Ma bucur ca v-am gasit!Salutari calduroase tuturor!

Started by soeurmarie, July 06, 2012, 09:48:34 PM

Previous topic - Next topic

soeurmarie


    Multumesc pt raspuns.Chiar m-ai ajutat.De o saptamana tot aman mutarea lor de frica sa le fac rau.

trandafira

Vezi ca a raspuns si Corina la topicul dedicat trandafirilor.Intotdeauna cand intri pe forum te duci cu sageata pe" Show unread posts since last visit."in acest mod nu vei rata niciun raspuns sau postare noua. Iti mai spun ceva care-ti va folosi. Vei citi de multe ori ca noi am cautat un trandafir pe HMF. Acesta este HELP ME FIND si accesezi cu adresa  http://www.helpmefind.com/rose/roses.php. Vei gasi info pentru trandafirul al carui nume il vei tasta la NAME.Vei afla acolo ce zona de temperatura are, ce dimensiuni, parfum, forma, etc are respectivul trandafir.

soeurmarie


   Inca un mare multumesc!Ti-am spus ca sunt novice si-n folosirea calculatorului iar interventiile tale sunt binevenite sau ale oricui doreste sa ajute un biet incepator pierdut in forumul acesta.

einsteinitza

Trandafira, trandafirii mutati saptamana trecuta nu s-au prins inca.Traiesc din rezerve. Nici o planta nu se prinde in timp asa scurt. Cel mai sigur in primavara vei afla cine s-a prins si cine nu. Manevra e riscanta, insa daca n-ai de ales o faci si pe asta. Dar trebuie sa uzi ceva mai des.Plantele care nu sunt inca prinse se deshidrateaza usor fiindca nu-si iau apa din sol. Daca poti amana pana in toamna, e mai sigura metoda, daca nu, iti tin pumnii.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

in urma cu o luna gabriela 61 vroia sa mute o rosa ..i-am spus ca nu se muta acum in plina vegetatie dar asa cum ma stiti am efectuat eu experimentul .. asta deoarece am pus unde nu trebuie niste rose iar pe cele care le-am pus unde trebuie mi-au decedat subit .. asa ca am purces acum o luna la permutare deci in plina vegetatie ..am mutat 3 rose .. am udat cam in fiecare zi dupa care am lasat sa creasca buruieni ..acum deoarece buruienile au crescut rau de tot am purces la jumulire si am gasit lastari noi dati la rosele mutate .. deci se pot muta si in plina vegetatie ca nu mor .. (au fost si dupa prima inflorire)

Bun venit Sora Maria.. nu prea am inteles aderarea la manastirea virtula benedictina poate ne arati si noua sa nu murim novici de curiozitate .. aici suntem in gradina lui Dumnezeu si in raiul florilor si daca vei cere ti se va raspunde sau dupa caz ti se va da..
cu claculatorul te inveti si nu trebuie sa iti ceri scuze ca mai sari o litera ..eu am darul sa intortochez cuvinte si chiar sa inventez altele noi .. dar ideea e de baza ...
deci bun venit si la mult citit .. ca e material mullllllllt de lecturat ...
te asteptam cu placere   sa ne initiezi in tainele benedictinilor ..(serios )

soeurmarie


    Buna Geodezia,multumesc pt.raspuns.Voi lamuri problema statutului meu de sora.Deci:sunt persoana consacrata,adica am depus voturile de celibat,de saracie,de ascultare staretei mele(deci superiorilor mei,bisericii etc)dupa moartea sotului meu,  apartin manastirii Mater Ecclesiae situata in Italia reg piemonteza, pe o insula cu numele de San Giulio a lacului Orta cam la 50 de km aprox.de granita cu Elvetia.Sunt,daca vrei,o prelungire a manastirii mele in lume,in Romania.Se asteapta de la mine sa fac o mica comunitate,chiar o manastire care sa respecte regulile benedictine dar sa fie adaptata culturii noastre(ca si gen de constructie) si bineinteles viata misionara pe langa persoanele in nevoi,acest lucru fiind si scopul pt.care am ramas in tara.Port o uniforma simpla care presupune un sarafan lung negru,camasa alba si valul negru cu bentita alba pe cap.Locuiesc deocamdata acasa la mine pana Dumnezeu o vrea sa am macar doua-trei surori cu care sa purced la drum pt o manastirica si implicare misionara mai dde anvrgura.Concluzia:nu este nimic virtual in viata mea de sora benedictina,poate doar visele mele.O ultima precizare:benedictin sau manastire sau comunitate benedictina inseamna ca se respecta regule sf.Benedict de catre personele care apartin acestor comunitati,asa cum manastirile ortodoxe sau cele greco-catolice se conduc dupa regulile sf.Vasile si sunt baziliene.Daca mai ai nelamuriri sau intrebari nu ezita sa mi le pui.Ca si formatie profesionala am lucrat in recuperare si terapii naturale.

soeurmarie

Draga Geodezia,ca ultima precizare sau mai bine spus corectare:votul de celibat este completat de cel de curatie.Cred ca ajunge cu precizarile alfel voi fi acuzata ca schimb continutul si scopul forumului.Marturisesc ca-mi vine destul de greu sa ma integrez in aceasta comunitate virtuala a iubitorilor de plante si de frumos(asta dovedeste frumusetea voastra suleteasca)pt.ca meseria ce am practicat-o si de asamenea statutul meu actual presupune o relatie reala,concreta,profunda si foarte personala cu cei jurul meu spre deosebire de relatia cu voi,membri acestui forum,relatie din fata unui monitor si-a unei tastaturi.Foarte impersonal!De aceea v-am lansat invitatia la o omleta cu trufe,ca sa ne cunoastem,stiind apoi cine este dincolo de monitor.

penelopa

Bun venit, Marie!
Soră sau nu, încearcă să fii ceva mai prevăzătoare  ::) fiindcă, de cele mai multe ori, aparenţele înşeală... mai ales în lumea virtuală!  ;D
Oricum, în materie de plante, vei afla multe răspunsuri aici.

geodezia

Draga Mari .. multumesc pentru precizari .. dupa accidentul avut in urma cu multi ani in care am stat imobilizata in spital vreo 3 luni iar cind am revenit multa lume se mira ca mai traiesc am citi mult despre religie .. asa ca la mine este ceva nu stiu cum sa spun ceva care vreau sa stiu pe viu asta deoarece cultul benedictinilor este un pic mai restrins la noi .. nu ca as deveni interesata sa ma inscriu dar ma intereseaza  pentru stiinta mea .. am acasa toata istoria religiilor .. asa ca iti dai seama ca din cind in cind mai si citesc .. despre religii .. unele ma impresioneza ca vor sa faca ceva pentru oameni alte pur si simplu vor doar sa aiba .. cum sa spun fiind religie majora sa ne supunem pur si simplu cultului respectiv ca asa trebuie ... ca asa au fost si bunii si strabunii ..
la mine ar fi imposibila trecerea la acest cult .. mai ales ca am un vocabular bogat si ierbos .. la care imi e imposibil sa renunt .. iar despre avere sunt leftera asa ca mai greu .. la vocabular am discutii mereu cu popa nostru care saracu ma stie de multi ani .. asa ca asta e ..
in cazul in care doresti ceva floricele imi spui am mai donat si la minastirea Tismana si imi face placere sa stiu ca o buruiana de a mea bucura ochii mai multor persoane

soeurmarie

Geodezia,surioara mea,sa stii ca nu cultul careia apartii te mantuieste ci credinta din inima ta si mai ales ceea ce faci manata de credinta ta.Iar daca eu L-as reduce pe Dumnezeu la limitele unui cult atunci ar insemna ca pe tot restul oamenilor care nu apartin cultului meu i-as condamna si as fi in mare eroare.Stii,toti suntem creaturile aceluiasi Dumnezeu,toti suntem copii aceluiasi Tata Ceresc si suntem toti egali in Ochii Lui.Ca unii cred altceva este alta treaba si ei sunt in eroare.Mi-ar face mare placere sa te cunosc,cred ca am avea multe de povestit.
In ceea ce priveste leftereala ta consoleaza-te ca nu esti singura,as zice chiar ca este o epidemie mondiala.La noi romanii este si cronica.Iti amintesti de Creanga care zicea:sarac ca anul acesta,ca anul trecut si ca de cand sunt n-am fost niciodata.
Iti multumesc pentru oferta de floricelesi si ma gandesc ca as avea si eu de oferit ceva.Eu as dori butasi cu radacina,daca se poate,de trandafiri,(fara radacina nu stiu daca se prinde)in special care sunt parfumati si bineinteles si de dulceata(sau mai ales) si-mi doresc Lilium Martagon si crini albi romanesti.Apoi ceva liliac si...lista este deschisa.
As avea de oferit seminte(bulbili)vreo 40-50 de Lilium Tigrinum daca doresti si vreo 20 de pui de cactus.(sunt ca niste mingiute cu tepi) sau oricui doreste,iar in toamna gladiole mai multe culori.

geodezia

Suntem suntem copii domnului da la unii cu lopata iar la unii cu lingurita .. ..cu prinsul roselor stau si eu rau ca nu ma pricep deloc sa prind ..anul asta ma pus o sumedenie nu mai  vorbesc anul trecut cind am pus 200 de creci si nu mi s-a prins nici una   tot asa si anul asta .. din vreo 50 de butasi toti mi s-au uscat .. eu perseverez .. acum incerc alta metoda sa vad .. poate reusesc .. dau de veste daca prind ceva .. te anunt..
cit priveste credinta asa este este in suflet  tot omul cind are cite un necaz zice in sinea lui doamne ajuta dupa care fie e multumit fie nu ... ma uitam acum la o cunostiinta cu copilul la bacalaureat saraca de nervi nu mai stia ce sa faca .. a avut si pe cel mic cu evaluarea iar pe cel mare cu bacul .. a zis ca in asta 1 luna de examene a imbatrinit cu 10 ani si ca atitea rugaciuni nu a facut in viata ei si dimineata si seara .. acum e fericita al mic e la liceu unde a vrut al mare a luat bacul si acum sta pe ghimpi ca are admitere la facultate asa ca mai are un hop .. e greu foarte greu .. Romania este gradina lui dumnezeu si in ea se gasesc de toate dar parca prea fac experiente unii si altii cu noi de iti vine sa dai bir cu fugitii incotro vezi cu ochii
eu acum nu pot sa zic ca as sta prea rau ca fetele studente aia mare termina anul asta ..deocamndata servici si eu si sotul casa masa este .. da e greu cu maruntisul asta ca de -abia o scoatem cred toti la capat .. bancii CAR-uri cheltuieli ..pur si simplu isi bat joc .. sa creasca cu 30% gazele curentul e nebunie .. cursul asta al euro a inebunit asa ca facturile de telefoane inebunesc si ele .. e o nebunie generala iar guvernanti nu se gindesc la oameni se gindesc doar cum sa bage ei in buzunare si sa isi strige unii altora hotii doamne suntem de risul omenirii cu conducatorii astia

einsteinitza

Liliac normal ai de la mine, am o gramada de puiuti, butasi de trandafiri iti dau, dar incerci sa-i inradacinezi, si cativa trandafiri cu radacina, mai batranei. Crini albi nu am dar din cei mai colorati am multi si pot sa-ti dau din cativa cate un bulb. Mai am de dat stanjenei bleu si crini de o zi grena.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Maria!!! salut!!!! Bine ca ne-ai gasit!! Am citit tot ce s-a postat. Ai adus un suflu nou. Ma bucur pentru noi ca ne-ai nimerit si sa stii ,ca din cite ii cunosc eu pe cei de pe forum, precis nu vei fi dezamagita de nimeni. Apoi....linistea din sufletul tau, si intelepciunea pe care ai dobindit-o pina acum sint prea profunde ca sa-si tulbure limpezimea !!!! Eu sint ortodoxa,dar roaba sincretismului religios. Deci,nici o problema !!!!
   Plantute iti dau si eu. Am sa-ti trimit crini albi romanesti.Sa-mi scrii PM ,ca altfel e sansa mare de uitare  =)) =)) =))

Uite: intra aici  http://www.totalmush.com/plante/index.php?board=1.0 si fa-ti "casa si gradina ta " . Asa o sa poti purta mai usor discutiile pe teme diverse cu oricine te viziteaza.
......cit despre omleta cu trufe......Ooofff!!!!! ce departe sti !!!! N-am mincat trufe niciodata,iar omleta o ador. Dar !! cine stie?!!!! De ne va fi scris sa ne cunoastem , 'oi minca si omleta cu trufe  +hug +hug +hug +hug
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

soeurmarie

Gabrieluta scumpa,multumesc pt.primirea calduroasa pe care mi-ai facut-o si pt.oferta ta de crini albi romanesti si ca sa nu ma uiti(marturisesc ca ma droghez cu parfumul lor care vine direct din rai),sunt dispusa sa-ti trimit doua trufite pt o omleta,ca de, toate au un inceput.
Chiar si mancatul unei trufe,cu omleta sau cu ce-o fi.Si vezi tu,nu trebuie sa asteptam pana ne vedem fata catre fata.
Regret ca nu am mai multe dar atatea am gasit azi la o iesire in padure.Este prea mare seceta.Iar daca-ti vor placea si vei  mai dori atunci vii la mine la o omleta.
Daca va mai dori cineva sa le guste (trufele bineinteles)sa nu ezite sa spuna,trimit cu drag pe masura ce gasesc.Sper ca in toamna,dupa 15 sept.sa fie mai multe.
Dar si pana atunci in limitele in care timpul imi permite voi mai face cate o scurta iesire si sper ca voi mai gasi doua, trei pt.pofticiosi si pt cei foarte curiosi.
Curaj!Lista este deschisa.
Gabriela trimite-mi un email cu numele si adresa ta sa ti le pot trimite.
Vineri este sarbatoare si voi avea timp mai mult pt a sta pe forum asa ca voi posta cate ceva despre trufe si ceva retete(sic pofticiosilor).
Trandafira,Geodezia?
Corina pe tine nu te trec pe lista pt ca tu ai mancat.La tine sper sa vin personal. Multumesc anticipat pt oferta ta de flori.Primesc tot ce-mi dai.Sa-mi spui numai cand vrei sa-ti trimit adresa.
Acum noapte buna tuturor.Chiar tuturor!

 

einsteinitza

Pentru butasi, trimite adresa acum, pentru restul mai in toamna, ca-i prea cald, dar atunci poate le iei tu personal si alegi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Iti multumesc mult,dar lasa,cu alta ocazie!!!! Eu is departe si decit sa se strice,mai bine sa te burucuri tu sau altcineva de ele. O sa-ti scriu si Email,dar cu io-s foarte ocupata cu gradina,intru rar pe calculator.
Spor si ajutor in tot ce faci !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

soeurmarie


Gabriela nu te jena!Trimite-mi totusi o adresa si un nr.de tel si eu iti trimit adresa pt crini.Multumesc anticipat pt ei.Am inteles ca se scot undeva prin august din pamant sau ma insel?

geodezia

na acum ca te-ai apucat spuen-mi si mie cum se cauta trufele astea ca am 2 labusi de rasa labradori care de-abia astepata sa ii scot la plimbare ..pe unde cresc si cum arata ..eu pe aici pe la mine am paduri de stejari din aia batrini si din aia mai tineri au un nume nu stiu cum ii zice poate imi aduc aminte.. cresc in pamint ?da poate pui o poza sa vaz ce si cum .. la ce adincime cresc .. pina acum eu nu am vazut asa ceva .. de trimis nu imi trimite ca daca o fi sa gasesc pe aici .. numai zi-mi si mie pe unde sa caut ..mai am padure de pin si fag ..

soeurmarie


Geodezia trimite-mi un nr de telL pe dresa de email si te sun peste vreo 3 ore. Acum sunt obligata sa plec undeva si cum ma intorc vorbim.

trandafira

Soeurmarie, ne-ai promis discutii despre trufe si retete.... urmaresc sa apara topicul dar nu-l gasesc.Ai postat ceva si nu gasesc eu?

Ionela

Bine ai venit, sora Marie! Ma bucur sa constat ca exista religie fara fanatism +rsp mai ales pe acest forum ;D Nu sunt o persoana religioasa, si probabil nu voi fi niciodata. Cu toate acestea, imi place enorm schimbul de idei pe aceasta tema :-bd
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

soeurmarie

Trandafira,topicul despre trufe l-a deschis Es,stiind cat sunt de pierduta in jungla aceasta virtuala.O gasesti la gradina de legume si livada.Dar cum am scris si pe topicul despre trufe astept intrebari concrete  despre informatii pe care nu le gasiti sau care va intereseaza in mod special si nu aveti timp de cautat.
Ceva retete diseara dupa ora 22 acum trebuind sa plec la datorie.
Nu stiu cum pot sa te contactez personal,n-am gasit o adresa de email a ta.Daca vrei trimite-mi pe adresa mea de email o posibilitate de a lua legatura personal cu tine.

GElax

Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

soeurmarie


Bine v-am regasit! Mi-ati lipsit!

Este foarte placut sa conversezi,sa schimbi pareri si sa poti cere sfaturi de la oameni care au aceleasi pasiuni cu tine.
Inca o data ma bucur ca v-am gasit si acum ma bucur ca v-am regasit. Nu ca cineva ar fi observat absenta mea in afara de    mine dar eu tot ma bucur.

vernil

Quote from: soeurmarie on September 27, 2012, 07:19:30 PM

Bine v-am regasit! Mi-ati lipsit!

Este foarte placut sa conversezi,sa schimbi pareri si sa poti cere sfaturi de la oameni care au aceleasi pasiuni cu tine.
Inca o data ma bucur ca v-am gasit si acum ma bucur ca v-am regasit. Nu ca cineva ar fi observat absenta mea in afara de    mine dar eu tot ma bucur.

Eu am remarcat ca lipsesti ... fiindca de mult nu am mai intalnit persoane darnice si dornice sa ajute  +hug