Gradina Daliei :)

Started by Dalia, April 25, 2012, 07:18:53 PM

Previous topic - Next topic

PRIMULA

Quote from: Dalia on August 16, 2013, 02:49:47 PM
August:










Frumos la tine in gradina, multa culoare! Imi place mult ce vad!

Trofin Petrina

Ca de obicei...e un deliciu plimbarea prin gradina ta  +hug Felicitari pentru toata munca facuta care a dus la sfintirea locului  :x
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

Dalia

Ma bucur ca va place, multumesc.  :)

claude

Foarte faine ramurile colorate, mai ales acerul ala rosu, chiar ca e ochios!  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Avind putin timp, am barzaunit prin timp si spatiu. Minunat !!!!!!! felicitari !!!Oricum, cind am uzit ca ai 9000mp...Doamne!! ce faci cu ei, cum te descurci? Eu am 2000si, in jurul csei si ma simt depasita.
   Si eu am lasat anul asta gradina "salbatica". Mai comod. Am lasat carari intre plnte ca sa intru cu trimmerul.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Dalia

Gradina este doar pe o mica parte din teren. Restul este faneata.  :)

adrianam

 +apl
M-am mai plimbat si eu acum prin gradina ta, Dalia, ca asta-vara nu am avut timp!
Foarte frumoasa, cum cred ca multi dintre noi viseaza sa o aiba.
Din pacate si la mine pe timpul verii, fara udare intensa se usuca totul aproape.
Ce plante pentru bordura ai folosit, ca si eu ma lupt acum sa umplu spatiile intre trandafiri si in fata trandafirilor, sa nu se mai vada baza golasa.

Dalia

Adriana, eu am pus printre trandafiri diverse plante perene (phlox, crini, bujori, rudbekia, coreopsis, echinacea), dar am semanat si craite. Din pacate, toate necesita udare in zilele fierbinti de vara. Am noroc totusi, ca aici vara este destul de ok. Chiar asta din 2013 a fost perfecta, cu ploi si temperaturi de pana in 30 grade.

Ai putea opta si pentru tufe de mici dimensiuni: Philadelphus Manteau d'Hermine, Weigela Alexandra, Physocarpus Little Devil, Deutzia gracilis Nikko, diverse specii de Berberis si Spiraea. Arbustii sunt mult mai rezistenti la seceta. 

adrianam

Multumesc pentru raspuns!
Chiar am o weigela rosie care nici nu creste prea mare si in plus imi sta in drum. In ianuarie o mut de acolo, sa vad unde o inghesui.

Phlox, bujori, rudbekia, coreopsis, echinacea am pus dar nu le-a mers prea bine vara trecuta. Sa vad in primavara ce a rezistat si daca mai si infloresc. Eu am mai pus si hemerocalisi dar si astia abia daca s-au prins. Crinii mi-a fost frica sa-i pun printre trandafiri, nu stiu de ce, dar cred ca in primavara voi mai comanda ceva de la polonez si voi pune si crini printre trandafiri.

Sa vad ce seminte de craite gasesc.
Tu iei in fiecare an din comert sau se reinsaminteaza singure?

Dalia

Crinii merg foarte bine printre trandafiri, mai ales ca infloresc intre cele doua valuri.

Strang seminte de craite in fiecare an, iar primavara, cand pamantul este ud, le raspandesc la intamplare si ies din belsug.


Penelopa

Iti multumesc ca existi, Dalia, ca ai fost aleasa de Dumnezeu sa creezi o particica din gradina Raiului, aici, pe Pamant! :o
Dupa ce m-am plimbat si am savurat gradina ta, am inteles ca nu oricine poate realiza asa ceva. Te ajuta zona, clima, existenta surselor de apa si, mai ales, posibilitatea de a achizitiona atatea plante in numar mare. Nu ai cum sa realizezi grupuri mari si compacte de plante cu 1-2 rasaduri dintr-o planta si aia cumparata o data la 1 an!!!
Te felicit si te admir/invidiez, pentru ca eu niciodata nu voi ajunge la acest nivel.
Oricum, gradina ta va ramane muza inspiratiei mele!

Dalia

Lara, multumesc pentru cuvintele atat de frumoase, dar parca nu le merit chiar pe toate.  :) Ma bucur ca gradina mea ti-a placut.

Plantele au fost cumparate in timp si au avut dimensiuni mici. Mi-am lungit urechile asteptand sa creasca. Dar, sa stii ca nu trebuie o vesnicie sa se intample acest lucru. Inceputul este mai greu, fiindca nerabdarea este mare, si vrei sa vezi rezultatele a 2-a zi daca s-ar putea.  ;D

einsteinitza

Lara, ba ai cum, chiar piti realiza grupuri mari si compacte cu plante mici si in numare mai mic. Cam toti pe aici asa am inceput, si acum nu stim pe unde sa gasim inca un locsor liber!
Da, gradina Daliei e minunata, nu stiu insa daca e de acord ca o ajuta clima! Cred ca mai degraba pasiunea pentru frumos si munca sustinuta-"care face glezna subtire" ;) :D u
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Dalia, tu musuroiesti trandafirii? Eu ii musuroiec si trebuie permanent sa am grija ce pun printre ei, ca toamna bag hirletul la musuroit.Eu am pus crini printre trandafir, dar nu le-a prea mers.. Trandafirii au crescut repede tufa cu frunze, si in unele locuri mi-a sufocat crinul.
Si, Da !!!! Gradina ta e cum mi-as dori. Trebuie sa vezi si ce-a realizat Es, pe un teren prundis. Acolo munca !!!! Numai pasiunea justifica frumosetea ce-i acolo!!!
       Musai sa mergi la Slanic-Prahova sa-i vezi gradina !!!!
  ( Es , cred ca nu te superi ca-ti trimit musafiri, da ? )
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Sigur ca nu, oricum am facut invitatia cu ceva vreme in urma si tare m-as bucura. Gradina va asteapta. :x
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dalia

Gabriela, eu musuroiesc trandafirii cu gunoi de grajd. Nu ies musuroaie prea inalte, dar e ok. Numai trandafirii proaspat plantati beneficiaza de adevarate "castele".  :)

Iar gradina lui Es este de vis, intr-adevar.  :x De acolo am luat microbul.  :)

gabriela jalba

Ce vezi in poze, e departe de realitate. Es are ceva pensiui, si sa stii ca la fiecare e cite ceva deosebit de vazut. Apoi interioarele....De foarte mult bun gust, si te simti ca acasa. Ai tot ce-ti doreste inimioara ca sa te "gospodaresti" in concediu.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Penelopa

Dalia, la pag.11 ai o serie de poze cu niste narcise galbene marginite cu alb in prima poza. Te-as ruga sa-mi spui daca rezista si se inmultesc in timp, deoarece am plantat si eu 8 bulbi in toamna aceasta. Multunesc!

Dalia

Se inmultesc foarte bine. Cam la 3-4 ani bulbii trebuie scosi, separati si replantati la distanta corespunzatoare.

zamfira

Mie imi place, de pe pagina 11, acel Sedum (parca) si cu cateva plante argintii, posibil Stachis lanata- o combinatie pe gustul meu. b +rsp
http://www.flickr.com/photos/89395802@N04/8677506300/

Dalia

A venit in cele din urma si iarna. Multa ceata si spectacol:

 

 

 



flordel

Tare frumos, ca in reviste!

Dalia

Multumesc, flor! Astept sa mai creasca copacii si coniferele, ca sa-i dea un pic de inaltime gradinii.  :)

zamfira

Ce frumos se proiecteaza cornul pe fondul alb!
Dalia, ai o gradina pentru orice anotimp, o alcatuire cu dinamica si cu o frumusete indiferenta la schimbarile vremii. Si cu atat mai spectaculoasa.