Pomi fructiferi

Started by sicamin, May 17, 2007, 11:20:26 AM

Previous topic - Next topic

flordel

Ce otrava? E foarte bun, numai sa nu faci exces. Mai apare cate o moda, ba zaharul nu-i bun, ba grasimile animale nu sunt bune (ne-au bagat in cap sa consumam margarina!) Toti maestrii cofetari folosesc zahar alb. Ce bunica folosea zahar brun? Pe ala brun poti sa-l pui in cafea.

Gutuii aceia vechi sunt super...

gentiana

Barbata-miu a venit cu idei d-astea crete
Am incercat si eu o data sa pun niste fructe  cu miere dar au fermentat asa de tare incat nu mai risc o a doua oara
Eu oricum mananc foarte putin gen,iar dulceata niciodata ca-i mult prea dulce
Uneori la clatite imi place pelteaua
Gutui i-am gasit in curte (frati de radacina,acu 2 ani la o furtuna s-au mai sotantat si de atunci le merge mult mai bine) sunt batrani,nodurosi si daca ii vezi in noaptea de Hallowen zici ca-s fantome
Am pui de la ei,daca te tenteaza iti dau(anul asta au facut putine gutui dar foarte mari -in mai mult de 10 ani de cand ii stiu e prima data cand le vad asa mari ;recunosc ca sunt viermanoase in mijloc,marea majoritate)

flordel

Daca-s viermanoase atunci sigur sunt eco! ;)

Despre pui de gutui, multumesc, vorbim la primavara sa vad ce planuri mai fac...

gentiana

Sunt eco sigur ca eu nu ii stropesc(sunt in fata casei si acolo isi fac veacul pisicile-mi-e frica sa stropesc cu ceva si blanoasele sa pateasca ceva)

paraschivvvv

Nectarul de gutui se face astfel:se dau in clocot in apa gutuile  curatate si felii;se dau apoi prin masina de tocat;se pun la fiert in aceeiasi apa in care au fost clocotite  si in care se adauga zahar sau miere dupa gust;tot preparatul se strecoara printr-o sita mare ,fierbinte  se pune la sticle in pat cald.Succes pentru doritori!

flordel

Multumim pentru reteta! Sincer n-am gustat asa ceva.

gentiana

Din cate inteleg eu se fierbe gutuia de 2 ori si apoi inca in Bain Marie?

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Eu la pomi fructiferi nu ma pricep deloc. Stie cineva un soi bun de gutui? As vrea sa pun unul la primavara.

einsteinitza

Pe la noi sunt doar vreo doua soiuri, din care cel cu fructe mari parfumate e Bereckzi-nu sunt sigura ca am scris corect +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Multumesc, vreau sa-l pun ca la noi la mare cinste e gemul de gutui si in toamna am cumparat ca sa facem. Tot trebuie sa pun cativa pomi si asa ma aleg si cu gutuile, nu mai dau banii pe ele.

einsteinitza

Mare atentie insa la evolutia lor.Gutuiul face o boala numita apoplexia gutuiului, pe care o pot lua si merii si perii, parca si caisii, se usuca ramuri intreg parca au fost stropiti cu ceva.Pur si simplu se usuca complet. Atunci se scoate imediat tot pomul si se arde sa nu se raspandeasca boala, care inca n-are leac.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Ai de mine.... cred ca gutuii mei sunt apoplexati cu totii .... se si innegresc ramurile ? Dar la alti pomi inca nu s-a manifestat boala.
Nu ma-ndur sa-i arunc  :'(
Ma bate-un gand sa nu stropesc anul asta cu nimic pomii. Ce parere aveti ? Oi vedea vreun fruct ?

einsteinitza

.Asa am pasaret mult in gradina care, zic eu, mai fac curatenie. Am avut o toamna bogata, cu mere uriase si multe, si prune la fel. Visinii au fost  si ei incarcati, , piersicii si nectarinii la fel.Singurii care la mine au probleme sunt caisii, care mai sufera de gerurile de primavara. Poate cate un mar a mai fost intepat si a trebuit luat mai repede din beci, dar in rest, rafturile sunt pline si deci stau si peste iarna.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Quote from: myosotis on January 17, 2011, 10:20:30 PM
Ai de mine.... cred ca gutuii mei sunt apoplexati cu totii .... se si innegresc ramurile ? Dar la alti pomi inca nu s-a manifestat boala.
Nu ma-ndur sa-i arunc  :'(
Ma bate-un gand sa nu stropesc anul asta cu nimic pomii. Ce parere aveti ? Oi vedea vreun fruct ?
Da, găurit şi plin de chiriaşi. ;D

einsteinitza

Am sa va arat recolta mea de mere cu o singura stropire, cea de iarna.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Stropitul asta de iarna e bun si impotriva afidelor?
Eu am plantat niste meri acum 3 ani si pana acum nu i-am stropit cu nimic, drept care anul trecut mi i-au mancat afidele si furnicile. Mai am si un păr care are frunzele atacate pe partea dorsala de niste pete rosii. Stie cineva ce poate fi? Eu m-am gandit la rapanul parului dar nu sunt sigura.

Si o alta intrebare, cam dupa cati ani rodesc merii? Ai mei nici macar flori n-au facut anul trecut  :( 

einsteinitza

Stropitul de iarna e bun pentru orice insecta si orice paianjen. Doar ca pomii trebuie imbaiati bine, e singura stropire la care se lasa substanta sa siroiasca pe pom.
Merii rodesc in functie de soi.In general la trei ani vezi o floare doua.La cinci ani chiar mananci ceva din ei.Trebuie insa taiati cu mare atentie, mai ales cei tineri.Altfel, nu rodesc.
Furnicile nu mananca mere, decat daca altceva i-a gaurit in prealabil.Furnicile au fost aduse de afide.Ai afide ai si furnici in scurt timp, dar nu sunt daunatoare in sine, furnicile.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

La stropirile de iarna m-am referit cand am zis sa renunt. Anul trecut au fost si afide si alte insecte diverse cu toata stropirea de iarna. O sa fac ca si cu medicamentele. Arunc chimicalele si uit ca exista.
Merii mei au fost taiati la vreo 5 ani prima data si atunci aiurea. Si de atunci incoace tot niste taieri cam brambura le-am aplicat eu. Au rodit si rodesc destul. Unele se mai strica, dar le halesc ratele si gainile.

einsteinitza

Atunci e deja un ecosistem.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doinabacau

 Noi nu prea stropim pomii. Avem niste gutui,pui,de langa radacina,care rodesc un an mai mult,altul mai putin.Fac fructe mari. Am vazut mai sus ca d-l Popescu oferea o reteta de nectar,sigur ca e bun,eu prefer pelteaua,care necesita operatii mai putine.

einsteinitza

Alternanta in rodire e data de taierea mai putin buna.Daca faci taierile bine, vor rodi la fel de bine in fiecare an.
Doina, faci peltea la borcan sau din aia jeleu? A noastra esti, sari cu reteta la rubrica de retete te rog, ca vad ca esti maestra la dulceturi si asemenea.
Stie cineva sa faca jeleu?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hapylica

Eu am stropit pomii acum doua saptamani cu substanta uleioasa si o sa mai fac stropirea cuprica cu zeama bordeleza 0,5% cu prima ocazie.Stropirea cuprica este benefica pentru diverse rani pe care le are pomul iar cea uleioasa contra afidelor,acarienilor(oualelor) ;) Si ca sa fiu mai explicit atasez linkul http://www.horticultorul.ro/?s=stropire+pomi+iarna
Succes!!

myosotis

Ai facut intai stropirea cu produse cuprice ? Acolo asa scrie. Intai albastru si apoi ulei. Asa faceam anii trecuti si eu. De ce te complici sa faci zeama bordeleza ? Trebuie niste conditii ca zeama sa fie in regula. Mie mi se pare greu de facut. Daca pomii nu sunt in vegetatie poti stropi direct cu piatra vanata.

hapylica

Cum sa stropesc direct cu piatra vanata? ???
Am apucat sa dau cu uleioasa intai,in anii trecuti nu am stropit cu solutie cuprica deloc.Zeama bordeleza am cumparat la plic exact cu concentratia de 0,5%,nu stau eu sa fac compozitii! +dns