Biserici fortificate si nu numai.

Started by einsteinitza, August 30, 2012, 04:47:18 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

In fiecare an facem o plimbare cu "tema" prin tara, scurta dar placuta.
Anul asta am vrut sa vad cateva biserici fortificate din Transilvania, dupa ce anul trecut facusem un scurt traseu la bisericile din piatra din zona Hategului, fiindca mie imi plac  mult constructiile din piatra si, din anumite motive, raman din ce in ce mai putine.
O sa va povestesc de cea de la AGarbiciu, fiindca aveau si camere de inchiriat si poste va tenteaza sa inoptsti undeva acolo. Camerele, simple si sobre, pe zidul de piatra al bisericii, construite de un arhitect destept, erau perfect curate, sclipeau, si inclusiv baia era pe zidul de piatra. Mai ales daca sunteti cu ceva prieteni care sunt in cautsre de inedit, merita un popas.
Interesant ca, desi dupa aspect ma gandeam ca aceste cosntructii sunt total din piatra,  erau cam jumateste j umatste, probabil pentru usurarea structurii in sus, doar partea de jos fiind din piatra. O surpriza a fost usa masiva de lemn care pazea intrarea in curte, pe zidul de imprejmuire. Era toata cu unelte de gradinarit din fier, stricate, - bucati de coase, de sape, bucati de la pluguri, arata fostte ciudat. Apoi am aflat ca toate astea erau batute in posrta pentru ca sa nu poats fi sparta cu topoarele sau cu alte unelte din fier. Interesanta solutie.

http://s599.photobucket.com/albums/tt75/corinasim/biserici%20transilvane/
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel


Rux

Si eu aplic regula "tematicii " la deplasarile noastre.
Tematica ta  este originala si trebuie sa recunosc ca o sa trec la fapte cind timpul o sa -mi  permita .
P.S. Soba din poza  este  frumoasa , iar ideile lor .. de pus in practica .


einsteinitza

Da, soba e foarte sim pla dar frumoasa. Am vazut ca sunt placu de ceramica arsa pentru decorat sobe la magazinul de la Muzeul Taranului.
Dar merge si cu farfurii puse una langa alta.
Ma gandeam ca acele camere extrem de curate si deosebite merita vizitate mai ales daca aveti ceva prieteni straini in vizita, vor ramane clar cu impresii deosebite.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

foarte frumos...simplu si perfect!   
Sa stii ca si eu am un zid asemanator cu cel din poza 3 de pe randul de jos, e peretele unei asa-zise bucatarii de vara, initial era din lemn apoi bunicii au reconstruit-o din caramida, dar peretele din spate, care practic e in pamant e din piatra...iar anul trecut am tras jos de pe acel perete toata tencuiala, am umput rosturile si am dat pe ea un rand de lac...imi place grozav cum arata...iar acel zid se continua si in exterior, deasupra e livada, e frumos ...o sa-i fac poze daca-mi amintesc  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot