Din vechile gradini ale orasului

Started by einsteinitza, May 11, 2012, 08:26:42 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Multumeste juniorului din partea noastra.
Dupa mine, eu incerc sa strang acum o colectie cu toti astia vechi gasiti, si sa incerc sa-i determin. Pentru mine acesti trandafiri cu istorie sunt foarte frumosi, dar asta e doar in capul meu.
Am vazut zilele trecute un gard cu Bleu Magenta, , care e un trandafir din 1900!!!!!! :o :o :o
Iti dai seama? Gardul era pur si simplu acoperit in flori! Cum sa nu imi placa?
Asa ca tu hotarasti daca merita sa-l ai si tu pe ala sau nu, eu l-as inmulti cu siguranta. Mai ales primul, ala care are si poza aia deosebita pe ulcica, e de vis, m-am tot uitat, nu donezi niste butasi? Imi place mijlocul ala putin roziu, e o nebunie. Si e clar altceva decat albul meu, uita-te la sepalele bobocului,ce diefrenta!!!!!

PS. La prima poza a juniorului, fa un crop, redu ce e in jur, taie din poza sa ramana bobocii si floarea. Bobocii se vad exceptional, si rasucirea din mijloc a petalelor, e o poza foarte buna pentru detalii.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Nicol, cel rosu de care ziceai, fara parfum, eu zic ca e Paul's Scarlet. Ghimpi putini sau aproape deloc, fara parfum, ramuri mai moi.A fost un trandafir foarte cultivat in Europa
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

Acum mam intors din cimitirul apropiat de mine(nu cel cu tigratul )si iata ce am gasit,bobocul este un roze deschis pana se deschide floarea de tot(sau poate fi din cauza ploii??)Atinge in jur de 2m,frunza este in general cu cinci lobi.

dancoman

Bobocul nu are ,,frunzulitele,,acelea lungi ca la al mamei tale Es ci seamana mai repede cu cel postat de Anna

einsteinitza

A, exceptional , ghimpii aia sunt speciali, al mamei nu ii avea rosii, erau rari, maro inchis, si incovoiati. Iar floarea semideschisa are o culoare de vis...

Oricum, dungatul ala trebuie luat si inmultit, neaparat, pe ala sa nu-l pierzi, in weekend ma uit si eu sa vad, sunt si ceva gallica dungati dar n-am timp sa caut si oricum mi se pare ca seamana mult cu AL. Am scris si la un pasionat de alba sa vedem ce zice, care ce este, daca o binevoi sa-mi raspunda...

Interesant ca nu ati vazut inca rambleri, foarte ciudat, erau frcventi Dorothy Perkins, Excelsa si Bleu Magenta, ar trebui sa fie si astia, probabil nu la cimitire,c a noi cam asta vizitam mai nou. La socrii mei e ceva ce cred de ceva vreme ca e Dorothy Perkins dar astept inca putin sa infloreasca.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

Il pun si pe acela pe care l-am poreclit ,,de dulceata,,poate imi spuneti si mie ce este,are un parfum placut,dosul petalelor roz-alburiu,probabil ca atinge pana la 2m inaltime,desii de cele mai multe ori l-am vazut culcat,are mare capacitate de a da lastari noi inradacinati.

dancoman

Quote from: einsteinitza on May 29, 2012, 08:04:17 PM
A, exceptional , ghimpii aia sunt speciali, al mamei nu ii avea rosii, erau rari, maro inchis, si incovoiati.

Oricum, dungatul ala trebuie luat si inmultit, neaparat, pe ala sa nu-l pierzi, in weekend ma uit si eu sa vad, sunt si ceva gallica dungati dar n-am timp sa caut si oricum mi se pare ca seamana mult cu AL. Am scris si la un pasionat de alba sa vedem ce zice, care ce este, daca o binevoi sa-mi raspunda...
...dungatul pare ca este acelasi trandafir care-i spun eu de dulceata,am sa urmaresc mai atent,forma florii si albul de pe dosul petalelor este acelasi,nu inteleg motivul pentru care avea acela dungi,am sa merg din nou...iar la cel alb numai ghimpii noi erau rosii ,apoi cand se lemnificau deveneau maro.Culoarea florii semideschise este identica cu cea din poza ,un roz superb,am sa merg sa il pozez mai bine caci din cauza juniorului care era cu mine nu am putut...,,ma tot tragea!!!,, :D

dancoman

Si inca un TH la care nu ma hotaresc ,,ce nume sa-i dau,,pozele nu sunt foarte concludente caci dau impresia ca are mijlocul crem cand in realitate era roz,NU ARE PARFUM,iar ghimpii nu-i are albi ca la DD,cand l-am vazut ma gandeam la Nostalgie DAR greu de crezut ca cineva ar achizitiona N sa-l duca la cimitirul de aici(unul cam prapadit,este adevarat cu ,,monumente,, frumoase..ma ajutati??

einsteinitza

Nu e Nostalgie , ala e mai evident, diferenta dintre culori mai clara. Plus ca Nostalgie e usor de identificat dupa boboc, ultimele petale din mijloc, pana le deschide, stau ca un flobulet, adunate peste mijloc, cumva ca la cei vechi. Incercam, daca era mai roz ziceam Queen Elizabeth, dar nu-i suficient de roz.

Daca ala dungat e acelasi cu asta...ceea ce e greu de crezut, totusi,a tunci ai grija sa iei butasi din ramura dungata, te rog, stau acum si eu la gard la tine pentru un butasel!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sannamaria

Quote from: einsteinitza on May 29, 2012, 05:28:47 PM

Asa ca tu hotarasti daca merita sa-l ai si tu pe ala sau nu, eu l-as inmulti cu siguranta. Mai ales primul, ala care are si poza aia deosebita pe ulcica, e de vis, m-am tot uitat, nu donezi niste butasi? Imi place mijlocul ala putin roziu, e o nebunie. Si e clar altceva decat albul meu, uita-te la sepalele bobocului,ce diefrenta!!!!!


Es , o sa-ti trimit lastari impreuna cu rozul ala din cimitir [ din ala ti-ai dorit  ,da ?]cam peste 2 saptamani ca atunci ma duc iar acolo .
ps : ulcica are vreo 100 de ani ,bunica a mostenit-o de la bunica ei  :) il tin i casa ca nu cumva sa sparga catelul  ::)

dancoman

Quote from: sannamaria on May 29, 2012, 10:11:12 PM
Quote from: einsteinitza on May 29, 2012, 05:28:47 PM

Asa ca tu hotarasti daca merita sa-l ai si tu pe ala sau nu, eu l-as inmulti cu siguranta. Mai ales primul, ala care are si poza aia deosebita pe ulcica, e de vis, m-am tot uitat, nu donezi niste butasi? Imi place mijlocul ala putin roziu, e o nebunie. Si e clar altceva decat albul meu, uita-te la sepalele bobocului,ce diefrenta!!!!!


Es , o sa-ti trimit lastari impreuna cu rozul ala din cimitir [ din ala ti-ai dorit  ,da ?]cam peste 2 saptamani ca atunci ma duc iar acolo .
ps : ulcica are vreo 100 de ani ,bunica a mostenit-o de la bunica ei  :) il tin i casa ca nu cumva sa sparga catelul  ::)
si ,,io,, Es iti..aduc alb si tigrat,si ,,io-mie,,tine ai tai Anna !!!! :D :D :D

einsteinitza

Multumesc Sannamaria, tu vrei ceva din gaselnitele mele?
Claude, aici posteaza ce vrei, eu doar le copiez la topicul celalalt grupat sa stie lumea ce sa ceara  si de la cine :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Quote from: claude on May 29, 2012, 10:02:06 PM
L-am primit in toamna lui 2010, 2 fire cu radacina, ca trandafir de dulceata. Anul trecut a crescut destul de putin, unul cam 60 cm celalalt cam 40.
Floarea are 8 cm. Parfumul este intens, cu nota picanta. Am cules floarea pe ploaie si era parfumata!   La 8 ore dupa ce am rupt floarea, intensitatea parfumului era aceeasi ca la recoltare  :o
In ultima poza sunt petale, primele 2 randuri de petale exterioare sunt ca si prima, iar urmatoarese sunt mult mai inguste, ca si celelalte 3 din poza. Iar pe petale are niste umbre mai inchise

     
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Quote from: dancoman on May 29, 2012, 11:18:22 PM
Claude nu-i asa ca dosul petalelor este mult deschis la culoare???...asta este si prin cimitirele de la mine,DAR intr-un singur loc petala este tigrata cum am postat la gradinile vechi...
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Quote from: claude on May 29, 2012, 11:20:22 PM
Da, asa e, Dan, dosul petalei e roz deschis!

Ika, nu pare asta, nu corespund petalele superioare, la asta sunt inguste  ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


geodezia

Blue magenta asta cica la 1876 .l-am luat si eu acum de la lotum dar sa vad ce si cum .. Es are florile duble inlforit acolo pe gard ? in unele poze pe goagle arata cind albastru cind mov cind roz inchis catre movului.. cum e coloarea lui adevarata vazuta de tine pe viu .. acum nu stiu daca el a dat acoltul sau blue for you .. il astept sa infloreasca sa vad ce si cum iese .. poate ies ochii

einsteinitza

Un mov inchis, asa era. Deocamdata nu mai ajung pe acolo, dar daca mai ajung fac poze.
Pai poti sa stii exact cine a dat coltul, fiindca blue magenta are ramuri lungi cu frunzele de multiflora-verde mediu dar mai ascutite, lunguiete.....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Primul postat de Nicol, este Alba Maxima- Sangerhausen, adica cel prezent in rozariul din Sangerhausen.
Ramurile tinere sunt aproape complet lipsite de spini, cele mai batrane mai au cativa.

http://www.stauden-und-rosen.de/index.php?seite=rosen&id=315

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Claude, al tau pus cu multe detalii-bobocii au ajutat foarte mult, este Great Western, dupa mine, Ghimpii, sepalele, dosul petalelor mai deschis,, totul corespunde.
http://www.stauden-und-rosen.de/index.php?seite=rosen&id=282

Rozierista spune in text ca era un trandafir deseori intalnit in gradini alaturi de tufelee de agrise si florile lui erau folosite pentru a colora cand se gatea cu agrise, diindca dadeau o culoare foarte apetisanta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

 :-bd  Ai dreptate cu bobocul, e identic, forma, sepale, culoare, totul corespunde
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Ce bine ca si tu crezi asa, bobocii aia sunt identici, parca e acelasi boboc!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

da, parca-i din poza mea  :D  Si acum m-am uitat si la pozele de pe HMF, ala e, are aceleasi umbre mai inchise pe petale, ghimpii corespund, forma frunzei  :-bd
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Excelsa?
Impresionant, se catarase pe bolta de vita, pe caprifoi, era...sef! :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

Quote from: einsteinitza on May 30, 2012, 07:05:55 PM
Claude, al tau pus cu multe detalii-bobocii au ajutat foarte mult, este Great Western, dupa mine, Ghimpii, sepalele, dosul petalelor mai deschis,, totul corespunde.
http://www.stauden-und-rosen.de/index.php?seite=rosen&id=282

Rozierista spune in text ca era un trandafir deseori intalnit in gradini alaturi de tufelee de agrise si florile lui erau folosite pentru a colora cand se gatea cu agrise, diindca dadeau o culoare foarte apetisanta.
Confirm si eu caci am vazut ,,macesele,, de la el,sunt identice....totul arata ca este Great Western. :-bdEs am observat ca ploile cazute timp indelungat au facut ca trandafirii(unii) sa aiba culori neobisnuite,se poate ca acele ,,umbre,, mai inchise la culoare sa se datoreze ploilor(la cel fotografiat de mine)????...din pacate am perioada aceasta mult de munca si nu imi permit sa identific (de fapt nici nu prea mai stau pe PC)la roze! >:(