Comanda de toamna

Started by einsteinitza, July 31, 2012, 07:32:57 AM

Previous topic - Next topic

cristinaf

Ce bineee! +dns si din lista vad ca-l au si pe Paul Noel... Deocamdata toate-s bune si sper sa fie asa pana la final!
Pentru livrare eu as zice ca-i suficient 5 lei pentru transport prin posta romana, tinand cont ca sunt colete mici, iar cine doreste livrare prin curier, pot trimite prin Fancurier, cu plata la livrare.
Ma apuc de strans cutii... :-bd


Dalia

Ce repede au raspuns! Multumesc, Claude, multumesc, Ika!  +hug

Claude, pot sa platesc in contul tau in lei? Cat vine transportul (am inteles ca sunt si lipsuri)? Pot sa platesc transportul intern tot in contul tau?


cristinaf

Pentru transportul pe intern, eu zic ca tot la Claude in cont se va depune, impreuna cu restul, iar la final, dupa ce face plata, mi-i transfera mie in cont.
Nu are rost sa-mi trimiteti fiecare cate 5 lei pentru care comisionul de transfer e de vreo 3-4 lei.

lucia2002

Quote from: claude on August 14, 2012, 11:10:52 PM
Mi-au raspuns olandezii  +dns

Din comanda sunt 2 trandafiri indisponibili, al 3-lea incert. @ sunt ai mei, ca asa e norocul meu,

     

Mai, sa fie!!! Sper ca ai avut pregatita lista de rezerva.

claude

Lucia, sperasem sa fie toti...acu' o sa vad de inlocuire...sper sa intre azi si Johanna, poate vrea si ea altceva in locul celui care lipseste.

Cheltuielile de transport...sunt 56 de trandafiri, transportul e 57,50, deci 1 e per trandafir plus ceva maruntis, puneti voi cativa banuti in plus la depunere, sa nu calculez si centisorii  ;D  Plus banii de transport intern.
Sper sa fie banca mea ciudata prin orasele voastre...ca nu prea exista filiale in orasele mici. Daca transferati online din alta banca, comisionul la primire e de 1 leu

Contul meu este:

Unicredit Tiriac Bank

BODEA CLAUDIA MIHAELA

RO03BACX0000000462162001

azi cursul de schimb la Unicredit este de 4,59 ron pentru un euro. Cand depuneti banii va rog sa depuneti la cursul de vanzare al acestei banci

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

cristinaf

Si comisionul trebuie calculat si impartit cumva, altfel va trebui completata suma si se complica lucrurile.

claude

Ai dreptate, uitasem...sunt 10 euro comision, cred, pentru transferul international, am inteles ca l-au micsorat, deci ar fi cam 18 centi per trandafir

Sa fac eu un calcul pentru fiecare sau isi face fiecare calculele?

Inca ceva...daca doreste cineva sa depuna direct euro sa-mi spuna, ca dau si contul de euro
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Am de facut un anunt.  Aveam mari probleme cu coletele din Slanic si un timp nu am facut reclamatie din lene sau din lipsa .Acum,iar am patit sa nu ajungeau coletele si Luna trecuta am depus cateva reclamatii. Se pare ca era o mafie a coletelor, se fura la greu de aici din posta si e un mare scandal local,poate si datorita reclamatiilor mele.
Din acest motiv nu mai iau eu pachetele din comanda sa le trimit.Stiu ca iar n-au ajuns o parte din butasi, maine am drum la Ploiesti si pun de acolo o repetare. Imi cer scuze.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

Quote from: claude on August 15, 2012, 12:55:33 PM
Ai dreptate, uitasem...sunt 10 euro comision, cred, pentru transferul international, am inteles ca l-au micsorat, deci ar fi cam 18 centi per trandafir

Sa fac eu un calcul pentru fiecare sau isi face fiecare calculele?

Inca ceva...daca doreste cineva sa depuna direct euro sa-mi spuna, ca dau si contul de euro

Claude, nu stiu daca e corecta suma de 10 euro. Cand am facut eu comanda, am stat pe capul celor de la banca, ca nu avusem pana atunci cont in euro, si mi-au explicat pas cu pas ce si cum. Mi-au spus atunci ca 10 euro e comisionul de intrare in cont care-l percepe banca olandeza, restul luau ei. E posibil sa ia banca ta 10 euro si 10 olandezii. Poate ar fi mai bine sa te interesezi la ei ca sa stii sigur, sa nu te trezesti ca trebuie sa acoperi tu diferenta.

Eu zic ca e bine sa ai si un calcul, sa stii cam ce sume trebuie sa-ti intre in cont, ca sa-ti fie usor de verificat.

Si important, sa stabilim cand facem plata, sa spuna fiecare cum doreste si poate, ca sa nu apara neintelegeri si sa fie totul clar de la bun inceput. Se doreste acum, sau mai spre toamna?

Carina

Si eu vreau sa stiu care e termenul final pentru strans banii, n-o sa am acces la internet vreo saptamana si nu vreau sa va incurc. Daca platiti saptamana viitoare la olandez incerc sa trimit banii maine sau poimaine.

Es, sa stii ca nici la mine nu au ajuns butasii, dar nu ti-am mai spus ca sa nu te supar. M-am gandit eu ca posta e de vine  :-\

claude

Din propozitia aceasta eu deduc ca ar cam fi bine sa facem plata, nu? Parca asa suna, asteapta plata si la toamna trimit plantele. Eu zic ca ar fi bine sa platim cat mai repede, ca ei sa aiba confirmarea si sa rezerve plantele, sa nu ne trezim la toamna ca vrem sa platim si de fapt e 'out of strock' cate ceva!!!

"After we have received your payment, we shall execute your order in
          autumn 2012 with utmost care"

Am intrebat la banca, comisionul total e de 20 de euro, impartit iese 36 de centi per trandafir.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Da, si eu zic sa platim repejor, si ca sa nune trezim cu inlocuiri si pentru ca de obicei omul daca are timp se mai razgandeste, mai scoate,mai pune, si pentru cel care se ocupa e o nebunie intreaga.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

Pentru mine e ok plata acum. Am zis sa clarific aceasta chestiune ca sa se stie cu exactitate ce se doreste. :)
Pentru o buna comunicare, mi-as fi dorit ca toti participantii la comanda sa confirme aici pe topic daca sunt de acord cu plata acum.

Carina

Eu sunt, desigur  ;D Maine ma mobilizez si fac plata

Johana

Scuze de intarziere!!!
Daca se poate as vrea sa inlocuiesc pe PAUL GAUGUIN cu Broceliande 9,5 sau cu Burgundy Iceberg 9 euro.
Plata o fac imediat ce imi spuneti cat si cum....
Multumesc mult!

Dalia

Eu pot face plata vineri sau sambata (oricum saptamana asta). Ika, as dori sa primesc coletul prin posta.

cristinaf

Ok Dalia, prin posta ii voi trimite.

lucia2002


pronet

platesc si eu cel mai tarziu maine.

recapitulez:

91 euro, 10 buc trandafiri
10 euro, transport
3.6 euro comisioane bancare
--------
rotund 105 euro, echivalent in lei

la care se mai adauga transportul intern prin posta.

eu nu stiu unde ajung trandafirii din Olanda,  ca daca se livreaza in Bucuresti ii ridic personal.

claude

Johanna trebuie sa depui 38,5 euro - contravaloarea in lei

Pronet trandafirii ajung la Iasi, nu la Bucuresti
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

cristinaf

Acum am transferat si eu banii, maine cred ca vor intra in cont. :)

Johana

Quote from: claude on August 16, 2012, 11:32:47 AM
Johanna trebuie sa depui 38,5 euro - contravaloarea in lei

Sa inteleg ca este disponibil Broceliande? Si sa=mi spui te rog daca ai adaugat si transportul cu posta de la Iasi la Timisoara!
Mersi!

flordel

OK, ma mobilizez si eu maine ca n-am online banking! ;D

claude

Quote from: Johana on August 16, 2012, 12:58:29 PM
Quote from: claude on August 16, 2012, 11:32:47 AM
Johanna trebuie sa depui 38,5 euro - contravaloarea in lei

Sa inteleg ca este disponibil Broceliande? Si sa-mi spui te rog daca ai adaugat si transportul cu posta de la Iasi la Timisoara!
Mersi!

Nu stiu daca e disponibil Broceliande sau Burgundy Iceberg, abia am trimis mail cu modificarile, dar presupun ca unul sau celalalt tot vor fi disponibili  ??? 
Nu am calculat transportul in tara, doar comisionul bancar si transportul extern, transportul in tara stiti si voi cam cat e, cat puneti atata trimit la Ika  ;D

Recomandare pentru cei care vor expedierea prin posta romana...cereti lui Ika sa puna valoare coletului, asta inseamna cativa lei in plus dar eu consider ca merita, in felul acesta daca se pierde coletul macar va recuperati banii pe plante
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

cristinaf

Exista calculator pe site-ul postei. http://www.posta-romana.ro/posta-romana/tarife/tarife-servicii/Marfuri0/Interne/Neprioritare.html  Cine doreste sa adauge valoare peste cei 20 lei obligatorii, sa-si calculeze costul coletului. In general cred ca se incadreaza la minimul greutatii, adica 1kg , doar daca-s mai multi poate sa depaseasca, nu stiu exact.