Gradina Daliei :)

Started by Dalia, April 25, 2012, 07:18:53 PM

Previous topic - Next topic

Dalia

In prima poza este Cornus Flaviramea. In a doua poza este un artar japonez (Sango Kaku). Are ramurile de un rosu intens, foarte frumos.

claude

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Frumos !!!!! Zapada da un plus de farmec !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

anasstasia

Ce frumos! E o placere sa-ti revad gradina.

einsteinitza

O incantare la tine, mereu imi face mare bucurie gradina ta!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

zamfira

Quote from: Dalia on January 22, 2014, 04:19:19 PM
In prima poza este Cornus Flaviramea. In a doua poza este un artar japonez (Sango Kaku). Are ramurile de un rosu intens, foarte frumos.

Dalia, te rog foarte mult, poti sa pui fotografii cu ramurile si mugurii din gradina ta (mai ales ca stii atat de bine speciile) la topicul "muguri de iarna". Sa avem astfel o colectie...

Dalia

Primavara si toamna pot avea foarte bine ceva in comun: culorile. Sfarsit de aprilie:







anasstasia

Ce e cel din ultima poza? Artar? Imi doresc foarte mult un pomisor asemanator. :) Superbe pozele, de poveste...

Dalia

Da, este Orange Dream.  :)

einsteinitza

Ca de obicei, gradina ta e o incantare! Nici nu stiu cand imi place mai mult...
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dalia

Multumesc pentru aprecieri.  :)  Asta e gradina interioara, in care am plimbat eu plantele. In exterior, acolo unde am pus trandafirii vechi, altcineva va fi dirijorul: sotul meu.  :D A zis ca nu-i place cum am aranjat plantele. In toamna avem de mutat dupa un plan al lui. Trebuie sa recunosc ca el are un ochi mai de artist, ca sa zic asa.

zamfira

Ce frumos! Patru ochi de artist, patru mâini la lucru! Aşa mai zic şi eu. Iar rezultatele se văd.  :-bd Chiar aşteptam fotografii şi cred că tot aşa aşteptau şi alţi colegi de forum. Mă uit la acele spiraea aurii, lăsate să crească în voie: ce spectacol! Am şi eu una singură şi pe aceea trebuie să o ţin din scurt. La cât loc am eu, mi-l ocupă pe tot.
Dalia, te rog să ne mai răsfeţi cu fotografii, cred că în curând vor intra în scenă irişii, se văd acolo, în fundal, pregătiţi să erupă.

Dalia

Da, au inceput sa-si dea drumul aproape toate plantele. Am sa pun poze pe parcurs. Iarna a fost blanda si scurta, caldura a venit mult mai devreme anul acesta, si in gradina parca totul se grabeste. Pana acum e foarte bine si frumos. Sper insa, sa nu avem parte de o vara incendiara.

Penelopa

Dalia, nu stiu cat de artist e ochiul meu, dar imi place la nebunie ce ai creat tu acolo!!! :o Plantele sunt destul de mari, asa ca, ar putea suferi la mutari.
De cate ori ma uit la gradina ta, gasesc cate ceva ca model de inspiratie. Acum mi-a atras atentia Spirea aurie. O voi cauta si eu.

Dalia

Sunt multe specii de spiraea care au un colorit frumos primavara. Merita din plin un loc in gradina.

gabi_gabriella

O gradina prin care nu te saturi sa hoinaresti
Felicitari!!!

Dalia

Inceput de mai cam friguros, dar plantele se simt minunat:







geodezia


einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

zamfira

De data asta cea mai reusita mi se pare fotografia cu hosta. Exceptional!

Dalia

Ma straduiesc si eu sa surprind frumusetea cat mai bine.  :)

anasstasia

Si iti iese de minune!

Rux

 +apl +apl +apl +apl si am spus tot ,Dalia.

Dalia


Tazmania

Quote from: Dalia on May 06, 2014, 08:41:55 AM
Ma straduiesc si eu sa surprind frumusetea cat mai bine.  :)
si reusesti! si ne faci pe noi astia incepatorii sa ne dorim mai multe ....