se crapau, tineau putin e fructe.La piersici si nectarini la fel, era clar ca ceva nu merge. Am crezut ca e vorba de frig, zona nu e chiar propice acestor fructe, desi am ales soiuri tarzii si mai rezistente, ca florile sa fie mai tarziu si sa nu fie afectate de brumele tarzii.
L a mine se si scutura caisi si migdalii,piersicii abia incepeau sa-si arate rozurile  duminica