Din vechile gradini ale orasului

Started by einsteinitza, May 11, 2012, 08:26:42 AM

Previous topic - Next topic

claude

Mie astia ultimii mi se par identici, cine stie de ce unul o fi avand frunzele mai mari, pozitia, insolatia, pamantul  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Da, si eu cred. Dar e asa spectaculos cand e in floare....Trandafirii de genul asta nu merg in mijlocul gradinii, insa printre alte tufe la gard, chiar in fata gardului la strada, sa faca pete de culoare si zone de parfum, sa nu ai grija lor, ca se descurca singuri, si nu e nimeni tentat sa fure florile, mie pentru asta mi se par potriviti.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dalia

Carina, indraznesc sa te rog ca atunci, cand imi trimiti Gelber Engel (mi-ai zis sa-ti amintesc  :) ), sa-mi pui si din primul trandafir din cimitir, daca se poate.  :x

Carina

Sigur Dalia, adica din cel care seamana cu American Pillar, da? Saptamana viitoare oricum ma mai duc o tura pe acolo, ca mai erau cativa trandafiri nedeschisi si vreau sa vad ce sunt.
Si pana atunci numai bine se scutura si Gelber Engel ca sa-ti pot trimite butasi din el  :)

Dalia

Da, Americanul. Saru' mana, Carina!  :x Si daca-ti place ceva de la mine, iti dau cu mare placere. Si din astia noi, numa' sa mai creasca un pic.  :)

einsteinitza

Da, aproape sigur el este, nu vad bine dar parca bobocii tai au sepalele cu niste moate laterale ascutite, subtiri,d aca e asa atunci el e.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Din nou la plimbare, a inflorit ramblerul roz care e prezent aici pe mai peste tot, si un urcator rosu tot asa, cam prin toate gradinile, foarte vechi. Rozul asta seamana intr-un fel cu  Apple Blossom, are o gramada de nuante de roz, pana la alb, doar ca floarea e batuta batuta ca un pompon. Este foarte bun fiindca infloreste foarte tarziu, cand altii au terinat primul val.  Si la casa cu cel rosu se vede unul urcat pe un burlan, se vede ca de abia descide florile, pe cand cel rosu aproape ca este pe trecute.

Din ceea ce am observat pana acum, in gradinile vechi se gasesc trei tipuri de rambleri cu flori mici-unul rosu ciclam intens, unul roz ciclam , pe care eu il banuiesc a fi Dorothy Perkins, si unul roz pal cu nuante pana la alb, care e cel mai tarziu la inflorit. Cel roz ciclam l-am vazut ca este, cel putin prin gradini, cel mai mare, atinge peste 10 m clar, l-am vasut intr-un pom foarte inalt pe care efectiv il cucerise
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Ca o concluzie la ramblerii cu flori mici buchete, am reusit sa observ ca sunt trei variante in gradinile vechi- unul cu flori roz mediu, buchete foarte mari, care ajunge la dimensiuni impresionante, si pe care eu il banuiesc a fi Dorothy Perkins, un rambler ciclam intens, cateodata pare chiar rosu, care sigur este Excelsa, pentru ca il am eu pe Super Excelsa, care este copilul lui identic doar ca are remontanta, si un rambler cu nuante de la roz sirop de zmeura pana la alb, cu inflorire foarte tarzie, si care nu atinge dimensiuni impresionante dar e totusi mare si arata minunat cu buchetele alea in toate culorile.Ma tot intreb cine poate fi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Va zgandaresc din nou ;), ati mai fost pe la cei pe care i-ati gasit? Era interesant de vazut daca au remontanta.
Doi din cei gasiti de mine la cimitir, unul ciclam si unul roz, tip polyantha, aveau acum ceva flori pe ei, nu multe insa saracii sunt in niste conditii jalnice. Din unul din ei am reusit sa iau si niste pui, care iesisera in alee.

Intre timp, am intrat in posesia unui indrumar de determinare, ma rog, nu stiu cum sa ii spun, o carte cu instructiuni si fise complete de determinare, de la cea care a infiintat in SUA asociatia cautatorilor de trandafiri vechi, The rose rustlers.
Este interesant cate puncte de sprijin sunt la o determinare, ca sa fie corecta. Ideea cea mai interesanta si, dupa mine cea mai buna, este sa luati si o ramura cu boboci si flori daca se poate, si sa o faceti plansa de ierbar. Ramura, frunza, boboc , petala, sepale, pot fi comparate usor intre pasionati cu cei din gradini, gradini botanice si alte surse. Mie mi-a placut enorm ideea.


Cat despre prins, sunt curioasa cum v-a mers. Ceea ce am luat mai la inceput s-a prins parca, dar abia acum aninceput sa dea cate o frunzulita. Ceea ce am luat in vara, pe calduri, nu a rezistat. Voua cum v-a mers?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

DanaT, uite, de la o alta pasionata de culmi incetosate!
http://alpinet.org/main/foto/showfoto_en_display_altecomm_item_100212_idxfoto_860.html


Ps daca poti sa imi trimiti pe mail pozele cu trandafir, asa cum sunt, neprelucrate, m-as bucura mult.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

La mine s-au prins toti cei luati din cimitit la inceputul lunii iunie...sunt verzi si cu mugurasi, desi nu mai au frunze si nu au lastarit peste vara  ???    Probabil caldura teribila i-a facut sa stea nemiscati, dar  sper ca la primavara sa-si dea drumul  :-\   
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Asa erau si ai mei, dar, cum i-am pus in ghivece ingropate, acum i-am deezgropat si i-am pus in sera.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

Cum de ai ajuns pe Alpinet Es???...oare unde o fi fotografiat trandafirul,am trecut de multe ori prin zona si nu imi inchipuiam ca poate supravietui la asemenea altitudine si in asemenea climat.Lori este un mare iubitor de natura,de flora montana.Am sa il intreb. ( acum ceva ani comunicam destul de des.)

einsteinitza

 :D
Fiul meu are cont acolo, are cateva fotografii
http://alpinet.org/main/foto/showfoto_ro_t_ochi-in-ochi_item_45235_vot_0_savepos_1_position_5.html

Mai intru si eu sa vad fotografii de exceptie cu inaltimile care imi plac mult.

Am descoperit ca exista cateva specii interesante la noi, uite si aici

http://www.floraofromania.transsilvanica.net/flora%20of%20romania/RS/Copy%20(19)%20of%20species.htm
Incerc sa descopar ce era la Dana in poze, mi-au placut enorm macesele alea lunguiete.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

Am balaurit ceva ani si eu pe Alpinet...atunci nu visam la ...marea transformare!!! :D Vedeam doar calcar si conglomerat(eventual sist).Din fericire-nefericire am intalnit FEMEIA!!!(cea care niveleaza extremele unui barbat....din pacate si pe cele bune!!!!) ;D...si am ajuns la roze!!!...Sunt curios unde a intalnit acel trandafir ,cum l-a identificat....i-am scris un mesaj.

dancoman

Am sa-i rog pe prietenii mei daca vad prin Cheile Turzii un trandafir alb sa taie din el si sa imi trimita.(am catarat si pe acolo ,din pacate nu ma interesa flora!!)

einsteinitza

Da, e foarte interesant.
Al doilea om pasionat, si mai in tema, zic eu, are niste poze de determinator, geniale!
Pimpinelifolia este un trandafir foarte foarte timpuriu, la sfarsit de primavara. Eu chiar mi-am cumparat doi hibrizi de la Petrovick tocmai din motivul asta. Faptul ca imi mai potolesc nerabdarea primavara. =))

Aici puteti gasi poze de detaliu cu explicatii, cu cateva din cele 19 specii din flora Romaniei.
La litera R.
http://www.floraofromania.transsilvanica.net/documents_and_photographs_of_the_flora_of_romania.htm


Da, ar fi interesant sa starnesti putin si acolo fotografii, cine stie, poate reusim sa strangem mai multe poze cu trandafirii salbatici din locuri mai retrase. Mi se pare deosebit  cand ii vad asa nonsalanti prin pasune, inconjurati de garofite salbatice....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

uite-le si pe ale mele,din pacate nu am mai intrat de multicel pe acolo!!

http://alpinet.org/main/membri/adminfoto.php?lng=ro

einsteinitza

Vreau sa le vad dar nu merge. Ma duce la pagina de logare, dwaca ma loghez cu contul lui Alex ma arunca in contul lui.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

ES eu  am deschis din bara la FOTOGRAFII si acolo vezi si albume .

einsteinitza

Eu intru pe categorii generale, macro, instantanee...le vreau pe ale lui..... +hypno
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

nicol

Quote from: einsteinitza on November 07, 2012, 07:28:34 AM
Va zgandaresc din nou ;), ati mai fost pe la cei pe care i-ati gasit? Era interesant de vazut daca au remontanta.
Doi din cei gasiti de mine la cimitir, unul ciclam si unul roz, tip polyantha, aveau acum ceva flori pe ei, nu multe insa saracii sunt in niste conditii jalnice. Din unul din ei am reusit sa iau si niste pui, care iesisera in alee.

Intre timp, am intrat in posesia unui indrumar de determinare, ma rog, nu stiu cum sa ii spun, o carte cu instructiuni si fise complete de determinare, de la cea care a infiintat in SUA asociatia cautatorilor de trandafiri vechi, The rose rustlers.
Este interesant cate puncte de sprijin sunt la o determinare, ca sa fie corecta. Ideea cea mai interesanta si, dupa mine cea mai buna, este sa luati si o ramura cu boboci si flori daca se poate, si sa o faceti plansa de ierbar. Ramura, frunza, boboc , petala, sepale, pot fi comparate usor intre pasionati cu cei din gradini, gradini botanice si alte surse. Mie mi-a placut enorm ideea.


Cat despre prins, sunt curioasa cum v-a mers. Ceea ce am luat mai la inceput s-a prins parca, dar abia acum aninceput sa dea cate o frunzulita. Ceea ce am luat in vara, pe calduri, nu a rezistat. Voua cum v-a mers?
Nu, n-am mai fost.  Toata vara am umblat aiurea. Vreau sa fac o plimbare zilele acestea poate gasesc ceva pui din cel alb.

einsteinitza

Si eu maine fac o plimbare cimitireasca ;;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


einsteinitza

I-ai cules pe cei din poze? Superbe cimitirele, m-am uitat la fiecare poza,chiar daca tu nu prea ai facut poze la trandafiri ci mai mult la momrinte, dar frumoase mi-a placut enorm arcada aia de iedera, superb, o idee de folosit si in gradina prin zonele mai intunecoase.
Cel rosu din primul cimitir era parfumat?



Ps vezi ca ai un album necunoscut 1 la care scrii Graham Thomas, ala nu e sub nici o forma GT.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro