Pomi fructiferi

Started by sicamin, May 17, 2007, 11:20:26 AM

Previous topic - Next topic

sandaveturia

De cand am inceput sa plantez pomi in gradina, m-am dotat si cu carti de specialitate. In teorie stau bine cu taierile de formare a coroanei, dar in practica... mai vedem ce-o iesi.Inca nu am fructe, ca sunt prea tineri. Anul asta pun si visini, ciresi si 2 gutui. Entuziasmul cat casa, deja am retete de gemuri, dar... pana la recolta proprie mai este.
Citind eu de zor la "Ciresul si visinul", fericita ca si inteleg ce scrie acolo ( +hypno), am dat de... "soi autosteril"!!!! Adica cum... ??? ca autofertil am inteles, da' autosteril ce inseamna? Adica eu inteleg cuvantul... da' nu pot sa-l asociez cu pomii... Cine ma lumineaza?

einsteinitza

Daca cauti spre sfarsitul subiectului de migdali, gasesti cate ceva sa intelegi. Acolo cineva foarte destept pentru ca avea un migdal in curte, sustinea ca daca e altoit migdalul face fructe.
Gresit, depinde de soi. Se aplica regulile de la pomii fructiferi.
In general, pomii fructiferi sunt dpdv al rodirii de trei feluri - autofertil, partial autofertil si autosteril.

Autofertil - soi care, pentru fructificare, primeste polenul propriu. Deci, e suficient unul singur in gradina ca sa faca fructe. Floarea se polenizeaza cu polen din acelasi pom, si formeaza fruct.

Partial autofertil - soi care primeste polen de la el insusi pentru a lega dar pentru un rod frumos si bogat mai are nevoie de un alt soi prin preajma, chiar si salbatic.


Autosteril - soi care nu se polenizeaza cu el insusi.Adica daca e pe un camp singur cuc, si in jur nu mai sunt alti pomi de acelasi tip, alte soiuri, nu leaga si pace. Necesita o percehe ca sa rodeasca.Astia se seamana cu oamenii, le trebuie neaparat pereche :P Pomul pereche nu e oarecare, sunt doar cateva soiuri pe care le agreeaza fiecare, trebuie sa te interesezi.

Nu conteaza daca pomul e altoit sau nu conteaza, ca la trandafiri, soiul de sus, care poarta rod. Poti sa ai un mar autosteril nealtoit, prins dintr-o ramurica, si alaturi unul altoit din acelasi soi, amandoi raman autosterili si cel pe altoi si cel fara, cat ii haul! Portaltoiul nu influenteaza caracteristicile soiului, ci doar eventual rezistenta acestuia.




www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

A facut cineva vreo stropire pana acum?

sandaveturia

da, eu am stropit cu zeama bordeleza la plic toata gradina acum vreo 4-5 saptamani . (in verde). Mai incolo mai stropim inca o data cu zeama 2% dupa ce cad frumzele. Prin decembrie. in rest... nu vad scopul acum...

Mihai


claude

Azi am plantat 12  pomi, ca era cam golasa livada. Acum, in schimb, am cam inghesuit-o  ;D  Am cumparat niste pomi frumosi, cu sistemul radiccular foarte bine dezvoltat, si la un pret foarte bun, 9 lei bucata, de la Pepinierele Hida (Salaj)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Spune tot, ce ai luat? E bine ca ai luat din zona.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Am luat 2 pruni renglot ULENA, par de iarna CONCORDE, par de toamna CONFERENCE, 2 ciresi SYLVIA, 2 meri, IDARED si IONAGOLD, 1 piersic   1 nectarin HARCO, un cais GOLDRICH,  piersic SUNCREST  si un gutui. Sper sa fi avut mana buna la plantare si sa se prinda. Am preferat sa iau pomi din zona pentru ca sunt aclimatizati, nu cumpar pomi din import, mi se pare inutil si neproductiv. La piersic si cais optiunea mea era pentru alte soiuri, dar nu mai aveau, asa ca am luat ce mi-au recomandat ei, sa speram ca vor fi bune  :)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

sandaveturia

asa repede i-ai plantat? Nu mai trebuia sa chelesca de frunze un pic?

einsteinitza

Nu cunosc renclodele alea Ulena, probabil e foarte bun pentru zona ta. Sa faci poze la fructe.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Sandaveturia, pai sunt cheli de frunze  ;D

Es, sper sa vina cat mai curand momentul sa pozez fructele! Renclod-ul Ulena face prunele albe...eu am ramas blocata de pe vremea bunicii, avea 2 pruni renclod de nu ma mai saturam ce bune erau, pomii aceia intre timp au murit, erau batrani si caut de mult si abia acum am gasit cu prune albe, luasem toamna trecuta un renclod, dar cu fructe rosii.
Am comandat cate ceva si la o firma de langa Oradea, printre care si un mosmon. Sunt foarte curioasa cum sunt fructele, eu nici n-am vazut, nici n-am mancat vreodata, lumea spune ca sunt foarte gustoase can sunt mature, dupa ce le-a prins frigul si se inmoaie
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Da, si pe mine m-ar tenta unul, oare trimit prin posta?
Si eu am fixul asta. Am niste renclode dar movulii.
Atti are mosmoane, cu el sa vorbesti.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Firma e asta: www.multeplante.ro. Trimit prin curier, taxele ajung cam la 30 RON, cam jumate e curierul, restul cheltuieli de ambalare. Mosmonul il gasesti la pomi fructiferi, subcategoria 'Altele'
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Nu vreau mosmon, multumesc, vreau prunul ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Care prun, ala renclod? Ala nu-i e la ei, e din Salaj  :D   www.pepinierelehida.ro
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Da ce limba vorbiti voi? =))

claude

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Elena_E

Quote from: claude on October 25, 2011, 09:58:45 PM
Firma e asta: www.multeplante.ro. Trimit prin curier, taxele ajung cam la 30 RON, cam jumate e curierul, restul cheltuieli de ambalare. Mosmonul il gasesti la pomi fructiferi, subcategoria 'Altele'

Am cumparat de la ei pomi fructiferi: un cires Stella, un nectarin Flavortop si un par Conference, sunt foarte bine dezvoltati si frumosi ;;) iar la deschiderea coletului am constatat ca toate depasesc 1.5 m ( ciresul era de aproape 2 m).

einsteinitza

Voiam renclodul numai, trimit si prin posta? Unde o fi Hida asta?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

E in jud. Salaj, nu stiu daca trimit prin posta, mie mi-eau trimis printr-o persoana care avea drum prin Cluj. La cat sunt de ocupati in perioada asta cu comenzile, ma cam indoiesc ca se deranjeaza cineva sa trimita colet un pom de 9 lei  :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Da, e drept, si nu ma grabesc. La cate mutari am de facut.....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Eu ieri am pus balegar proaspat la baza pomilor. Azi mi-a zis cineva ca l-am pus degeaba, ca peste iarna toate substantele benefice se vor duce la mama naibii, vantul si friugul va usca balegarul. Eu sunt pe dinafara cu pomicultura, am facut ce am vazut la altii, la mine in zona asa procedeaza lumea. Am facut o tampenie? Ar trebui sa sap la baza pomilor ca sa se incorporeze in sol balegarul?  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Ai facut doua tampenii +ham +ham

Una- NU PUI NIICIODATA blagera proaspat.
Doi- orice ingrasamant trebuie ingropat, ca substantele sa ajunga in sol. Chiar si cel chimic din comert.

Sa-ti spun o pofveste.
Langa cotetul gainilor aveam un nuc batran. Baiatul care face curat la gaini, in iarna, a pus de cateva ori rumegusul cu gainat pe care il scoate in spatele nucului, i-a fost lene sa-l duca la compost.
In primavara, nucul meu nu misca, nu facea muguri, nimic. Dupa un timp mi-am dat seama ce s-a intamplat, fusese pur si simplu ars la radacina de resturile proaspete. Si era un nuc batran cu trunchi gros, si radacini adanci. Iti dai seama ce patesc pomisorii tai tineri?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

 :o  Pai tocmai de aceea pune lumea in zona mea balegar proaspat toamna tarziu pentru ca inghetul neutralizeaza compusii care ard...iar primavara incorporeaza balegarul in sol prin sapare +ham Acuma ce naiba fac, ma apuc sa-l adun?  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Nu-i neutralizeaza, mai ales ca nu stii cand vine inghetul! Daca vine peste doua luni? Deocamdata pamantul nu ingheta, nici la -5 grade nu e inghetat, poate le ingheta lor mintea. Iti spun eu cum ma uitam la nucul ala mare si nu intelegeam ce am facut, ce-i cu el. Si apoi cati pumni in cap mi-am promis, ca am fost proasta ,ca stiam ca ingrasamantul proaspat arde!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro