Yucca

Started by black_fox, May 25, 2007, 06:00:57 PM

Previous topic - Next topic

gentiana

Quote from: kriss on November 26, 2009, 05:06:02 PM
as scoate-o, dar am caini in curte si imi rup toate florile, iar balcoane practic nu am, decat loc din ala de 30 cm latime.  :(
pune niste bete
io asta vara am avut o "hoarda" de vreo 20 si ceva de pisici
si 4 dulai prin curte si  m-am descurcat cu ei
sa precizez ca am avut cele mai rele "animale" existente pe lume....muncitorii romani care mi-au misunat prin curte ca termoizolau casa?
si desi le-am pus departe ,faceau ce faceau si imi scuturai sacii de mortar si tinci in ghivece si pe cele mai valoroase flori din gradina?
cainii tai vor fi niste boieri pe langa muncitori(desi daca va existata  o zona marcata cu bete sau ceva  sa semene a gard fii sigura ca vor intelege
cainii mei  cand li se da drumul din curtea lor spre padure,merg pe carari si se duc in fundul curtii undeva departe si isi fac nevoile( nu in drum sau in carare,n-au calcat niciodata pe flori sau pe legume)
in schimb muncitorii(desi exista toaleta in curte) faceau pipi pe gardmpe la coltu casei,calcat pe flori si copacei(vezi doamne ca se grabeau) desi pe unde trebuiau ei sa mearga era liver,fara plante de calcat in picioare
trebuiau supravegheatzi ca se duceau si trageau de legume ,de fructe in loc sa munceasca

sarselia

Vaaai asa se munceste la noi in Romania si astia ne sunt oamenii.
parca ar fi trait in jungla unii ca altfel nu imi explic lipsa de respect daca nu fata de om atunci fata de natura sau fata de ce ii inconjoara.

dar no comment

gentiana

no comment e cel mai bine spus
noroc ca am putut sa le protejez si acu am niste yucci minunate

penelopa

Elfo, poate exemplifici printr-o poza dezvoltarea aia pe verticala si orizontala.

gentiana

 simplu pene!
plantele  cresc si imbatranesc si se degarnisesc de frunze in partea de jos,si arata urat
de aia plantez intr-un ghiveci mai multe plante(cele batrane in mijloc si cele mai tinere pe margini,ca sa le acopere "goliciunea")
astfel in ghiveci  se vad "zmocuri verzi"-ma rog dintr-o anumita pozitie(avantajoasa) ,nu reusesc sa acopar toate unghiurile

penelopa

Yucca mea este destul de mare si smocurile sunt pe un "bat" gros. Nu cred ca mai merge "dezvoltarea" asta la  ea.

gentiana

o tunzi mai drastic si din zmocuri ii faci "apres-skiuri"

penelopa

Să văd dacă mă lasă inima.  :)

gentiana

pai vrei s-o ai cheala sau ferchezuita
io astept s-o tund pe" a batrana" la primavara
are 4"bratze " de diverse marimi ,da deja unu e cam lung
cred ca-mi scapa foarfeca si-n dracene

anasstasia

Yuca pe care am primit-o drept cadou de casa noua. Imi place, cine a avut-o a avut grija de ea.
http://anasstasia.sunphoto.ro/Yuca/61956469

einsteinitza

Am o yucca la care i-am schimbat locul de nevoie, si si-a lasat varfurile, stie cineva de ce?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Cum, adica "si-a lasat varfurile"  ??? ... are mai multe varfuri (rozete), sau e vorba de varfurile frunzelor??
Daca e vorba de frunze, atunci nu e nimic nelalocul lui ca varfurile s-au lasat, important e sa fie tari si nu moi. Daca frunzele sunt tari, atunci s-au lasat ca nu au lumina suficienta, daca sunt moi, atunci ai udat yucca prea tare.

einsteinitza

Cred ca am udat-o prea tare, multumesc Pene. S-au muiat varfurile cu totul, s-au aplecat. ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Sar putea sa nu mai ai ce salva. Daca a fost mult timp cu apa multa si a fost si racoare cred ca i-au putrezit radacinile. Umbla la ea. Taie un virv si pune-l in apa ca poate da radacini.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Nuuu, n-a fost prea mult, vreo saptamana, si nu e prea frig, cam 20 de grade, cred ca a primit si prea mult soare fata de dincolo.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Prima yucca am pierdut-o si eu tot din cauza excesului de apa  :( Cand vedeam ca se pleosteste, eu ii puneam iar apa  ;D Era pe tulpina lemnoasa si cand am apasat la baza, parca era un burete imbibat in apa.  ;D

einsteinitza

Sper sa nu o pierd, nu o mai ud o luna!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

O sa moara de sete apoi  :P

gabriela jalba

Precis nu. nu cred ca o ud mai des. Ma si duce in eroare pamintul care-i negru,de cred ca-i ud.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sandaveturia

Eu stiu ca yucca de interior, dracenele si altele ca ele se pulverizeaza mai mult pe frunze decat sa se ude la radacina. Eu asa fac si le am de cel putin 10 ani.

einsteinitza

A mea are 19 ani ;D Tin foarte mult la ea. Primisem o yucca la nunta si Tudor, cel mic, avea cateva luni. L-am pus pe umar sa dea aerul afara dupa masa, si a prins varful yuccai noastre si l-a rupt. L-am pus in apa, a facut radacini si acum e mare.
Avand asa o istorie, mi-ar parea rau sa o pierd.
O udam rar, dar cand am mutat-o am udat-o bine, m-am gandit sa nu se deshidrateze fiind intr-o zona mai cu soare.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihaelacph

Eu am o yucca in gradina pe care am sapat-o odata si am scos-o sa o ia altcineva si a crescut din nou in locul de unde fusese scoasa Si mult mai deasa.Eu pusesem in locul ei seminte de dovleac si tot  udam sa-mi creasca dovleci si pana la urma tot yucca a crescut .
Asa ca s-ar putea sa-ti iasa la primavara din locul in care o aveai inainte .

einsteinitza

Mihaela, eu vorbeam de una de interior, o am in terasa. Cele de gradina sunt mari si frumoase.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

yorasta

cam asa arata porumbul meu  ;D

einsteinitza

Chiar porumb, oare ce nu-i place? ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro